Ősidők óta, az eleink is így érezték. Hiszen nekik Esztergomba menni, a piacra árut vinni, nagy ünnepeken szentmisére a bazilikába járni, vagy orvoshoz menni – amíg állt a Mária Valéria híd, na meg a határt nem húzták meg – természetes, mindennapos dolog volt. Határok ide vagy oda, 2001 óta, amikor újra felépült a híd, ugyanígy érezzük.
Nemcsak a Párkányból elénk táruló csodálatos panoráma miatt, amin a szlovák turista annyira elámul, hogy észre sem veszi, hogy a Duna másik oldalán már más ország van, de a bazilika ma is e táj legszebb szakrális szimbóluma. Mert az első királyi város, Szent István királyunk koronázási városa ma is éke az országnak.
S ezt érzi az egykori vármegye népe, vagy 30-40 kilométeres körzetből is, amikor naponta gyönyörködik benne, bármilyen járművön közelítsen is a városhoz. Nekünk legfőképpen szellemi otthonunk, hazánk ez a föld és a bazilika előtt Nagyboldogasszony óvó szobra, s mindaz a szakrális érték, ami ehhez az ősi földhöz tartozik.
„A Magyar Turista Egyesület Esztergomi Osztályának Egyesülete gyűjtést szervez az 1921-ben a vaskapui turistaház mellett emelt Magyarok Nagyasszonya-szobor környezetének rendbetételére és a szoborállítás jubileumára egy díszkapu felállítására.
Kassai Kálmán elnök tájékoztatása szerint a tervezett díszkaput a Felvidéken készítenék el, s arra az elszakított országrészek jelképeit, illetve neveit faragnák fel. A szobor előtti tér feljáratára állított alkotással generációnk is hozzátenne száz éve élt elődeink munkájához.
A 2007-ben újjáalakult egyesület a szoborállító civil szervezet szellemi örökösének tekinti magát, így gondozásba vette az elfeledett, elhanyagolt állapotban lévő alkotást és környékét. A megfeketedett szobrot lemosták, felületvédelemmel látták el és köré Árpád-házi Szent Erzsébet-rózsakört telepítettek. Minden év október 8-án, a Magyarok Nagyasszonya ünnepén megemlékezést tartanak a szobornál.
Aki szeretné megtekinteni a tervezett díszkapu rajzát, támogatná az alkotás felállítását és figyelemmel kísérné a közadakozásból összegyűlt összeg alakulását, kérjük látogasson el az alábbi internetes oldalra.”
(Dániel Erzsébet/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »