Ez is egy megoldás: szigetet a menekülteknek

Ez is egy megoldás: szigetet a menekülteknek

Poltikiai megoldások mellett, alternatív javaslatok is születnek a menekültválság kezelésére. Az Orascom TMT távközlési cég vezérigazgatója, Naguib Zavirisz például már két, magánkézben lévő görög sziget tulajdonosával tárgyal. Célja, hogy nagyjából kétszázezer ember számára emberi életkörülményeket teremtsen.

A menekültválság megoldására ahány ember, annyi javaslat. Több európai vezetői szerint a kiutat a kvótarendszer jelentheti. Más prominens politikusok – többek között Orbán Viktor is – úgy vélik, a problémát a gyökerénél kell kezelni, azaz először a Közel-Keleten kell rendet tenni. Erre utalt minap Szijjártó Péter is, aki úgy fogalmazott „nincs olyan fal, amelyen ne lehetne átmászni, és nincs olyan tenger, amelyen ne lehetne átkelni, ha az ember erőszakkal néz szembe.” A külgazdasági és külügyminiszter álláspontja szerint a háborús zónákból menekülők érdeke, hogy hazájukhoz a legközelebb maradjanak, ezért át kell vennie Európának a török, a libanoni, a jordán és az iraki menekülttáborok finanszírozását, és ha kell, jöjjenek létre új táborok is.

Alternatív úton

Persze találunk alternatív, a politikai gondolkodásmódtól igencsak eltérő javaslatokat. Legutóbb egy egyiptomi milliárdos tett szokatlan felajánlást. Az Orascom TMT távközlési cég vezérigazgatója, Naguib Zavirisz Olaszországtól vagy Görögországtól vásárolna egy földközi-tengeri szigetet az otthonaikat elhagyni kényszerülő embereknek. „Ez egy nagyon egyszerű megoldás” – nyilatkozta korábban a mogul a CNN-nek. „Eladnak nekem egy szigetet, én pedig átmeneti menedéket nyújtanék. Létesítenék egy kikötőt a hajók számára, a menekültek pedig alkalmazottaimként megépíthetnék saját otthonaikat, iskoláikat, kórházaikat, egy egyetemet és egy hotelt” – mondta Naguib Zavirisz. A vállalkozó Twitter-oldalán is hangsúlyozta: tudja, hogy nem lesz könnyű az olasz és a görög kormányt meggyőznie, de képes arra, hogy tervét végre hajtsa.

Hírdetés

Most úgy tűnik közelebb került elképzelésének megvalósításához, ugyanis a közel-keleti térség egyik leggazdagabb üzletembere bejelentette, talált két magánkézben lévő görög szigetet – számolt be róla szintén a CNN. Az üzletember az amerikai hírportálnak elmondta, kapcsolatba lépett a tulajdonosokkal, akik érdeklődnek terve iránt. Az új otthont, amely az egyiptomi mogul becslései szerint 100-200 ezer embernek jelentene menedéket, a török partoknál tengerbe fúlt szír kisfiú, Aylan Kurdi után nevezné el Aylan-szigeteknek. Ez az esemény ösztönözte egyébként Naguib Zaviriszt arra, hogy egyáltalán szigetvásárlásra adja a fejét. „Miután megláttam a képet, amelyen az apa kezében tartja a kisfia élettelen testét, felébredtem. Nem ülhetek karba tett kézzel, nem tehetek úgy, mint ha ez nem az én problémám volna” – mondta.

A mogul most arra készül, hogy létrehozzon egy részvénytársaságot, amelynek segítségével bővíthetné a vállalkozás 100 millió dolláros alaptőkéjét. Minden adományozó tulajdonosává válna a cégnek. „Rengetegen érdeklődnek a projektem iránt” – fogalmazott az üzletember, aki szerint a befektetett pénzt a sziget infrastruktúrájának fejlesztésére költenék. Az Orascom TMT tulajdonosa most arra készül, hogy felvegye a kapcsolatot a görög hatóságokkal a jogi formaságok rendezésére.

Jason Buzi és az ő új országa

Tovább is van. Korábban írtunk arról, hogy a kaliforniai Szilícium-völgy egyik ingatlanmogulja, Jason Buzi elképzelése szerint a világnak össze kell fognia és létre kell hoznia egy új országot a menekültek számára. „Az elképzelés az, hogy adhatnánk nekik egy saját országot, ahol biztonságban lehetnének, és lehetőségük lenne arra, hogy úgy éljenek és dolgozzanak, mint bárki más” – mutatta be az ingatlanmágnás a Menekültország (Refugee Nation) elnevezésű tervét.

Maga Buzi azonban elismeri, hogy fogalma sincs, mitől lenne az a bizonyos megalapítandó állam békésebb, mint azok, ahonnan a migránsok elmenekültek, mindenesetre örülne neki, ha a világ azért összefogna. Azt pedig, hogy mi történne, ha mondjuk nem jönnek ki a koszovói albánok az alavita szírekkel vagy a kínaiak által üldözött ujgurokkal, egyelőre homály fedi.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »