Ezen a héten 44 járás kapott rózsaszín besorolást, ami azt jelenti, egyre több diák térhet vissza az iskolapadba. Jövő héttől pedig akár minden iskola kinyithat. A pozsonyi Duna utcai gimnázium vezetőjét kérdeztük, mit érdemes tudni a nyitás első napjairól.
Május elején a szakértők mindössze 9 járásban engedélyezték, hogy a középiskolások távoktatás helyett ismét hagyományosan tanuljanak. Egy héttel később, a járványhelyzet javulásának köszönhetően ezen járások száma 44-re emelkedett. A rózsaszín besorolás többek között azt jelenti, már nemcsak a középiskolák végzős diákjai járhatnak iskolába, hanem az alacsonyabb évfolyamok is búcsút inthetnek az online oktatásnak. A középfokú intézményeket még október 12-én zárták be, így a tizenévesek több mint féléves kihagyás után találkozhatnak újra személyesen tanáraikkal és osztálytársaikkal. A magyarlakta régiók közül csak a Nagykürtösi és a Nagyrőcei járás maradt piros az aktuális járványhelyzetet ábrázoló térképen.
Az országban jelenleg 33 piros járás van, ezekben továbbra sem engedélyezett a jelenléti oktatás. Az éttermek teraszai azonban egész Szlovákia területén megnyíltak, a sportolni vágyók pedig már egy ideje újra járhatnak konditerembe. Branislav Gröhling (SaS) oktatási minisztert ezért nemcsak a szülők, de egyes szakemberek is bírálták. Elene Prokopová, az egészségügyi minisztérium kis- és fiatalkorúak általános gondozásával foglalkozó szakértője belátta, nem sikerült elérni, hogy az óvintézkedések feloldásánál elsőbbséget élvezzenek az iskolák. Gröhling elmondta, elkészült az új iskolai Covid-szemafor, mely részleteit csak azután ismertetik, hogy az egészségügyi minisztérium bemutatta az új, átfogó Covid-automatát. Az viszont kiderült, a változás célja, hogy az iskolákat a jövőben a regionális járványhelyzet alapján ítéljék meg, tehát ha országos szinten romlik is a helyzet, ne zárjának be automatikusan. A tesztelés Gröhling szerint két szinten fog zajlani – járási szinten és az iskolák szintjén. A gyakorlatban ez azt jelenti, ha az adott járás a Covid-automata értelmében rosszabb besorolást kap, mint egy héttel korábban, letesztelik az összes diákot, hogy megakadályozzák a vírus terjedését. A tárcavezető hozzátette, ha az osztályban bebizonyosodik a fertőzés, először azokat tesztelik, akik a legközelebbi kapcsolatban álltak a fertőzött személlyel (jelenleg csak kötelező karantén vonatkozik rájuk). Ha több pozitív esetre bukkannak, az egész iskolát megvizsgálják.
Az oktatási miniszter azt ígéri, ezen a héten áttörés várható az iskolákra vonatkozó korlátozások terén. „Fontos döntéseket fogunk hozni, hogy május 17-től mindnyájan találkozhassunk az iskolákban” – fogalmazott Gröhling a pénteki sajtótájékoztatón. Azt azonban nem pontosította, milyen szabályokat készülnek elfogadni.
A Dunaszerdahelyi és Komáromi járás tanintézetei már múlt héten fogadták a felső tagozatos gyerekeket és a középiskolásokat. Az iskolaügyi minisztérium rendeletében arra utasítja az intézményeket, fokozatosan növeljék a diákok terhelését, és az úgynevezett adaptációs időszak során a számonkérés helyett inkább igyekezzenek feltérképezni a gyerekek tudásszintjét.
Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai gimnázium igazgatónője lapunk érdeklődésére elárulta, a gimnázium első három évfolyamának diákjai ma térnek vissza az iskolába. Ennek az az oka, hogy a felvételi vizsgák második köre tegnap zajlott, így a középiskolásoknak még egy napot várniuk kellett a tantermi oktatásra. „Nagyon sok a felvételiző, és a higiéniai előírások értelmében kevés gyerek lehet egy osztályban, így tulajdonképpen öt-hat teremben zajlott a felvételi. Ez ennyi felügyelő tanárt, illetve folyosói ügyeletet jelent, s ezért nem tudtunk volna tanítani a gimnáziumban” – mondta Morvay. Hozzátette, a középiskolák nagy része a felvételi vizsgák miatt a tegnapi napra igazgatói szabadot adott a gyerekeknek. Kiderült, a középiskolások visszatérése hasonló feltételek mellett zajlik majd, mint az alapiskolásoké.
„Az adaptációs első két hét azt jelenti, nem osztályozzuk érdemjeggyel a tanulókat. Nem lesznek felmérők és feleltetések, helyette a szóbeli értékelés lehetőségével próbálunk élni” – osztotta meg lapunkkal az intézményvezető. Az órák létszáma is alacsonyabb lesz az első héten, illetve mindennap az osztályfőnökkel indítják a napot a diákok. Igyekeznek szintfelmérést végezni, de elsősorban azért, hogy értékelni tudják, hogy sikerült a távoktatás. „A második héten már szeretnénk az új anyagra is összpontosítani, illetve felmérni azt, mire kell nagyobb hangsúlyt fektetni, amit a távoktatás során nem tudtunk átvenni” – folytatta Morvay.
A rózsaszín fázisban már a kollégiumok is fogadhatják a fiatalokat. A pozsonyi gimnázium nem rendelkezik saját diákotthonnal, de tanulóik elszállásolása érdekében már a múlt héten felvették a kapcsolatot az érintett internátusokkal. Az igazgatónő elmondta, a kollégiumok feladata, hogy a járványügyi előírásoknak megfelelő környezetet biztosítsanak. Legfeljebb ketten lakhatnak egy szobában, és igyekeznek iskolák szerint szétosztani a lakókat. A gimnázium vezetője elmondta, egyelőre nincs pontos információjuk arról, minden diák visszatér-e, vagy esetleg akadnak-e majd olyanok, akik félnek iskolába menni.
Rákérdeztünk arra is, a pedagógusok hogy fogadták az iskola megnyitásának hírét. Morvay kiemelte, fokozatosan tértek vissza az épületbe, mivel a végzősök már három hete rendesen tanulnak. „A kollégák teljes mértékben üdvözlik a nyitást, többségük már be is van oltva. Itt vannak az iskolában, és nagyon örülnek” – tette hozzá. A jelenléti oktatást azonban komoly előkészületek előzték meg: tanárok, pszichológusok, speciális pedagógusok és nevelési tanácsadók is egyetértettek abban, hogy a diákok „visszaszoktatásáról” szóljanak az első hetek.
A végzősökkel kapcsolatban afelől érdeklődtünk, hogy zajlott a rendhagyó érettségi, illetve tervez-e az iskola ballagást szervezni. Morvay elárulta, a zöld szalagot múlt héten ünnepélyes keretek között kitűzték az érettségiző diákoknak. Az esemény az iskolában zajlott, szülők jelenléte nélkül. A negyedikesek osztályozó konferenciáját követően, az iskola hagyományaihoz híven, a gyerekek énekelve búcsúztak tanáraiktól, akik négy éven keresztül tanították őket. A ballagásra az érettségi bizonyítvány átadásakor kerülhet sor, ha ezt a járványügyi szabályok megengedik.
Az érettségit illetően kifejtette, az idén átlagolt eredményt kapnak a diákok. Azok a tanulók, akik nem értenek egyet az átlag alapján kapott jeggyel, a hónap végén bizonyíthatnak a zöld asztal előtt. A szabadon választható tantárgyakból szintén május 31-től vizsgáznak majd, a minisztérium ezt a hetet jelölte ki a pozsonyi tanintézet számára. Morvay hangsúlyozta, az átlagolás már folyamatban van, akik javítani szeretnének, május 19-ig jelezhetik ezen szándékukat.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »