Ezzel a hordozórakétával emelkedik magasba a harmadik magyar űrhajós – Videó

Ezzel a hordozórakétával emelkedik magasba a harmadik magyar űrhajós – Videó

Farkas Bertalan és Simonyi Károly után harmadik magyar űrhajósunk is lesz. Kapu Tibor kedden emelkedik magasba a Kennedy Űrközpontból. A hordozórakétát már elhelyezték az indítóállványon.

Ez a hordozórakéta emeli magasba azt az űrszondát, amelyben a négy űrhajós – köztük harmadik magyar asztronautaként Kapu Tibor – eljut a Nemzetközi Űrállomásra, majd két hét múlva visszaindul a Földre – Kép: friendsofnasa.org

Az Axiom Space Axiom 4 (Ax-4) a NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39A indítókomplexumárra helyeztetik. A legénység a Falcon 9 rakéta kilövése után egy új SpaceX Dragon űrszondán utazik a keringő laboratóriumba. A célzott dokkolási idő körülbelül 2025. június 11-én, szerdán 12:30. A NASA, az Axiom Space és a SpaceX a negyedik privát űrhajós küldetés elindítását a Nemzetközi Űrállomáson reggel 8:22-re tűzte ki. Június 10., kedden.

Az Ax-4 legénységében Peggy Whitson amerikai parancsnok, Subhansu Sukla indiai missziópilóta, Sławosz Uznański-Wiśniewski, az Európai Űrügynökség (ESA) (Lengyelország) és Kapu Tibor magyarországi missziós specialista áll.

Ez az az űrszonda, amelyen a harmadik magyar űrhajós eljuthat a Nemzetközi Űrállomásra, majd két héttel később visszaindulhat a Földre – Kép: friendsofnasa.org

Hírdetés

A dokkolást követően az Ax-4 űrhajósai akár 14 napot is a fedélzeten tölthetnek, hogy végrehajtsák a mikrogravitációs kutatásból, technológiai bemutatókból, oktatási tájékoztatásból és médiaeseményekből álló teljes küldetést.

Az Ax-4 Misszió „megvalósítja a visszatérést” az emberi űrrepüléshez India, Lengyelország és Magyarország számára, és több mint 40 év óta ez az első kormány által támogatott repülés. Míg az Ax-4 két ország második – hazánk esetében harmadik – emberi űrrepülési küldetését jelenti a történelem során, ez lesz az első alkalom, hogy mindhárom nemzet küldetést hajt végre a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

Kapu

Az Ax-4 kutatási feladata körülbelül 60 tudományos kutatást és tevékenységet foglal magában, amelyek 31 országot képviselnek, beleértve az Egyesült Államokat, Indiát, Lengyelországot, Magyarországot, Szaúd-Arábiát, Brazíliát, Nigériát, az Egyesült Arab Emírségekben és Európa más lországait. Ez lesz a legtöbb kutatási és tudományos tevékenység, amelyet az Axiom Space küldetés során a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén végeztek-végeznek eddig, ami aláhúzza a küldetés globális jelentőségét és együttműködési jellegét az alacsony Föld körüli pályán (LEO) végzett mikrogravitációs kutatás előmozdítása érdekében.

A legénység, baloldalon a harmadik magyar űrhajós, Kapu Tibor – axiomspace.com


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »