Erdélyi templomfelújítási program a megmaradásért: több mint 3 milliárd forintos támogatást nyújt a magyar kormány

Erdélyi templomfelújítási program a megmaradásért: több mint 3 milliárd forintos támogatást nyújt a magyar kormány

Több mint 250 erdélyi, partiumi és bánsági templom újul meg magyarországi támogatásból. A magyar kormány templomfelújítási programjának részleteit ismertető, az erdélyi egyházi vezetők jelenlétében megtartott csütörtöki nagyváradi sajtótájékoztatón Soltész Miklós államtitkár hangsúlyozta, a programnak nem csak hitéleti vetületei vannak. A támogatásról az eseményt követően Kató Bélával, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökével és Kovács Gergely gyulafehérvári érsekkel beszélgettünk.

Összesen 3,32 milliárd forinttal (9,3 millió euró) támogatja Magyarország kormánya a magyar templomfelújítási program keretében az Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban tervezett munkálatokat, az összegből 219 település 262 temploma kap támogatást – jelentette be csütörtökön Nagyváradon Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. A szintén magyarországi támogatásból felújítás alatt álló impozáns római katolikus püspöki palotában megtartott sajtótájékoztatón az államtitkár át is adta az erdélyi egyházi vezetőknek az ő egyházmegyéjükben, egyházkerületükben támogatásban részesülő templomok listáját.

Mint Soltész elmondta, a magyar kormány a húsvétot megelőző nagyhéten döntött a templomfelújítási programról, az összesen nagyjából 26 milliárd forintos keretből Magyarországon 1400, szerte a Kárpát-medencében pedig további 400 templom és imaház kap támogatást. Gazdasági szempontok Soltész Miklós hangsúlyozta, a templomok felújítása fontos a hitélet szempontjából, de fontos amiatt is, hogy helyben munkát ad, a fiatalok itthon maradnak. Ami jó a magyar embereknek, jó a román embereknek is” – húzta alá egyúttal Soltész Miklós, aki a program harmadik jótékony hatását abban látja, hogy a templomok megújulása által megszépülnek a települések is, ez pedig turisztikai szempontból is előnyt jelent.

„Nagyon jól tudjuk azt, hogy ez az elmúlt közel másfél év mekkora pusztítást végzett nem csak a lelkekben, nem csak az egészségünkben, hanem a gazdaságban is. És a gazdaság újraindításában – nem csak Magyarországon, hanem szerte a Kárpát-medencében – a turizmus is nagy szerepet fog kapni” – emelte ki az államtitkár.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy mennyire egymásra vannak utalva a Kárpát-medencében élő nemzetek. Mint fogalmazott, a Partiumban, Erdélyben, Székelyföldön, Bánságban élő magyarok számíthatnak Magyarország kormányára. De ugyanazt a jobbot szeretnénk nyújtani az RMDSZ-en, illetve a kormánytagokon keresztül a román emberek felé, amit megteszünk szerte a Kárpát-medencében több nép és több nemzet felé. Össze vagyunk zárva, egymásra vagyunk utalva, hisszük azt, hogy ez eredményt fog hozni” – fogalmazta meg Soltész Miklós.

Munkával hálálnák meg a támogatást

Az eseményen az RMDSZ és Románia kormánya képviseletében jelen levő Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter köszönte meg elsőként a templomfelújítási támogatásokat, valamint minden támogatást, amelyben az erdélyi magyar közösség részesül évek óta a magyar kormány részéről. Az elmúlt években a magyar kormány bebizonyította, hogy nem ismer lehetetlent” – hangsúlyozta Tánczos, aki szerint az egyházi közösségeknek nyújtott támogatás is a lehetetlen határát súrolja. „Köszönjük, és kötelességünk tisztességes és becsületes munkával meghálálni ezt a támogatást, és hogy arra a célra, amelyre kaptuk, a legnagyobb tisztelettel elköltsük” – fogalmazott a miniszter.

Az egyházi vezetőknek megköszönte egyúttal, hogy „nem hagyják közösségünk egyik legfontosabb bástyáját, a templomot, nem hagyják, hogy ne kerüljön felújításra, és vigyáznak arra az örökségre, amelyet elődeinktől kaptunk”. „Köszönjük szépen az államtitkár úrnak nem csak a jó híreket, hanem a buzdító, támogató szavait” – mondott köszönetet az egyházi vezetők nevében házigazdaként Böcskei László nagyváradi római katolikus püspök.

Hangsúlyozta, ez a csütörtöki találkozó arról szól, hogy együtt, összefogásban tudunk maradandót alkotni, hogy az utókor majd elmondhassa rólunk is, hogy valami szépet tettünk közösségeinkért, népünkért, egyházunkért, Istenért és egymásért”.

Hírdetés

Reményt adó állagmegóvás

A sajtótájékoztatót követően Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke a Krónika érdeklődésére elmondta, a templomfelújítási kérések a gyülekezetek részéről érkeztek. A tavaly ősszel volt egy pályázati kiírás, amire harmincszoros túljelentkezés volt, ahogy szokott lenni. Ez a mostani támogatás tulajdonképpen elfogadta a telje névsort és a teljes összeget” – vont gyors mérleget kérdésünkre a támogatást nyert templomok listájával kezében Kató Béla.

Mint részletezte, a kiírás feltétele volt, hogy az egy templomra igényelhető összeg nem haladhatja meg a 15 millió forintot. Az erdélyi egyházkerület 90 templomra összesen csaknem 1 milliárd forintnyi támogatást kapott. A püspök elmondása szerint az egy-egy istenházára jutó összeg tulajdonképpen csak állagmegóvásra elegendő, de ez is nagy segítség a közösségek számára. Kató Béla kitért ugyanakkor arra is, hogy nem csak a magyar államtól kérnek támogatást a templomok felújítására, hanem a román kormánytól is, és európai uniós forrásokat is folyamatosan megpályáznak.

A román államtól viszont csak elenyésző összegekben részesülnek, mivel nem az egyházkerület területét vagy a templomok nagy számát veszik figyelembe a pénzek elosztásakor, hanem azt, hogy a reformátusok aránya alig 3 százalék körüli.

„Amikor mi Magyarország felé fordulunk, akkor nem azért tesszük, mert valakit ezzel megszegényíteni, bosszantani szeretnénk, viszont azt meg kell érteni: ez egy olyan közös érték és kincs, amit nekünk meg kell védenünk, meg kell óvnunk. A mi a gyülekezeteink nem múzeumőrök, és nem múzeumokat szeretnének felújítani, hanem nálunk még – sok nyugat-európai egyházzal szemben – élet van azokban a templomokban. És egy-egy falu életében, ahol sajnos az 50 év kommunizmus után az elmúlt 30 évben nem történt semmi, reménységforrás, kapaszkodó, ha megújul egy templomtető” – fogalmazta meg a református püspök.

Leszögezte egyúttal: „ez nem egy luxus, nem egy fölösleges pénzkidobás, hanem rendkívül fontos a közösség megtartására”.

Érték- és közösségmentés

„Mi nagyon hálásak vagyunk, mert ezen támogatások nélkül eddig sem sikerült volna megőrizni a templomainkat, és az az igazság, hogy nem is reméltük, hogy ilyen mértékben támogatnak bennünket” – szögezte le a Krónikának Kovács Gergely gyulafehérvári érsek.

Kérdésünkre elmondta, a gyulafehérvári főegyházmegyében 61 templom összesen 751 millió forint támogatásban részesül. „Az összeg nagynak tűnik, de leosztva, templomonként nem haladja meg a 10–15 milliót, van, ahol még kevesebb. Nem nagylélegzetű projektek ezek, igazából az a cél, hogy minél több templomot megmentsünk, megerősítsünk” – avatott be a részletekbe az érsek.

Aláhúzta: fontos az infrastruktúra, hiszen ha egy templomban például nincs fűtés, akkor a hívek nem szívesen járnak oda. „A templomainkban, akár tömbkatolikus helyen, akár a szórványban, sokszor akad olyan munkálat, amelyet el kell végezni, például tetőszerkezetet kell cserélni” – ecsetelte Kovács Gergely.

Fontosnak tartotta ugyanakkor kiemelni, hogy a megújult templomokat, a hozzájuk tartozó közösségi házakat meg kell tölteni élettel, azoknak „közösségformáló, közösségmegtartó erejük kell hogy legyen azon túl, hogy egy műemlék kincsünk, egy értékünk megmarad”.

Krónika

The post Erdélyi templomfelújítási program a megmaradásért: több mint 3 milliárd forintos támogatást nyújt a magyar kormány appeared first on Külhoni Magyarok.


Forrás:kulhonimagyarok.hu
Tovább a cikkre »