Jelentős összeget kapott Vágsellye önkormányzata az éghajlatváltozás következményeinek enyhítésére. Jelenleg is zajlik a mintegy tízhektáros Vág menti parkerdő felújítása, a lakosok azonban érzékenyen reagálnak minden egyes fakivágásra, területrendezésre, rongálásra. Sajátjuknak tekintik a kirándulóhelyet. Van, aki szeretné, ha megszépülne, másoknak eredeti, természetes formájában volt elfogadhatóbb a környék.
Dzsungel helyett park
A Norvég Alaptól kapott, csaknem 900 ezer euró támogatásból jut pénz arra, hogy biztonságos és kellemes kirándulóhellyé váljon a terület. A klímaváltozások következményeinek enyhítésére kapott támogatásból egy önkormányzati alapiskola épületét is hőszigetelik. Jozef Belický, Vágsellye polgármestere már a parkerdő felújításával kapcsolatos tervek bemutatásakor hangsúlyozta, elsődleges céljuk rendbe rakni a korábban átláthatatlan dzsungelre emlékeztető zöldterületet, ahol sötétedés után nem nagyon ajánlatos barangolni. Régebben, a múlt század nyolcvanas éveiben közvilágítás is volt a parkerdő ösvényeinél, de azt tönkretették a vandálok. A két töltés közötti, mintegy hat hektáros erdőt több alkalommal is kitakarították a vágsellyei önkéntesek. A hétvégi brigádok lelkes szervezői a helyi értékmentő és környezetszépítő társulások voltak. Ismeretterjesztő és készségfejlesztő tábla, rovarház, játszótér, tűzhely, pingpongasztal fogadja a természetjárókat az első, már felújított szakaszon. A város vezetése még 2015-ben együttműködési memorandumot írt alá a Vág Menti Folyamkezelő Vállalat (Povodie Váhu) vezetésével. A Renováció és az In Vest társulás, valamint az Urbariát társulás közösen újítja fel a Vág két töltése között lévő parkerdőt.
Fakivágás, vagy ritkítás?
Az eredeti terv szerint új járdákat és játszótereket építenek az évek óta elhanyagolt, gazzal benőtt területen, valamint kültéri sportszereket helyeznek ki. A parkerdőben a járdák felújításával egyidejűleg olyan futóösvényt terveznek, amelyen százméterenként megjelölnék a távokat, hogy a kezdő futók és a gyerekek is kedvet kapjanak a sportoláshoz. Tavaly év végén a lakosok nemtetszését váltotta ki, hogy a terület egyik szakaszán, amely mintegy négyhektáros, ritkították az erdőt. A művelet során bokrokat, fákat, különböző invazív, azaz nem őshonos növényeket távolítottak el. A fakivágás elsősorban annak a betonterületnek a környékét érintette, ahol a farönköket tárolják. Később itt lesz egy ivóvizes kút, néhány szociális helyiség, a közelben épül meg a játszótér és a kis tó. Egyik korábbi látogatásunk során is találkoztunk munkásokkal az erdőben, akkor a híd közelében lévő területen irtották a gyomot, amelyet a körhintások szoktak kibérelni. Gabriela Brániková, a városi hivatal dolgozója arról tájékoztatta a sajtót, hogy mindez az erdő megmentése érdekében történik. Ha a város nem vette volna hosszú távon bérbe a területet, a kellő méretet elérő fákat kivágták volna. Ez történt korábban a hatalmas folyóparti jegenyékkel, amelyeket további feldolgozásra szállítottak.
Védeni kell a területet
A parkerdő bérbe vett területén több szakaszra bontva végzik a tisztítást, gyomtalanítást. A közelmúltban új szemétgyűjtő kukákat helyeztek ki a megtisztított járdák közelében, de ezekre is folyamatosan vigyázni kell, mert mindig akadnak vandálok, akik tönkreteszik őket. Legutóbb Róbert Andráši városi és megyei képviselő tett közzé felvételeket arról, hogy a nemrég kihelyezett szemeteseket kirántották a földből és összetörték. Arra kérte a városi rendőrség dolgozóit, hogy járőrözzenek gyakrabban a részben felújított parkerdő területén.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »