Ezek a félhülye ukrajnai vezérek is attól rettegnek, hogy elvész az, amit ebül szereztek

Kettős mérce érvényesült az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) az új ukrán oktatási törvényről csütörtökön elfogadott határozatában – állapította meg Irina Herascsenko, az ukrán parlament első alelnöke, az ukrán küldöttség tagja csütörtökön a Facebookon tett bejegyzésében.

A Petro Porosenko ukrán elnök mögött álló parlamenti frakcióhoz tartozó politikus szavai szerint az oktatási törvényről szóló strasbourgi vitát kezdeményező „egyes magyar és román küldöttek olyan kijelentéseket tettek, amelyeket akár bújtatott területi követelésnek lehet tekinteni Ukrajnával szemben”.

Az ET Parlamenti Közgyűlése által nagy többséggel megszavazott határozatról az MTI-nek nyilatkozva Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke kijelentette, hogy a nemzetközi szervezet megvédte a meglévő kisebbségi oktatási rendszert Ukrajnában. Tájékoztatása szerint a határozat alapján az ET arra az álláspontra helyezkedett, hogy a meglévő egynyelvű kisebbségi oktatási rendszer közepette kell javítani az ukrán mint államnyelv tanításának feltételein.

Hírdetés

A Petro Porosenko ukrán elnök által szeptember 25-én aláírt törvénynek az oktatás nyelvéről szóló 7. cikke több ország, köztük az Ukrajnával szomszédos Magyarország, Románia és Lengyelország heves tiltakozását váltotta ki. A jogszabály ezen része – amely egyébként 2020 szeptemberétől lép életbe – kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az ukrán. Ennek megfelelően a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatása – az ukrán mellett – csak az első négy osztályban lesz engedélyezett, és csupán az önkormányzati fenntartású tanintézetek külön osztályaiban vagy csoportjaiban. Az 5. osztálytól felfelé minden tantárgyat ukránul oktatnak majd, viszont engedélyezi a törvény egy-két vagy több tantárgy oktatását bármely európai uniós tagország nyelvén.

Az érintett nemzeti kisebbségek szervezetei szerint a 7. cikk sérti Ukrajna alkotmányát, több hatályos törvényét, továbbá nemzetközi egyezményekben és megállapodásokban vállalt kötelezettségeit. A jogszabályt több szomszédos országban, így Magyarországon is élesen bírálják.

mti


Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »