Ezért ne vigyük a mosdóba a mobiltelefont

Ezért ne vigyük a mosdóba a mobiltelefont

Nagyon sokan vannak, akik a mosdóba is magukkal viszik a telefonjukat, és a vécén ülve olvasgatnak, esetleg játszanak. Csakhogy ez az ártalmatlannak tűnő szokás akár károsíthatja is az egészségünket, ráadásul igen kellemetlen formában.

Dr. Anthony Youn detroiti plasztikai sebész szerint az, ha rendszeresen több, mint 15 percet üldögélünk a vécén a telefonunkat nézegetve és nyomkodva, szinte biztos út az aranyér kialakulásához – hívja fel a figyelmet a Men’s Health cikke.

Ha hosszasan ülünk a vécén, főleg, ha még erőlküdünk is, a vér összegyűlik a végbél, illetve a végbélnyílás környékén.  Ennek hatására a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból aranyér keletkezhet. Eleinte nem feltétlenül okoz tüneteket, de később a kitágult vénák vérezhetnek, a begyulladt aranyér pedig fájdalmas, kemény, a végbélnyíláson kívül tapintható dudorrá alakul. Fájdalmassá válhat a székletürítés, viszketés, váladékozás jelentkezhet, a belső aranyér pedig akár fájdalmat, de kifejezetten erős vérzést okozhat – írja a Házipatika.com.

Hírdetés

Egyesek a kizáródott (tehát a végbélnyílás mellett kidudorodó) aranyeret megpróbálják az ujjukkal visszanyomni a végbélbe, ami nem csak nagyon rossz ötlet, de akár tovább is ronthat a helyzeten. Ehelyett inkább érdemes vele orvoshoz fordulni, ha néhány napon belül maguktól, illetve recept nélkül kapható krémek vagy kúpok hatására nem enyhülnek a tünetek.

Az aranyeresség elkerüléséhez Dr. Anis Sheth gasztroenterológus szerint is nagyban hozzájárulhat, ha a vécén ülve töltött időnket limitáljuk, és tudatosan ügyelünk arra, hogy ne „trónoljunk” feleslegesen hosszan. Ebben az is segíthet, ha a mellékhelyiségbe nem visszük magunkkal a mobiltelefonunkat. Erre már csak azért is érdemes ügyelni, mert a vécé/fürdőszoba levegőjéből számos olyan kórokozó kerülhet át a mobilunk képernyőjére, amely utána az arcunkra, kezünkre jutva akár komoly fertőzéseket, bőrproblémákat, betegségeket okozhat.

Természetesen önmagában a vécéidő limitje nem elég az aranyér kialakulásának megelőzéséhez. Fontos a rendszeres mozgás, a rostban gazdag táplálkozás és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is. Érdemes kerülni a túl sok alkoholt, vörös húst, a zsíros, túl fűszerek ételeket, illetve a túlságosan kemény és durva vécépapír használatát is.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »