Erdélyi Jánosra emlékeztünk

Erdélyi Jánosra emlékeztünk

Erdélyi János költő, filozófus, kritikus, népköltési gyűjtő, tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és a Kisfaludy Társaság titkára 211 évvel ezelőtt, 1814. április 1-én született Kiskaposon (ma Nagykapos része).

Születésének előestéjén, március 31-én emlékeztünk meg személyéről a nagykaposi Magyar Közösségi Ház falán elhelyezett Erdélyi-dombormű előtt.

Erdélyi János Vegyeskar (Fotó: Vályi Edit/Felvidék.ma)

Erdélyi János utókorra hagyott munkássága meghatározó és példaértékű.

A telkes-jobbágy származású Erdélyi János tehetségének és szorgalmának köszönhetően a 19. század művelt, sokoldalú, kiemelkedő személyiségévé vált. Egyik legjelentősebb munkája a Magyar Népköltési Gyűjtemény kiadása volt, amely 1846 és 1848 között jelent meg három kötetben Népdalok és mondák címmel páratlanul gazdag szövegkészlettel.

Munkássága révén elindult a népköltészeti alkotások gyűjtése és egyben ösztönzést adott a népművészet tudományos feltárásához. De hasonlóan kiemelkedőek kritikai munkái és a Sárospataki Kollégium fejlesztése érdekében végzett tevékenysége is.

Emlékezők egy csoportja (Fotó: Vályi Edit/Felvidék.ma)

Hírdetés

Emlékének elsőszámú őrzője Nagykaposon a helyi Magyar Közösségi Ház és annak szervezetei.

Az épületben működik az Erdélyi János Emlékmúzeum, az online térben dokumentumportált és virtuális Erdélyi-Petőfi múzeumot működtetnek, nevét viseli a járási Csemadok Területi Választmány és a Csemadok vegyeskara.

Az épület külső homlokzatát 2018 óta díszíti egy márványtáblára helyezett Erdélyi dombormű, (Túri Török Tibor keszthelyi szépmíves mester ajándéka).

Erdély János dombormű (Fotó: Vályi Edit/Felvidék.ma)

A tegnapi megemlékezésen Erdélyi János előtt tisztelegve koszorúkat helyeztek el a domborműnél a Csemadok Nagykaposi Alapszervezetének, a Magyar Közösségi Háznak és a nagykaposi Gimnáziumnak a képviselői.

A megemlékezés alatt az Erdélyi János Vegyeskar énekelt.

Vályi Edit/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »