Exit-pollos magyarok

Exit-pollos magyarok

Meglepetés, hogy eddig még soha nem szavaztak magyarok olyan nagy arányban szlovák pártra, mint most, amikor 40 százalék döntött így. Pedig azt gondolta volna az ember, hogy a szlovák pártok bukdácsolása és az elmúlt időszak eszeveszett kormánypolitizálása miatt most nagyobb esélye lesz a Szövetségnek megszerezni az előző választásokon eltékozolt szavazatokat. Annak ellenére, hogy az utolsó pillanatokban kavics került a teljes egység gépezetébe.

De mit tesz Isten, történjen bármi, az OĹaNO továbbra is sikerrel kaszált a magyarok között, bár a támogatottságuk a 2020-as 10,1 százalékról 6,9 százalékra csökkent. A kormánybuktató Saska is elcsípett 1,7 százalékot, az asszonyokat buktató Boris Kollár mellett is kitartott még 1,2 százalék magyar, míg az előző kormányban érdekelt, színtelen-szagtalan Hegerékre már csupán 1,1 százalék voksolt. Mindnyájukat megelőzte „új időknek új dalaival” és 7,1 százaléknyi magyar szavazattal a trónkövetelő Progresszív Szlovákia, amelynek ugyan van egy láthatatlan magyar tagozata, de nemzetiségi kérdésekkel csupán elvétve foglalkozott. Ebből is kitűnik, hogy a felvidéki magyarok egy részét ez a kérdéskor már nem igazán foglalkoztatja, ők már inkább európai és főleg brüsszeli gondolkodásúak, illetve megfoghatta őket a PS eddigi politikai szüzessége is.

Azt is gondolhatta az ember, hogy Ficot a közismert magyarellenes megnyilvánulásai (nyelvtörvény, DAC- szurkoló verés, Malina Hedvig-ügy és kettős állampolgárság), valamint korrupt színezetű kormányzásai miatt nem fogják nagy számban választani magyarok. Nem így történt, 10.1 százalékban szavaztak a Smerre és a belőle elhajlásként kinőtt Hlasra is 5,7 százaléknyi felvidéki magyar. Mintha Fico és Pellegrini kéz a kézben simogatná a felvidéki magyarokat, pedig közel sem.   

Hírdetés

Számomra rejtélyesnek tűnt, hogy a Focus ügynökség hogyan szerzett tudomást arról, hogy az exit poll felmérésben milyen szlovák pártra, vagy egyáltalán kire szavaztak a felvidéki magyarok. Aztán elmagyarázták, hogy a szavazóhelyiségekből kilépő választóktól nem csak azt kérdezték meg, hogy kire szavazott, hanem azt is, milyen nemzetiségű. Mivel az exit poll felmérést 20 000 fős mintán végzik, ezért a felmérés a legnagyobb „magyar mintás” kutatásnak tekinthető. Az ország magyar lakosságának megfelelően, kb. nyolc százaléka a magyar nemzetiségű válaszadó. Ilyen nagy mintával két választás között soha nem dolgoznak, talán kicsivel sem, ezért születhetnek a magyar párt szempontjából erősen torzított, hamis eredmények. Ezek aztán természetesen befolyásolják a magyar választót, nem akar árnyékra vetődni a szavazatával. Az objektívebb felmérési adatok érdekében ezért lenne szükség a magyarok körében több alkalommal is elvégzett ilyen jellegű közvélemény-kutatásra. Erre már több alkalommal is felhívták az illetékesek figyelmét, erre nem lenne szabad sajnálni a pénzt a jövőben.

Mindezek tudatában számomra továbbra is kissé elképzelhetetlen, hogyan megy végbe egy olyan exit pollos adatgyűjtés, amelynek nemzetiségi vonatkozása is van. Mondjuk, kilépek a szavazóhelyiségből, hozzám fordul az adatgyűjtő, azon melegében nekem szögezi a kérdést: milyen nemzetiségű vagy és kire szavaztál? Nem fura? Még csak rakod vissza a tálcádba a személyi igazolványodat, és máris faggatóznak. Az előző pillanatban egy bizottság előtt ért urnás traumából még fel sem ocsúdtál, valami olyan érzés bűvöletében vagy, mintha a sorozási bizottság előtt félmeztelenül haladtál volna el.

Mit akarnak itt ezek? Mondjam meg, hogy kire szavaztam? Hát persze, hogy az esélyest mondod, habár nem is szavaztál rá, de abból nem lehet baj. Aztán hogy mi vagy, hát magyar. Valahogy így történhetett. Egyéként annyi Ficora és progresszívokra szavazó felvidéki magyar nincs is az országban! Miért is lenne? Mit tettek értünk, magyarokért, és mit fognak tenni a jövőben, ha hatalomra kerülnek? Az egyiket már megtapasztaltuk, a másikra pedig kíváncsiak se vagyunk!

Ha már így belelendültek, egy felmérésben azokat a magyarokat is meg kellene kérdeznie a Focusnak, akik otthon várták a választások napján a sültgalambot, vajon miért nem szavaztak?   


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »