Európa-bajnokság ez a javából: két kenyai versengett az első helyért Hitler stadionjában, egyikük izraeli, másikuk török színekben

Berlinben az Atlétikai Európa-bajnokság 10 ezer méteres női síkfutását az izraeli Lonah Chemtai Korlima Salpeter nyerte. A 29 éves izraeli hosszútávfutó kezdetben nagy csatát vívott a győzelemre esélyes, s Törökország színeiben versenyző, ám kenyai születésű Yasemin Cannal, de a táv negyede tájékán végleg elszakadt tőle – írja az izraeli Válláh!Hádásot hírportál.

Az izraeli lapok diadalmámorosan írják, hogy Lonah Chemtai Salpeter aranybetűkkel írta be nevét az izraeli sport történetébe. Több hírközlő média is hangsúlyozza, hogy az izraeli sportoló abban a Berlini Olimpiai Stadionban nyert, s lengethette meg a Dávid-csillagos zsidó zászlót, ahol 1936-ban Adolf Hitler (az izraeli média ilyenkor szokásos jelzőitől ezúttal eltekintünk – J. K.) megnyitotta a Berlini Nyári Olimpiai Játékokat…

Az újdonsült izraeli Európa-bajnok, Lonah Chemtai Salpeter 1988-ban, Kenyában született, s még amatőr futó korában megismerkedett az izraeli zsidó Dán Salpeter közepes képességű futóval, aki elvette feleségül, majd az edzője lett. A házaspárnak azóta egy közös gyermekük is született Izraelben. Dán Salpeter két esztendővel ezelőtt a Háárec című izraeli lapnak nyilatkozva elmondta: Lonah és az ő kapcsolata szerelem volt első látásra.

Nem volt ilyen sikeres a Berlin Atlétikai Európa-bajnokságon a másik izraeli futó, Donald Blair Sanford, aki a férfiak 400 méteres előfutamában összesítve csak a 18. helyen végzett, ami azt is jelenti, hogy nem jutott be a döntőbe. "Pedig mindent beleadtam, de ez mégsem volt elég a sikerhez", nyilatkozta az izraeli futó a fiaskó után.