Eltűntek a rendőrségről a Cinóber-merénylet legfontosabb bizonyítékai

Eltűntek a rendőrségről a Cinóber-merénylet legfontosabb bizonyítékai

Nemcsak a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás, hanem az 1996 decemberében történt Cinóber-gyilkosság nyomozásának aktáiból is kulcsfontosságú bizonyítékok hiányoznak – hangzott el tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosság csütörtöki tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken. Egy 2014 novemberi rendőri jelentésben ugyanis az szerepel, hogy valaki a rendőrségen eltüntethette Cinóber híváslistáját, emiatt pedig ma már nem lehet beazonosítani azt a személyt, aki néhány perccel a gyilkosság előtt telefonon a lakása elé csalta az egykori lányfuttatót.

Tanúmeghallgatásokkal és iratismertetéssel folytatódott a csaknem húsz éve történt Cinóber-gyilkosság tárgyalása csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. Az egykori lányfuttatót 1996. december 18-án a kora esti órákban, Üllői úti lakása előtt lőtték agyon. A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosságra egy elszámolási vita miatt az Energol Rt. két egykori igazgatója, Portik Tamás és Ferencsik Attila adott megbízást a több magyarországi gyilkossággal is kapcsolatba hozott szlovák állampolgárságú Jozef Rohácnak.

Az áldozat élettársa nem tudott ellenségekről

Viszonylag kevés konkrétumról tudott elmondani a merényletről a mai tárgyaláson elsőként meghallgatott R. Ágnes. Az áldozat egykori élettársa elmondta, Cinóber a kora esti órákban egy telefonhívást kapott, és azonnal a ház előtt parkoló kocsijához rohant. Pár perccel később pedig élettársa már halott volt, fejbe lőtték. A nő arról nem tudott beszámolni, hogy férjének kik voltak az ellenségei és kinek, vagy kiknek állt érdekében Cinóber megöletése. R. Ágnes mindenesetre annyit elismert, hogy elképzelhető, Domák halálához üzleti ügyei vezethettek, amire állítása szerint nem volt rálátása. Arra viszont emlékezett, hogy a halála előtt 4-5 nappal valaki telefonon megfenyegette azzal a szöveggel, hogy „ismerlek téged, te is nagyon vigyázz magadra”.

Nem jött el a szemtanú

Hírdetés

Csütörtökre idézte a bíróság a vád egyik legfontosabb koronatanúját is, aki állítólag látta az emberölést követően a merénylettel vádolt Jozef Rohácot. Mivel a szemtanú nem jelent meg a mai tárgyaláson, ezért a bíróság egy tizenkilenc évvel ezelőtt rögzített rendőri jelentést olvasott fel, amelyben összegezték a tanú által a gyilkosság után elmondottakat. A felolvasás során azonban nagyon hamar kiderült, hogy a hölgy 1996-ban még nem igazán volt bőbeszédű. Akkor ugyanis csak annyit árult el a rendőröknek, hogy Üllői úti lakása fele tartva látta az autója csomagtartójában pakoló Cinóbert, majd a következő pillanatban két nagy durranásra lett figyelmes, azonban, mivel nagyon megijedt, nem mert hátranézni, és „inkább elfutott”. A nő újraindított nyomozásban tett vallomását egyelőre nem ismertették, de annyi ismert, hogy az áldozat jó ismerőse, aki vendégként sokszor járt a Domák által tulajdonolt és üzemeltetett videotékában is, éppen akkor találkozott a percekkel később agyonlőtt férfival, amikor a – vád szerint – a semmiből felbukkant Rohác, és közvetlen közelről kétszer fejbe lőtte a sértettet. Domák ismerőse új vallomásában már arról beszélt, hogy alaposan megfigyelte a szlovák férfit, ám úgy tudjuk, a gyilkosság után még nem mert beszélni. A tanú csak a 2012-ben újra leporolt nyomozásban mondott el mindent, és azonosította a több leszámolásos gyilkossággal is összefüggésbe hozott, a Fenyő- és az Aranykéz utcai merénylettel is megvádolt Jozef Rohácot.

Domák azt hitte, nem jut Prisztás sorsára

Érdekes részletek derültek ki az áldozat édesanyjának felolvasott vallomásából is. A nő szerint amikor Domákot kivégezték, barátait ez nagyon meglepte, mivel “ő csak egy kis porszem volt” az éjszakában. De a vallomásban szerepelt az is, hogy Cinóber stróman volt több olajos cégben, melyek haszna a férfi halála után nem a sértett családjához, hanem a Domák mögött álló olajvállalkozókhoz került. Domák Ferencné elmondta még, hogy fia ismerte a szintén lelőtt Prisztás Józsefet, illetve a pár nappal később életveszélyesen megsebesített Lakatos Csaba hajtót és a Portikot fiatalon felkaroló, ugyancsak betámadott Totka Pált is. A prostituáltak futtatásával is foglalkozó férfi ennek ellenére megnyugtatta az édesanyját, mivel nem tartotta velük a kapcsolatot, ő biztosan nem fog a felsorolt személyek sorsára jutni. Nem lett igaza…

A Cinóber-ügyben is perdöntő bizonyítékok tűntek el

A tárgyaláson olyan pikáns és megdöbbentő részlet is kiderült a gyilkosság utáni első nyomozás „hibáiról”, hogy például az 1996 december 18-án megölt áldozat híváslistája csupán december tizedikéig volt meg, a többi pedig már nem fellelhető. Az ügyész a tárgyaláson hangsúlyozta, hogy ez az akkori rendőrség felelőssége, de még a bíró szerint is érthetetlen, hogy éppen az emberölés napjáról nincs meg az áldozat híváslistája. A Cinóber-gyilkosság ügyében egyébként a BRFK életvédelmi alosztálya nyomozott, annak vezetője pedig korábban úgy nyilatkozott, hogy “lövésük sem volt a tettesekről”, a bűncselekmény hátteréről. Cserni János tanácsvezető bíró később felolvasta az esettel foglalkozó 2014 novemberében rögzített rendőri jelentést, melyben utaltak arra, nem kideríthető, hogy a szolgáltatótól nem érkeztek meg a kért adatok, vagy pedig valaki a rendőrségnél egyszerűen eltüntette a kulcsfontosságú bizonyítékokat. A jelentésben leszögezték, az akkori „hiányosságokat” az új nyomozásban már nem lehetett pótolni, így továbbra is rejtély, hogy pár perccel az emberölés előtt ki volt az a személy, aki a háza előtt parkoló autójához csalta Cinóbert. A Portik-ügyek koronatanúja, Radnai László egyébként évekkel ezelőtt a Nemzeti Nyomozó Irodában azt vallotta ezzel kapcsolatban, hogy tudomása szerint egy bizonyos H. Kálmán csalta le a lányfuttatással, drogkereskedelemmel is foglalkozó Domákot. A férfit ezzel kapcsolatban kihallgatták a rendőrök, de azt mondta, hogy nem emlékszik, beszélt-e aznap Cinóberrel. Figyelemre méltó, hogy az Aranykéz utcai robbantás nyomozása során is gyanús körülmények között tűnt el a BRFK-ról két fontos kamerafelvétel, amiken – a megmaradt rendőri jelentések szerint – jól felismerhetően látszódott a robbantással vádolt Jozef Rohác. Ennek kapcsán még a Nemzeti Védelmi Szolgálat is vizsgálódott, illetve a 90-es évek gyilkosságaiban nyílt nyomozást folytató Nemzeti Nyomozó Iroda bűnpártolás és hivatali visszaélés miatt feljelentést tett, ám elévülés okán a Központi Nyomozó Főügyészség nem rendelt el nyomozást. De az is csak a szerencsének köszönhető, hogy még a 2008-2009-es nyomozás során a BRFK életvédelmi alosztályát korábban vezető Doszpot Péter dolgozószobájában, a szekrény alján találtak több, az Aranykéz utcához kapcsolódó videóanyagot, amelyeket szintén nem csatoltak a nyomozati anyagokhoz.

Az egész alvilág ismerte az áldozatot

A Cinóber-ügyben vallomást tett az éjszakai élet egykori nagypályása, Csobolya Attila is. Prisztás József volt üzlettársa még a 70-es évek végén ismerte meg Cinóbert, akiről elmondta, hogy egy tipikus éjszakai srác volt, filmben is szerepelt, illetve az akkori alvilágban a 80-as években már szinte mindenki ismerte a nevét. Csobolya hozzátette, mielőtt a lányfuttatót lelőtték, olyan hírek terjengtek Domákról, hogy belefolyt a kábítószer-kereskedelembe, sőt, maga is fogyasztó volt. Szerinte a férfinek sosem volt stabil pénzügyi helyzete, „amije volt, azt szinte azonnal elszórta, elszívta, elitta, barátokra költötte”. Egy azóta már elhunyt ismerőse azt mesélte még el Domákról, hogy olajos cégekkel, köztük az Energol Rt-vel is „számlázási kapcsolatba került” – mondta el rövid vallomásában Csobolya, aki hangsúlyozta, az éjszakából Ferencsiknek feltétlenül ismernie kellett Cinóbert, de a negyedrendű vádlott tagadta mindezt. A nehézfiú még a sértettel összefüggésben annyit emelt ki, hogy szerinte elképzelhetetlen, hogy a megbízhatatlan férfinak valaki milliós összeget adjon kölcsön, kivéve, ha üzleti szál kötötte őket össze. A per további tanúk meghallgatásával november 17-én folytatódik.

(PestiSrácok.hu)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »