Bizonyos dolgokról, helyekről azonnal látjuk vagy tudjuk, hogy piszkosak és szennyezettek, ezért automatikusan kerüljük őket. Van azonban jó néhány olyan, amelyről nem is sejtjük, hogy mennyire sok baktériumot és egyéb kórokozót gyűjtenek össze, ezért teljes természetességgel használjuk őket a hétköznapokban.
Ha nem szeretnénk megbetegedni használati tárgyainktól, az alábbiakra fokozottan ügyeljünk – írja a Házipatika.com.
A konyhai mosogatószivacson megtapadó ételmaradékok akár e.coli vagy szalmonellabaktériumokat is hordozhatnak, amelyek mosogatás közben a tiszta edényekre tapadhatnak. Érdemes antibakteriális mosogatószert használni, a szivacsokat pedig heti egyszer két percre a mikrosütőbe helyezve, vagy fehérítőszeres oldatba áztatva fertőtleníteni, és minél gyakrabban cserélni. Szintén érdemes megtisztítani, például fertőtlenítő kendővel áttörölni a vágódeszkákat, a hűtő és a szekrények fogantyúit illetve egyéb konyhai felületeket.
A hálószobában a párnákra tapadó izzadtság, bőrdarabok ideális terepet nyújtanak a poratkák fejlődéséhez, míg a párnákban lévő tollak különféle allergizáló gombák táptalajai lehetnek, ezért hetente érdemes lecserélni, illetve a lehető legmagasabb hőfokon mosni, s akár fehéríteni is az ágyneműt. Szintén heti, magas hőfokú mosást és fehérítést kívánnak a fürdőszobában a kilépők, amelyek amellett, hogy gyakran nedvesek, még a padlóval is érintkeznek, és emiatt ideális táptalajai a gombáknak, baktériumoknak. A szennyestartó szintén igen „veszélyes” helye a fürdőszobának. A legjobb, ha egy ruhás zsákkal béleljük ki, és mosásnál a ruhadarabokkal együtt ezt a zsákot is kimossuk.
A fogkeféket érdemes a vécékagylótól a lehető legtávolabb tartani: nem sokan tudják, de a vécé lehúzásakor rengeteg baktérium kerül a felszálló vízpárával együtt a helyiség levegőjébe, és így könnyedén elérheti a fogkeféket is.
A mobiltelefonokat szintén érdemes heti egyszer antibakteriális kendővel áttörölni, mert akár a kezünkről, akár a környezetről sok káros dolog kerülhet rájuk. Egy kutatás szerint hatból egy telefonon találhatóak fekáliából származó baktériumok, amelyeknek arcunkkal való érintkezését jobb elkerülni.
Szintén kevésbé ismert tény, de a távkapcsolók is nagyon koszosak lehetnek: egy kórházi tanulmány szerint a szobákban található távirányítók háromszor szennyezettebbek a szobában lévő összes más tárgynál, így ezeket is érdemes rendszeresen áttörölni fertőtlenítő kendővel.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »