Múlt héten főként az ország nyugati és délnyugati régióiban okozott komolyabb nehézségeket a sűrű havazás. Több közlekedési baleset is történt, egy részük nagy valószínűséggel azért, mert a sofőrök nem alkalmazkodtak a megváltozott útviszonyokhoz, időjáráshoz. Mire kell ügyelni, ha sűrű havazásban, fagyban ülünk volán mögé?
A sofőrök számára a téli hónapok jelentik a legnagyobb kihívást vezetést közben, ekkor lehet számítani a legtöbb nehézségre az utakon. Azon túl, hogy korán sötétedik, a közlekedést gyakran nehezíti az összefüggő hó- vagy jégréteg. Ilyen időben is lehet biztonságosan vezetni, csak épp be kell tartani néhány alapszabályt. Sokan mondhatják, hogy butaság ilyen alapvető dolgokra figyelmeztetni, a gyakorlat viszont évről évre csak igazolja, hogy a sofőrök jelentős része nincs felkészülve a megváltozott útviszonyokra és nem igazán tudja, mihez kezdjen autójával a sűrű havazásban.
Télen, fagyos időben nincs annál fontosabb, hogy lassabban, körültekintően vezessünk.
Sajnos az országban sokan élvezik, ha 5 centire rátapadnak az előttük haladó autóra, s jóformán próbálják lenyomni az útról, csak hogy fél perccel korábban célba érjenek. Télen viszont ezeknek a sofőröknek is vissza kellene fogniuk az agresszióból. Tehetnek ugyanis bármit, ha a havas és jeges úton nem tartják be az előírt sebességet és megcsúsznak, gyakorlatilag mérget vehetnek rá, hogy karamboloznak. A csúszós úton értelemszerűen jelentősen meghosszabbodik a féktávolság. Elindulásnál is ügyelni kell arra, hogy ne tapossuk le túlzottan a gázpedált, a lassú és folyamatos gyorsulás ajánlott.
A megszokottnál is korábban kezdjenek fékezni, és kerüljék a fékpedál hirtelen letaposását, főként kanyarokban. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a csúszós kanyarban a kerekek ugyan elfordulnak, viszont az autó nyíl- egyenest elindul a kanyarból kifelé, ilyenkor pedig már túl sokat nem tehetnek. Ezért fontos még a kanyar előtt visszavenni a gyorsaságból és arra ügyelni, hogy a kanyaron való áthaladáskor ne fékezzünk, de ne is adjuk fölöslegesen gázt, mert ettől ugyancsak megcsúszhat az autó.
Az elmúlt több mint tíz évben számtalanszor foglalkoztam már azzal, milyen szabályokat ajánlott betartani vezetés közben az egyes évszakokban, s milyen vezetéstechnikát ajánlott átismételni. Egyesek azt hinnék, hogy ilyen egyértelmű dolgokról írni fölösleges, ám a gyakorlat igazolja, hogy számtalan sofőr például még manapság sem hajlandó télen lecserélni a nyári gumiabroncsokat, vagy fagyállóra cserélni a szélvédőmosó folyadékot. Én személyesen is ismerek két olyan sofőrt, akik nem tartották fontosnak az ablakmosó cseréjét, s az első fagyos éjszakán szétfagyott a tartály és a vezetékek egy része, a csere pedig jóval több pénzbe került, mint a téli keverék megvásárlása. Egyébként ha maradt a nyári keverékből a tartályban, nem kell kivárniuk, míg teljesen elfogy, sokkal jobb, ha felöntik a fagyálló folyadékkal, hiszen ezzel is megakadályozzák, hogy befagyjon a vezeték.
Aki rendszerint hosszabb távokat is megtesz autóval, annak télen különösképpen ajánlanám, hogy ne induljon útnak félig üres üzemanyagtartállyal. Ha valahol ugyanis egy komolyabb dugóba kerül, üzemanyag nélkül aligha fogja tudni kifűteni az autót, ez pedig komoly probléma lehet. Nem árt ezért a csomagtartóban a biztonság kedvéért egy pokrócot vagy valamilyen tartós élelmiszert, csokit hordani, esetleg innivalót, hogy ne maradjunk étlen-szomjan. Lehet, soha nem kényszerülnek rá, ám ha egyszer mégis szükségük lesz erre a szerény túlélőcsomagra, elhihetik, hogy hálásak lesznek érte.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »