Európa olyan lesz, mint a Karib-térség? Másképpen fognak lecsapni a viharok

Európa olyan lesz, mint a Karib-térség? Másképpen fognak lecsapni a viharok

Nyitókép: American Physical Society

A klímaváltozás megváltoztathatja a jelenlegi nyári viharok rendszerességét.

Az erős villámlások és mennydörgések éjjelenként és hajnalban gyakrabban fognak előfordulni. Egy új tanulmány szerint a változások a világ több részét érinteni fogják, beleértve Közép-Európát is.

Az elemzés során a viharképződésben kialakult mintákat vizsgálták Németország nyugi részén, Franciaország északi részén, Belgium egyes részein, valamint Hollandiában és Luxemburgban.

Amennyiben a széndioxid-kibocsátás a maihoz hasonló ütemben fog nőni, akkor egyre több éjszakai és hajnali vihar fog kialakulni a megszokott délutáni viharok helyett.

Gyakorlatban egy úgy nézne ki, mint a Karib-térségben. Reggel esne, egész nap pedig egy csepp eső sem hullana.

„A klímaváltozás miatt a jövőben a délután már nem az a tipikus időszak lesz, amikor nagy eséllyel fognak kialakulni extrém viharok“

Hírdetés

– magyarázta Edmund Meredith, a tanulmány szerzője és a Berlini Szabadegyetem meteorológusa.

Egyre több lesz a légköri instabilitás

A viharok jövőbeli változásával már több régebbi tanulmány is foglalkozott, most azonban sokkal pontosabb modelleket használtak az európai tudósok.

A tudósok kimutatták, hogy amikor Nyugat-Európában melegebb az idő, akkor reggel és éjszaka több vihar fordul elő, mint délután. Ez azt jelenti, hogy a rövid, villámokkal kísért viharok a jövőben is délután lesznek, azonban a heves, villámokkal tarkított esőzésekre inkább reggel és éjszaka lehet majd számítani.

A tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy a jövőben egyre több légköri instabilitással fogunk találkozni.

„Megállapítottuk, hogy egyre több légköri instabilitásnak leszünk szemtanút, ami azonban nem szükségszerűen fog megnyilvánulni az erős viharokban“

– mondta Meredith.

A tanulmány elsősorban Nyugat-Európára összpontosított, de a szerző szerint hasonló jelenségek a földgolyó más részein is előfordulhatnak.

Aktuality.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »