Május 17. a hipertónia világnapja. A magas vérnyomásos betegségnek sokszor nincsenek tünetei, ezért fontos, hogy a fiatalabbak és az idősek is rendszeresen mérjék a vérnyomásukat – figyelmeztetett a Magyar Hypertonia Társaság főtitkára, Nemcsik János.
Világszerte 1,2-1,5 milliárd ember hipertóniás, Magyarországon 3,5 millió embernek van magasvérnyomás-betegsége. Közülük – a Magyar Hypertonia Társaság számai szerint – egymilliónyian nem kapnak gyógyszeres kezelést.
Nemcsik János, a Magyar Hypertonia Társaság főtitkára az InfoRádióban elmondta, a gyógyszeres segítséghez jutók fele nincs megfelelően kezelve.
„A magasvérnyomás-betegség az, ami a legnagyobb mértékben hozzájárul a szív-érrendszeri betegségek általi halálhoz, ami az össz-halálozásszámban a dohányzás mögötti második ok”
– mutatott rá Nemcsik János.
A kialakulási okok között legáltalánosabb a mozgásszegény életmód, a túlzott sóbevitel; nem lehetne pluszban sózni az ételeinket, a szükséges mennyiség a kenyérben és más alapvető élelmiszerekben benne van. Ugyanígy markáns probléma a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, a dohányzás, az energiaitalok fogyasztása és a stressz.
„Ezentúl persze vannak genetikai faktorok is: az életkor előrehaladtával kialakul ez.
60 éves korban már az emberek 60 százaléka küzd magas vérnyomással, 70 év fölött 70 százalék”
– sorolta a szakember.
Magas vérnyomásúnak számít az az ember, akinek a vérnyomásméréskor legalább 140/90-et mutat a műszer. Ha valaki otthon mér, annak 135/85 a határ. Ismételt mérések szükségesek, egy perc különbséggel három. Ha nincs markáns eltérés a számok között, akkor a második kettő átlagát kell számolni.
A tüneteiről Nemcsik János elmondta, éppen ezek hiánya miatt is nevezik néma gyilkosnak a magas vérnyomást, de a visszatérő fejfájás, az ingerlékenység, a szédülés, a feszültségérzés, a látászavar intő jelek.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »