Ezek a tünetek jelezhetik a lappangó cukorbetegséget

Ezek a tünetek jelezhetik a lappangó cukorbetegséget

A kettes típusú cukorbetegség gyakran lappangva, tünetek nélkül alakul ki, ám ahogy egyre több ideig esnek a referencia tartományon kívül a glükóz értékek, előjönnek bizonyos panaszok.

Fájó ízületek

A cukorbetegség viszonylag gyakran jár együtt krónikus ízületi gyulladással, oszteoartritisszel. Ennek oka többrétű, ugyanis mind a diabetes-hez vezető káros életmód, mind az abnormális vércukor értékek fokozhatják a gyulladásos folyamatokat.

Az artritis ugyanis gyakrabban lép fel azoknál, akik túl sok finomított szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúllyal küzdenek- ezek a cukorbetegség és az ízületi gyulladás kialakulását is elősegítik.

Ráadásul, ha már a normál tartomány felett van a glükóz szintje, úgy az még inkább fokozza a gyulladást, a mozgásszervi panaszokat, sőt, ha huzamosabb ideig nem rendeződik a vércukorérték, akkor diabéteszes neuropátia is felléphet, mely többek között zsibbadással, bizsergéssel, extrém érzékenységgel és fájdalommal járhat. Továbbá a neuropátia súlyos szövődményeket is okozhat, ami fekélyhez, emésztési zavarokhoz, impotenciához is vezethet.

Bizonytalan járás

A diabetes-szel küzdők esetén könnyen kialakulhat ún. diabéteszes láb szindróma, ami az állapot komplex szövődményei miatt lép fel, mivel ekkor már károsodnak az erek és az idegek is.

Hírdetés

Vezető tünetei közé a bizonytalan járás, ízületi deformitások, a bőr szárazsága, valamint csökkent fájdalomérzet tartozik, és nagy veszélye hogy kezeletlen esetben könnyen fekélyhez, mozgásképtelenséghez, rossz esetben lábamputációhoz vezethet.

Székrekedés, hasmenés

A cukorbetegség nem ritkán okoz emésztési gondokat, ami megnyilvánulhat székrekedésben és hasmenésben is.

Ennek háttere a már említett neuropátia – ez esetben emésztőrendszeri neuropátia-, ami a vastagbél mozgására, a gyomor ürülésére is komoly hatással lehet, ráadásul az állapot károsíthatja a gyomorsav termelését is. A hasmenés/székrekedés jelentkezhet önállóan, de egymással felváltva is, tönkretéve ezzel a beteg mindennapjait.

Mit lehet tenni?

Bármelyik tünet is jelentkezik, az első a vércukorszint ellenőrzése, valamint a neuropátiás tesztek elvégzése.

A tünetek a glükóz értékek normalizálása után megszűnhetnek/csökkenhetnek, de mellette egyéb terápiákra is szükség lehet. Ilyen lehet a fájdalomcsillapítás, olyan alternatív módszerek alkalmazása, mint a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia, diéta, probiotiumuk szedése, speciális cipő viselése, attól függően, milyen tüneteket tapasztal a beteg, és hogy milyen szövődmények alakultak már ki.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »