Nyitókép: SITA
A román elnökválasztáson a kiugró részvétel jelentős részben köszönhető a 35 alatti fiataloknak és a nőknek. Orbán Viktor lehetetlen helyzetbe hozta az RMDSZ-t, miközben mindkét második fordulóba jutott jelöltet a változás iránti vágy juttatta lehetőséghez. Az Euronews elemzőket kérdezett a román elnökválasztásról.
Székely elképzelhetőnek tartja, hogy az új elnök Emmanuel Macron mintájára egyfajta jobbközép elnöki mozgalmat indítson, de azonnali változást a jelenlegi pártstruktúra szerinte nem tesz lehetővé.
„A radikális változásnak jutott be két jelöltje a második fordulóba,”
mondta az Euronewsnak Székely István.
„Az igaz, hogy ellentétes irányba akarták vinni az országot, de a radikális változás igénye összeköti őket. A jelenlegi parlamenti összetétellel nehéz lesz ezt az elvárást teljesíteni, ugyanakkor az előrehozott választást különböző okokból én kizártnak tartom.”
Az RMDSZ szereplését tekintve Székely elismerte, hogy nem a számításaik szerint alakult az elnökválasztás, ami a szélsőséges jelölttel szemben támogatott alternatívát illeti. Ugyanakkor szerinte a választók megértették a választás tétjét, magas részvétel mellett támogatták az európai jelöltet.
„Orbán nimbusza meg lett tépázva”
„George Simion győzelme mindenképp veszélyes lett volna, előélete és agresszívitása okán. Ezt a veszélyt érezte az erdélyi magyarok nagy többsége. Nem kifejezetten félelemből szavaztak Nicusorra, hanem józan megfontolásból. Ha van egy veszélyes alak, golyózzuk ki”
– mondta Eckstein-Kovács Péter jogász, az RMDSZ volt politikusa, Románia volt kisebbségügyi minisztere az Euronews azon kérdésére, lehetett-e félnivalója az erdélyi magyarságnak a – köreikben egyébként Orbán arcképével kampányoló – szélsőséges AUR-vezértől.
„Azért maradunk cirka 5 millió xenofóbbal az eljövendőben. Nem könnyű megemészteni”
– tette hozzá.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogyan értékelték szerinte a romániai magyarok a magyar miniszterelnök emlékezetes kiállását Simion mellett (ezt Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott telefonos megbeszélése nyomán lényegében visszavonta).
„Orbán a saját lábába lőtt a tihanyi, Simiont támogató megjegyzésével. Tette mindezt, miután úgy az RMDSZ, mint a civil szféra és az egyházfők Nicusor támogatására buzdítottak. Úgy gondolta, az erdélyiek annyira imádják, hogy minden gondolkodás nélkül követik ajánlásait és növelik a széljobb EU-ellenes pártcsoportját. Hát ez nem jött össze. Az erdélyiek saját jól felfogott érdekükben Simion ellen szavaztak. De nagyon. Orbán nimbusza meg lett tépázva. Kicsit a Kelemen Hunoré is: az első fordulóban Nicusorral ijesztgetett, hogy csak Crin Antonescu (a kormánykoalíció jelöltje, a Nemzeti Liberális Párt politikusa – a szerk.) verheti meg Simiont”
– mondta Eckstein-Kovács Péter arra a kérdésre, hogy hogyan értékelték szerinte a romániai magyarok a magyar miniszterelnök emlékezetes kiállását Simion mellett.
Ezt egyébként Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott telefonos megbeszélése nyomán később lényegében visszavonta, de az RMDSZ elnöke szerint a zavarokozás a rendszerben már megtörtént.
Stefano Bottoni történész az Euronewsnak arról beszélt, hogy az RMDSZ-nek nehézséget okozott egyszerre Budapest és Bukarest szempontjainak is megfelelni, miután a magyar miniszterelnök támogatásáról biztosította a szélsőjobboldali, magyarellenes George Simiont. A magyar miniszterelnök lépését ugyanakkor nem nemzetközi normasértésnek, csak politikai hibának tartja.
„Ez egy transznacionális tér, mindenki beavatkozik mindenbe, én itt nem látok komoly szuverenitási problémát,”
mondta Bottoni az Euronewsnak.
„Inkább azt mondanám, hogy egy nagyon komoly hibát követett el a miniszterelnök. Nem mérte fel, hogy az a fajta politikai logika, ami Magyarországon működik, az Romániában nem jó. Az RMDSZ két szék között találta magát: ott van Bukarest, ahol részt vesz egy kormányzatban és a politikai elit régóta megbecsült tagja, és ott van Budapest, ahol egészen más elvárások formálódnak felé, és nem tud megfelelni mindkettőnek. Orbán Viktor egy olyan szövetséget kínált fel nekik, ami halálos lett volna a romániai magyarság számára. Az, hogy a magyar miniszterelnök ezt nem érzékelte vagy nem érdekelte, ez elgondolkodtató, mert ilyen súlyos politikai hibát a magyar-magyar politikai kapcsolatokban Orbán VIktor nagyon régen ejtett.”
Euronews, Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »