Teljes egészében megújult a dégi Festetics-kastély, a Pollack Mihály tervezte klasszicista remekművet már a nagyközönség is látogathatja – mondta az InfoRádiónak Garaguly Kinga, a rehabilitáció vezető tervezője. A projekt még 2018-ban indult és a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretei között valósulhatott meg.
A legújabb kutatások szerint a kastély sokkal korábban épült, mint eddig gondolták, a barokk és a klasszicizmus határán – mondta Garaguly Kinga.
„Barokkos főtengelyen érkezünk, barokkos elrendezést idéz a kastély, viszont ahogy belépünk, az értékrend megfordul, és már nem a reprezentáció a fő cél, hanem a belső világra tevődik át a hangsúly. A kastély fő termei nem az első emeleten vannak, hanem a földszinten egy rámpával összekötött kapcsolatban a csodálatos angolparkkal, ami 300 hektáron terül el, és Közép-Európa egyik legnívósabb angolparkja a látványtengelyeivel és az épített örökség különféle épületeivel” – tartott hirtelen kastélyvezetést a rehabilitáció vezető tervezője.
A Festetics-kastély előéletéről megtudtuk, hogy
- a németek 1944–1945 fordulóján katonai kórházat rendeztek be benne. Az eredeti berendezések legnagyobb részét elrabolták, utána
- kifosztották a szovjet katonák is, a műtárgyakkal, a könyvtárral fűtöttek.
- Később gyerekotthon lett az épületből.
„Ezek az évtizedek beleivódtak a falakba és a szerkezetekbe, de még pont ki lehetett hámozni, hogy milyen beavatkozás történt az eredetibe” – mondta Garaguly Kinga. Hozzátette, korábban költeni nemigen költöttek rá, csak toldozgatás-foldozgatás történt.
A burkolatok lekerülésével kibontakozott az épület eredeti valóságában
a felújításkor, igyekeztek az eredeti felületeket megőrizni, igaz, nagyon kevés volt belőlük, ám igazodási pontként használták őket.
Volt más probléma is: „Olyan anyagokat lehet ma a piacon kapni, amelyek a mai épületekre vannak optimalizálva. Az építőipari általános gyakorlat a látszattökéletes sterilségre törekszik, itt pedig olyan több százéves anyagokhoz kellett igazodnunk, amiknek szerettük volna láttatni a régiességét.”
Törekedtek a régi és az új harmóniájának megteremtésére, a homlokzat festésénél például nehézséget jelentett, hogy a mai festékek sokkal pigmentáltabbak, jobban fednek, mint a régiek, itt két szín használata jelentett megoldást.
Garaguly Kinga elmondta azt is, hogy a dégi kastélyt előzetes regisztrációval már látogathatja a nagyközönség: „Tárlatvezetéseken tudják megnézni a Festeticsek életéről, egykori hobbijairól, a korszakról, a korszak eszmei áramlatairól, például a szabadkőművességről készült kiállítást.”
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »