Bár a komáromi Zichy-pont Közösségi Központban csak pár nappal ezelőtt indította a fontos témákat boncolgató beszélgetőest-sorozatát a Felvidéken dunaszerdahelyi székhellyel működő Mathias Corvinus Collegium – MCC, már úgy tűnik, hogy az igényes témaválasztásának köszönhetően hamarosan kinövi a helyszínt. December 4-én Kenyeres Oszkár és Jakab Sándor, a Duna TV Magyar Örökség-díjas honismereti magazinműsora, a Hazajáró házigazdái voltak a vendégei, akik neve zsúfolásig megtöltötte a kultúra ezen belvárosi oázisát.
Miután Pomichal Krisztán, az MCC felvidéki ügyekért felelős igazgatója bemutatta vendégeit, átadta a szót a váci származású Kenyeres Oszkárnak, és a vele a 2. évadtól dolgozó, tesmagi Jakab Sándornak azért, hogy meséljenek a Hazajáró kulisszatitkairól. Elöljáróban megtudtuk: a 2011 őszén 12 részesre tervezett magazinműsorból azóta 370 rész készült el, s az alkotógárda az időszerű 13. évadban azt állítja: még további 70 részt szeretne készíteni.
„Ha kapunk újabb szerződést a folytatásra, ha nem, mindenképpen megcsináljuk. Az utóbbi esetben az majd a YouTube-megosztón lesz látható. Kirakjuk a magyar puzzle-t…” – hangzott el. Hozzátéve: a lelkes, kreatív csapat e hétvégén majd a Szilágyságban forgat, ahol egy kántálással színesített rész készül, amely a Duna TV-ben szentestén lesz látható.
Kiderült: valamennyi rész 3 alappillérre épül: bemutatják a kiválasztott hely természeti szépségeit, annak magyar kultúrtörténeti örökségét és a helyi közösségek jeles egyéniségeit, életmódját. ”Mindenütt igyekszünk megtalálni azokat a legautentikusabb személyiségeket, akik hitelesen átadják az adott hely lelkiségét, s egy kis időre mi is szívesen válunk részeseivé az életüknek, akár együtt táncolunk-éneklünk velünk…”
Bár az alkotók szépnek tartják a távolabbi magas hegyvonulatokat is, de azt vallják: „Nekünk itt van dolgunk, a Kárpátok alatt, s annak a Dévénytől az Al-Dunáig húzódó 2700 kilométeres területét szakaszonként járjuk be. Mi nem vagyunk belső tévések, hanem mindezt a Dextra media külső cég égisze alatt tesszük, amely a külhoni magyar tematikájú filmeken kívül a Kárpát expresszt is jegyzi, s Böjte Csaba atyáról is készített filmet. Persze, a Hazajáró a zászlóshajónk, amely kapcsán eddig 864 nap forgatáson vagyunk túl!”.
Viccesen hozzátették: „Mindegy, hogy a csapat egy-egy tagja milyen fő feladatot lát el, de közben mindenki egyformán kiveszi a részét a serpáskodásból, a felszerelésünk nehezebbnél nehezebb terepen történő cipeléséből”.
Azután a személyi és műszaki feltételeikről beszéltek, hangsúlyozva: az utóbbi években a drónok némileg megkönnyítik a munkájukat. Az is elhangzott, hogy Pomichal Krisztián szintén szerepelt az egyik részben, s időnként a saját sofőrjük is kap egy-egy epizódszerepet. Megtudtuk: a háttér- és utómunkálatok a kreatív háttércsapatuk közreműködésével mindig egy óbudai stúdióban folynak.
Örvendetesnek tartják, hogy miközben gyalog, kerékpáron, kenun, rafton, motoros és kutyaszánon… haladva, olykor a nyájakat mindenkitől vehemensen védő pásztorkutyákkal is találkozva, temérdek érdekes kalandot éltek át, a kisebb baleseteken kívül nagyobb baj nem történt velük. Azt, hogy nem mindig minden sikerült úgy, ahogy eltervezték, később a Bakiparádé című filmes összeállításukban mutatták be, ezzel kacajt fakasztva a nézőtéren.
Szó esett az „Elindulni és hazatérni” mottó jegyében, Moys Zoltán író-rendező vezetésével munkálkodó „hazajárók” díjazásáról is. Bár az alkotóknak jól esett, hogy például tiszteletbeli székellyé avatták őket, 2012-ben az MTA dísztermében Magyar Örökségért Díjat, 2017-ben Prima Primissima közönségdíjat (nagy fölénnyel megnyerve az sms-es szavazást), az idén pedig Magyar Érdemrend Lovagkeresztet kaptak, ahogy eddig, úgy továbbra sem a jutalmazásért teszik a dolgukat. Azt vallják, hogy a díjak a csapatuk által bemutatott magyar értékeknek és embereknek is szólnak: „Ha kitartunk a magyar értékeink mellett, akkor lesz magyar jövő, magyar feltámadás!”.
Amikor éppen nem barangolnak, akkor rendhagyó honismeret órákat tartanak diákoknak, s a komáromihoz hasonló bel- és külföldi közönségtalálkozókon vesznek részt. Valamennyi évad termése megtekinthető a YouTube-videómegosztón, saját honlapjuk is van, a Facebookon pedig 114 ezren követik a műsorukat, amely lelkiségét, szellemiségét a Hazajáró Honismereti és Turista Egylet is viszi tovább.
A gyorsan elfogyó könyveik közül a helyszínen a Hazajáró szemmel 3 címűt lehetett megvásárolni és dedikáltatni, s a 2024-es évi falinaptáruk is kapósnak bizonyult. A rendezvény méltó zárásaként megnéztük a trianoni gyalázat centenáriumára készített, Számvetés 11 című filmet, amelyben külhoni magyarok, köztük felvidéki személyiségek is megosztották gondolataikat Nagy-Magyarország megcsonkításával és a magyarság életképességével, kilátásaival kapcsolatban.
„Ebben a munkában nem lehet kiégni, megunhatatlan! Ha nem lenne a Hazajáró, akkor ennyi csodálatos helyre sosem jutottunk volna el, és nem lehettünk volna ennyi lélekemelő magyar-magyar találkozás részesei” – szögezték le a jeles vendégek, akiknek az élménybeszámolói a médiacsaládunkhoz tartozó Magyar 7 hetilapban is rendszeresen olvashatók.
Az MCC szervezésében legközelebb december 14-én, korosztályának egyik legtehetségesebb történésze, Gali Máté Trianoni évszázad című előadását hallgathatja meg a Zichy-pont közönsége. Az érdeklődők kövessék az MCC Felvidék közösségi oldalát, ahol annak minden eseményéről időben értesülhetnek!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »