Helyi idő szerint hétfőn délben Washingtonban Donald Trump letette az elnöki esküt, és ezzel immáron az USA nem megválasztott, hanem beiktatott elnöke. A beiktató ünnepséggel elkezdődött a hivatali ideje is, amit elődje és a Demokrata Párt pitiáner aknamunkájának köszönhetően valószínűleg nem lesz egyszerű – főleg, ami a külpolitikát illeti.
Donald Trumpot november 5-én választották meg. A republikánus exelnök elsöprő győzelmet aratott a bohózatba illő kormányzást produkáló Biden-adminisztráció jelöltje, Kamala Harris eddigi alelnök ellen.
A választást követően nagyjából két és fél hónap átmeneti időszak követett, amelyben a Biden-adminisztráció számos olyan lépést tett, amely kifejezetten Trump elnökségét akarták megnehezíteni. Ilyen volt például az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek felgyorsítása és megnövelése, amivel a későbbi békét célzó tárgyalásokat akarták megnehezíteni.
A beiktatásról érdemes tudni, hogy a hagyományokkal szemben nem kültéren, hanem a Capitolium belterében zajlott a beiktató ünnepség. Ezt részben a Trump elleni korábbi merényletekkel, részben a rendkívül hideg idővel (-2 fok van Washingtonban, de a hőérzet egyes helyeken -20 fok alatt van).
Trump ünnepi beszédében azt mondta, hogy
„Az Egyesült Államok aranykora most kezdődik”
Arról beszélt, hogy a Trump-adminisztráció hivatali idejének minden napján „Amerika lesz az első”. A beiktatott elnök a „büszke, virágzó, és szabad” nemzet kialakítását jelölte meg fő prioritásként.
Trump azt is kiemelte, hogy vissza akarja állítani az USA hitelességét, hogy újra „tiszteljék az egész világon”.
Azt is mondta: „Minden ország kedvelni fog minket, de senki sem fog többé minket kihasználni”. (Ez valószínűleg üzenet az EU-nak, amely az elmúlt fél évszázadban az amerikai biztonsági garanciák égisze alatt építette a jóléti rendszereit – más kérdés, mit tett vele Brüsszel az elmúlt pár évben… – a szerk.)
„Helyreállítjuk függetlenségünket, nemzetbiztonságunkat, az igazság mérlegét újra egyensúlyba állítjuk, véget vetünk az igazságügyi minisztérium erőszakos ténykedésének”
Később arról beszélt, „a mai nappal véget ér az Egyesült Államok hanyatlása”.
Szóba hozta az ellene elkövetett első, csaknem sikeres merényletet is.
„Okkal menekültem meg. Az Úr azért küldött, hogy ismét naggyá tegyem Amerikát”
fogalmazott.
„2025. január 20. az amerikaiak megszabadulásának napja”
emelte ki.
Ezt követően az egységről beszélt. Kiemelte, hogy választási győzelme a nemzet egységét jelenti, mert rassztól, vallási hovatartozástól függetlenül támogatták őt.
„Nem fogunk elfeledkezni polgárainkról. Nem fogunk elfeledkezni hazánkról. És nem fogunk elfeledkezni Istenünkről sem”
mondta, az utolsó mondatot kifejezetten hangsúlyozva.
Bejelentette, hogy ma, azaz (második) hivatali ideje első napján egy sor elnöki rendeletet ír alá.
„Ezekkel a lépésekkel elkezdődik Amerika teljes megújítása és a józan ész forradalma. Mert minden a józan észről szól”.
mondta, majd konkrétumokat is elárult:
„Először is, szükségállapotot hirdetek ki déli határunkon (erre a mondatra a beltéren helyet foglalók felállva kezdtek tapsolni). Minden illegális határátlépést megakadályozunk, és milliónyi bűnözőt fogunk visszaküldeni oda, ahonnan érkeztek.”
mondta. Hozzátette, leállítja a migránsok letartóztatása, majd szabadon engedése gyakorlatát, és katonákat küld a déli határra, hogy „feltartóztassák ezt az inváziót”.
Azt is bejelentette, hogy a drogkartelleket nemzetközi terrorszervezetnek nyilvánítja (a tömeg szintén felállva tapsolt).
„Mint a hadsereg főparancsnoka, az a dolgom, hogy megvédjem az országot mindenféle külső inváziótól, és pontosan ezt fogom tenni. Méghozzá úgy, ahogy eddig még soha senki sem tette. Egyúttal elrendelem, hogy a kabinetem minden tagja mindent tegyen meg annak érdekében, hogy felvegyék a harcot az inflációval és csökkentsék az árakat. „
Trump a mai nappal szövetségi szintű energetikai vészhelyzetet rendelt el, mert az inflációt szerinte az energiaválság robbantotta ki.
Kijelentette, hogy az USA ismét a világ legnagyobb ipari termelője lesz.
„Teljesen feltöltjük a készleteinket, és exportálni fogjuk az amerikai energiahordozókat szerte a világban”
fogalmazott.
„A mai nappal véget vetünk az új Green Dealnek, és eltöröljük az elektromos autók kötelezővé tételét. Más szavakkal, olyan autót vásárol mindenki, amilyet akar. Újra Amerikában fogjuk gyártani az autókat, olyan mértékben, ahogy arra még gondolni sem mertek korábban.”
mondta.
Azt is kimondta, hogy „ahelyett, hogy az amerikai polgárokat adóztatná meg, a külföldi termékeket fogja”. (Ez a vámháború előszele… – a szerk.)
„Ezért bevezetjük az külső bevételek hivatalát. Ez a hivatal fogja beszedni a vámilletéket az idegen országoktól”
hangsúlyozta.
Trump szintén a mai napon olyan elnöki dekrétumot ír alá, ami betiltja a szövetségi kormányzati cenzúrát. Szintén véget vetne egy dekrétummal a „rassz alapú társadalom mérnöki” kísérletnek.
„Olyan társadalmat hozunk létre, ami színvak lesz, és a teljesítményt veszi alapul”
mondta.
Trump azt is kijelentette, hogy csak két nem létezik: férfi és nő, és ez az amerikai kormányzat hivatalos álláspontja lesz.
Trump kijelentette, hogy a világ legnagyobb hadseregét akarja kiépíteni, amely nem csak arról lesz híres, mennyi győzelmet arat, hanem arról is, mennyi háborúnak vet véget.
„Az Egyesült Államok újra a világ legerősebb és legtiszteltebb országa lesz, és példa lesz az egész világ számára. És most elérjük hogy a Mexikói-öböl nevét megváltoztassák Amerikai-öbölre”
mondta.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/Kenny Holston/The New York Times via AP, Pool
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »