Gluténmentes víz, vegán hajkefe és társaik – 2024 márciusától új korszak kezdődött a zöld kommunikációban. Az EU új irányelve egy átfogó és szigorú fekete listát határozott meg, felsorolva azokat a feliratokat, eseteket, kommunikációs gyakorlatokat, amelyek zöldre festésnek minősülnek és tilos lesz ezeket alkalmazni. Az irányelv már hatályba lépett, a következő lépés, hogy minden tagállam átültesse a saját jogrendszerébe. Erre 2026. március 27-ig van ideje az országoknak. Magyarországon még nem került erre sor.
Az utóbbi években megkerülhetetlen témává vált a fenntarthatóság és a klímaváltozás. Ahogy az emberek egyre tájékozottabbak lettek ezen a téren, a vásárlási döntéseiket befolyásoló tényezővé lépett elő, hogy egy termék vagy szolgáltatás milyen hatással van a bolygóra. Ezt a vállalatok is felismerték, és igyekeztek zöldülni – ha máshogy nem is, legalább a kommunikációjukban.
Bevetté váltak a csúsztatások, amivel egy-egy terméket a valóságnál zöldebbnek, környezetbarátnak állítanak be a gyártók, ezzel befolyásolva a fogyasztói döntéseket. Ez azonban nemcsak tisztességtelen, de kifejezetten káros is.
Zöldre festés 2024-ben: az EU bekeményít
A zöldre festés a gyártók kommunikációjának szerves részévé vált az elmúlt években, és hosszú ideig úgy tűnt, a fogyasztókra hárul a felelősség, hogy felismerjék a megtévesztő állításokat. Nyilvánvalóan irreális elvárás, hogy a vásárlók olyan mértékben felvilágosultak legyenek a környezetvédelmi kérdésekben, hogy mindössze néhány másodperc alatt el tudják dönteni, hogy zöldre festéssel van-e dolguk.
Mi is kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy felhívjuk a figyelmet a zöldre festésre, arra, hogy a fogyasztók felismerjék a greenwashing különféle arcait.
Ezért volt fontos és sürgős, hogy a szabályozási keretek utolérjék a piacot, hogy végre ne csak a levegőbe beszéljenek a gyártók. Hogy ne csak hangzatos állításokkal próbálják vásárlásra késztetni a vásárlókat, akiknek egyre fontosabb a fenntarthatóság és hogy döntéseikkel minél kevésbé terheljék a bolygót.
Az EU döntéshozói is felismerték a piac szabályozásának kiterjesztését a környezeti állítások körére, és ennek köszönhetően megszületett a 2024/825 irányelv, amelynek célja a korábbi dokumentumok kiegészítése és szigorítása a tisztességtelen gyakorlatok ellen. Az irányelv jelentőségét tovább növeli, hogy átfogóan foglalkozik a tervezett elavulás problémakörével és a javításhoz való jog érvényre juttatásával.
Az irányelv alapvetése, hogy a fogyasztókat nem szabad megtéveszteni a termék környezeti vagy társadalmi jellemzői vagy körforgásos jellege tekintetében a termék általános megjelenése révén.
Az irányelv tételesen nevesíti azokat a gyakorlatokat, kommunikációs stratégiákat, amelyek zöldre festésnek minősülnek és tilos lesz ezeket alkalmazni. A lista számos pontja egybevág azzal, ahogy a Tudatos Vásárlók meghatározza a zöldre festés klasszikus eseteit, és azokat az elvárásokat, amiket a gyártókkal szemben támasztunk a tisztességes, fogyasztókat nem megtévesztő zöld kommunikáció érdekében.
Mi az a greenwashing, a zöldre festés, és mi a baj vele?
Fekete lista – tilalmak a zöld kommunikációban
Az Európai Parlament és a Tanács 2024/825 irányelve a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló 2005/29/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet módosította az alábbiakkal:
1. Jövőbeli környezetbarát/éghajlati célkitűzésekre vonatkozó állítások
Ahogy egyre fontosabb témává vált a klímaválság, a cégek sorra jelentették meg fenntarthatósági programjaikat, amelyekben többek között például a széndioxid-kibocsátásuk és a műanyag használatuk csökkentésére tettek ígéretet. Igen ám, de ezek a vállalások leggyakrabban a távoli jövőre vonatkoznak.
Az irányelv szerint ezekkel a célkitűzésekkel a kereskedők azt a benyomást keltik, hogy a fogyasztók termékeik megvásárlásával hozzájárulnak a karbonszegény gazdasághoz. Ez a kommunikáció a vásárlásra ösztönzés érdekében nem tekinthető tisztességesnek és hitelesnek, ha nem áll mögötte a kereskedő által közölt egyértelmű, objektív, nyilvánosan elérhető és ellenőrizhető kötelezettségvállalás és célkitűzések, és nem szerepelnek olyan részletes és reális végrehajtási tervben, amely bemutatja e kötelezettségvállalások és célok elérésének módját, illetve nem különít el forrásokat erre a célra.
2. Nem releváns tulajdonságok hangsúlyozása
Az sem lesz megengedett, hogy olyan sem a vállalkozáshoz, sem a termékhez nem kapcsolódó állításokkal próbálják megnyerni a vásárlókat, amelyek elhitetik velük, hogy azok előnyösebbek számukra, a környezet vagy a társadalom számára. Magyarul: nem lehet azt állítani például, hogy egy palackozott víz gluténmentes vagy a papír műanyagmentes.
3. Fenntarthatósági címkék
Vásárlás közben számtalan fenntarthatósági címkével találkozik a fogyasztó, amelyről laikusként nehéz megállapítani, hogy valódi környezeti előnyt takar-e, illetve hiteles vagy a márka/iparág által létrehozott saját címkéről van-e szó.
A jövőben tilos lesz minden olyan fenntarthatósági címke alkalmazása, amely nem valamilyen tanúsítási rendszeren alapul, illetve nem hatóságok hozták létre. Az Európai Unió országai által létrehozott EU Ecolabel címke, valamint egyes tagországokban alkalmazott megfelelői (itthon ez a Környezetbarát termék címke) azok, amelyek hitelesen támasztják alá, hogy az adott termék kevésbé terheli a környezetet, mint az ilyen címkével nem rendelkező termékek.
4. Általános környezetvédelmi állítások
Tilos lesz a környezetbarát jellegre utaló általános állítások használata, ha azokhoz nem kapcsolódik elismert kiváló környezetvédelmi teljesítmény. Általános állításnak minősülnek az olyan kifejezések, mint a „környezetbarát”, „öko”, „zöld”, „a természet barátja”, „ökológiai”, „környezetvédelmi szempontból helyes”, „klímabarát”, „környezetkímélő”, „alacsony szén-dioxid-kibocsátású”, „energiahatékony”, „biológiailag lebontható”, „bioalapú” és más hasonló állítások.
5. Amikor a környezetbarát jellegre vonatkozó állítást az egész termékre vagy kereskedőre kiterjesztik
Az Unió megtévesztőnek minősíti azt a gyakorlatot, amikor a környezetbarát jelleg csak a terméknek egy adott aspektusára vagy a vállalkozás egy bizonyos tevékenységére vonatkozik, ennek ellenére a termék vagy az üzleti tevékenysége egészére alkalmazzák.
6. A széndioxid-kibocsátás ellentételezése
Minden körülmények között tilos lesz egy termék, áru vagy szolgáltatás kapcsán azt állítani, hogy az az üvegházhatású gázkibocsátás szempontjából semleges, mérsékelt vagy pozitív hatással van a környezetre.
7. Jog által előírt követelmények előnyként történő bemutatása
Nem lehet termékelőnyként feltüntetni olyan jog által előírt követelményeket, amelyek az uniós piacon a termékkategóriába tartozó valamennyi termékre vonatkoznak. Ilyen például, ha egy mosóport azzal reklámoznak, hogy foszfátmentes, hiszen az EU-ban 2013 óta lényegében tilos mosószerekben használni ezt a vegyi anyagot.
8. Az összehasonlító reklámok
Két terméket a környezeti vagy társadalmi jellemzői, illetve körforgásos jellege alapján csak akkor lesz lehetőség összehasonlítani, ha a kereskedők tájékoztatják a fogyasztót az összehasonlítás módszeréről, az összehasonlítás tárgyát képző termékekről és e termékek szállítóiról, valamint az információk naprakészen tartására irányuló intézkedésekről. Emellett biztosítani kell, hogy az összehasonlítás objektív legyen.
Mikortól él a fekete lista?
Az irányelv 2024. március 26-án lépett hatályba, de mivel irányelvről van szó, így azt minden egyes tagállamnak át kell ültetnie a saját jogrendszerébe egy önálló jogi aktussal. Erre 2026. március 27-ig van ideje az országoknak. Magyarországon még nem került erre sor.
Mit tehetünk, ha zöldre festést észlelünk?
Ha azt tapasztaljuk, hogy egy gyártó, kereskedő kommunikációja kimeríti a zöldre festés fogalmát, azaz a versenytörvénybe vagy az európai uniós közösségi versenyszabályokba, illetve a kereskedelmi törvénybe ütközik, akkor már most is panasszal vagy bejelentéssel fordulhatunk a GVH-hoz.
Bejelentést a GVH által a honlapján közzétett űrlap kitöltésével lehet tenni, amelyet a hivatal a törvényben meghatározott időn belül kivizsgál. A panasz esetében ezzel szemben semmilyen formai követelménynek nem kell megfelelni, tehát akár kézzel írott beadvány is lehet, ugyanakkor találni a GVH honlapján panasztételhez is űrlapot. A panasz elbírálása is egyszerűbb eljárásban történik.
Ez a poszt Ezzel már nem vernek át: fekete listára kerül néhány klasszikus zöld csúsztatás először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.
Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »