A vártnál is korábban tudhatjuk meg, mit éreztek elődeink a gőzgép vagy épp a futószalag megjelenésekor. A Világgazdasági Fórum (WEF) legfrissebb elemzése 2022-ben világszerte 75 millió munkahely szűnik meg sorban a negyedik ipari forradalom miatt. Számunkra az a rossz hír, hogy az OECD két évvel ezelőtti becslése szerint a következő években, évtizedekben a legtöbb munkahely épp Szlovákiában fog megszűnni és átalakulni.
A gőzgép, a futószalag, és az internet után itt van Internet of Things, vagyis a „dolgok hálózata”, ami a az automatizált gyártósorok, adatok komplex halmazokká rendezését jelenti. A négyes számú ipari forradalomn okán lesznek szakmák, amelyek eltűnnek, és helyüket újak veszik át.
Legkeresettebb munkakörök
Hogy pontosan melyek? Még mielőtt erre rátérnénk, a teljes képhez hozzátartozik, hogy a WEF szerint a 75 megszűnő munkahely helyett 133 új állás születik majd. Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár (Slovenská Sporiteľňa) szerint
Buchláková előrejelzése szerint egyre inkább háttérbe szorulnak a teljes munkaidős állások, helyüket pedig átveszik az ideiglenesen felvett munkások illetve az egyéni vállalkozók.
Mint mondta, a személyes adottságok terén a vállalatok a kreativitást, a kritikus gondolkodást, a rugalmasságot, az eredetiséget és a kezdeményezőkészséget fogják elvárni a jelentkezőktől.
Leköszönő munkakörök
A WEF szerint hátérbe szorul az ügyfélszolgálatosok (call center), a sofőrök, a könyvelők és az audjtorok munkája is, de a legnagyobb veszély a gyártósori kétkezi munkásokat fenyegeti, mivel az ő munkájukat fokozatosan kiváltják a robotok és az automatizált gyártósorok.
A trend lényegében már elkezdődött, vannak olyan gyárak, ahol már most azon gondolkodnak, hogy a három automatizált gyártósort képes-e irányítani és felügyelni a jelenlegi három helyett egyetlen ember.
fogalmazott Buchláková ezzel kapcsolatban.
Talán nem annyira szembetűnően, mint ahogy a WEF leírta, de már tíz éve átalakulóban van a Szlovák gazdaság is. Mikor a 2008-as világválság után Szlovákia újra elérte ipari termelésen válság előtti szintjét, 100 ezer emberrel kevesebbet foglalkoztatott. Vagyis 100 ezerrel kevesebb munkaerőre volt szüksége ugyanannyi kibocsátás elérésehez.
A témával kapcsolatban lásd korábbi cikkünket:
Körkép.sk, Webnoviny.sk
Nyitókép: webnoviny.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »