Ételek: mi árt, és mi használ a tüdőnek?

Ételek: mi árt, és mi használ a tüdőnek?

A paradicsom és az áfonya igazi áldás, míg a felvágottakat és a cukros üdítőket messziről kerüljük el.

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend hasznosságát nem lehet eleget hangsúlyozni, az ugyanis elengedhetetlen hosszútávon testünk erejének, ezen belül is tüdőnk egészségének megőrzéséhez. Általánosságban elmondható: ahhoz, hogy óvjuk tüdőnket, érdemes változatosan, minden fajta ételt fogyasztanunk. De inkább több növényi alapú élelmiszert válasszunk és kevesebb feldolgozottat. Hogy pontosan mik azok, amik leginkább ártanak és használnak a légcseréért felelős legfontosabb páros szervünknek, az a WebMD összeállításából kiderül – írja a Házipatika.com.

Mi a közös a málnában, a borsóban, a lencsében és a fekete babban? Az, hogy mind nagyon magas rosttartalommal rendelkezik, ami kiváló hatással van a tüdőnkre. Kutatások bizonyították, hogy azok az emberek, akik növényi rostokban gazdag étrenden vannak, jobb tüdőfunkciókkal rendelkeznek, mint akik nem esznek annyi rostban gazdag fogást. A fent felsoroltakon túl érdemes teljes kiőrlésű tésztákat, chiamagot, quinoát, körtét és brokkolit is gyakran fogyasztani, hogy „boldoggá” tegyük a tüdőnket.

Több tanulmány is kimutatta az összefüggést a feldolgozott, tartósított húsáruk fogyasztása és a rosszabb tüdőfunkció között. A kutatók úgy vélik a pácolt húsok feldolgozásában és tartósításában használt nitritek gyulladást és stresszt okozhatnak a tüdőben. A szalonna, a sonka, a felvágottak és a kolbász mind a feldolgozott hús kategóriájába tartoznak.

Jó hír a kávéimádóknak: a reggeli csésze fekete nemcsak felélénkít, de a tüdőnkre is jó hatással van. Kutatók bizonyították, hogy a rendszeres kávéfogyasztás kapcsolatba hozható az egészséges tüdőkkel. Ennek oka a kávéban lévő koffein lehet, ami gyulladáscsökkentő hatású, valamint a polifenolok, amik pedig gyulladásgátló hatású antioxidánsok.

A túlzott alkoholfogyasztás nemcsak a májunknak árt, de a tüdőnknek is. Az alkoholban lévő szulfitok súlyosbíthatják azasztmatüneteit, az etanol pedig a tüdő sejtjeire van rossz hatással. Ha túl sok alkoholt fogyasztunk, nagyobb eséllyel dönt le a lábunkról a tüdőgyulladás vagy más légúti problémák. Egy kicsi azonban még nem vészes. Kettő, de inkább annál kevesebb ital egy nap, főképp, ha az vörösbor, még jót is tehet a tüdőnknek. A szakemberek azonban senkinek sem javasolják, hogy csak emiatt kezdjen alkoholt fogyasztani, ha eddig nem tette.

A teljes kiőrlésű gabonák kimondottan jót tesznek a tüdőknek. A barna rizs, a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, a zab, a quinoa és az árpa kiváló alapanyagok. Nemcsak azért érdemes fogyasztani ezeket a ételeket, mert magas a rosttartalmuk, de antioxidáns és gyulladásgátló hatásaik miatt is, emellett pedig kiváló E-vitamin, szelén és esszenciális zsírsavforrások is, amik jót tesznek a testünk, a tüdőnk egészségének. Ellenben a finomított gabonák, mint a fehér liszt, a fehér rizs a legtöbb értékes tápanyagot elveszítik a feldolgozási eljárásuk alatt.

Hírdetés

Tegyünk egy szivességet a tüdőnknek és cseréljük vízre a cukros üdítőket. Egy kutatás szerint azok a felnőtteknél, akik egy héten több mint ötször fogyasztanak ilyen üdítőket, nagyobb esélyel alakul ki hörghurut, a gyerekeknél pedig az asztma kialakulásának kockázata emelkedik. Nem tisztázott egyértelműen, hogy a szénsavas üdítők voltak a bűnösök, de a mintából ez tűnt ki. A dohányosoknak rossz hír, hogy esetükben még a diétás üdítők is ártanak a tüdejüknek.

A piros és kék bogyós gyümölcsök, mint az áfonya vagy az eper nagyon gazdagok az antocianin nevű flavonoidban, ami egyrészről élénk színüket biztosítja, másrészről antioxidáns is. A tudósok szerint ez a pigment az életkor előrehaladtával lelassíthatja a tüdő természetes hanyatlását. Egy tanulmányban azoknak az idősebb férfiaknak, akik hetente legalább két adag áfonyát ettek, a tüdőfunkciója lényegesen kevésbé csökkent, mint azoknak, akik kevesebbet vagy egyáltalán nem fogyasztottak áfonyát.

Egy kis só kiemeli az ízeket, túl sok azonban növelheti a tüdőproblémák kockázatát. Azok például, akik sok sót fogyasztanak, tovább küzdenek a hörghuruttal, mint akik kevesebbet juttatnak a szervezetbe. A magas nátriumtartalmú étrend emellett súlyosbíthatja az asztma tüneteit, érdemes kipróbálnia azoknak, akik ettől a betegségtől szenvednek, hogy néhány hétig kevesebb sót használnak.

Emellett érdemesebb kerülni az éttermeket és az előre csomagolt ételeket, ha pedig biztosra akarunk menni, főzzünk otthon, egészséges alapanyagokból. Vásárláskor mindig ellenőrizzük az ételek címkéjét, hiszen azokon legtöbbször már fel van tüntetve a sótartalom 100 grammra és egy egységnyi ételre vonatkoztatva is. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy mennyi az a mennyiség, amit még egészségesen fogyaszthatunk, kérdezzük meg orvosunkat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint naponta legfeljebb 2000 milligramm nátrium bevitele az egészséges, ez körülbelül 5 gramm, azaz egy csapott kávéskanálnyi sónak felel meg.

Pakoljunk a tányérunkra minél több spenótot, svájci mángoldot és más leveles zöldségféléket, így csökkenthetjük a tüdőrák kialakulásának esélyét. Egy tanulmány megállapította, hogy a kínai zöldek különösen alkalmasak erre a célra. Ennek oka lehet, azok magas karotinoid tartalma, ami egy igen hatékony antioxidáns.

A kutatások szerint a tejfogyasztás, valamint a sajt, joghurt és más tejtermékek fogyasztása csökkentheti annak esélyét, hogy tüdőrákban haljunk meg. A tejtermékek ugyanis gyulladásgátló, gyulladáscsökkentő hatásúak. Mindez természetesen csak azokra érvényes, akik nem allerigiásak a laktózra és/vagy a tejfehérjére. De kerüljék a tejtermékek fogyasztását azok is, akik asztmában szenvednek vagy más meglévő tüdőproblémájuk van, a tejmentes étrend ugyanis segíthet a túlzott nyáktermelés csökkentésében.

A paradicsom a legjobb likopinforrás, ami a tüdő egészségének megőrzéséhez kapcsolódik. A paradicsom és a paradicsomból készült ételek, például a paradicsomlé fogyasztása javíthatja a légúti gyulladást, ha asztmánk van, és csökkentheti a halál esélyét, ha krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedünk. A likopin a fiatal felnőttek tüdőfunkciójának megőrzéséhez is kötődik. A dohányosoknál pedig fokozottan fejti ki preventív hatását, ezért különösen előnyös a fogyasztása.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »