Jelen állás szerint 81 ezer körül van az igazolt koronavírus-fertőzések száma Szlovákiában. Bár az emberek nagy része különösebb megpróbáltatások nélkül, néhány napnyi láz és gyengeség után felgyógyul a betegségből, sokaknál a szaglás még hetekig, hónapokig nem tér vissza. Ez az új típusú koronavírus egyik tipikus tünete. A TA3.com egy érdekes cikkben foglalta össze, mit érdemes tudni a témáról.
Ezidáig, állítják a kutatók, a tudomány nem találkozott olyan vírussal, amelynek ennyire gyakori, már-már tipikus tünete lenne a szaglóérzék elvesztése (latinul anozmiának nevezik ezt a jelenséget). Súlyosabb megfázásos betegségeknél is előfordul ugyan, de enniyre hirtelen szaglásvesztést csak a COVID-19 okoz. Adódik a kérdés, miért?
Egyértelmű válasz viszont nincs!
Egy a Harvardon elvégzett kutatásból kiderült ugyan, hogy az orrnyálkahártya szaglóhámja különösen érzékenyen reagál a fertőzésre, de ez önmagában nem magyarázza a hirtelen és tartósnak tűnő szaglásvesztést. A tünet olyannyira tipikus, hogy Belgiumban és Franciaországban például ötből négy fertőzött hosszabb-rövidebb időre elveszítette a szaglóérzékét, az Egyesült Államokból pedig még ennél is magasabb arányt, 86%-ot jelentettek. A fertőzöttek háromnegyedénél néhány héten belül visszatér a szaglás,
de 8-10% körül van azoknak az aránya, akik hónapokkal a betegség után sem nyerték vissza szaglásukat. A szakemberek nem tartják kizártnak, ez tartósan így is marad.
Az a gond, jelenleg semmilyen gyógyszer nem áll rendelkezésre a jelenség kezelésére. Még csak enyhíteni sem tudják a tüneteket, ha magától vissza nem tér a szaglás, az orvostudomány tehetetlen.
A helyzet azonban nem reménytelen!
Mivel az érzékeink egymással szoros kapcsolatban vannak (próbáljon meg befogott orral hagymát enni, egészen más íze lesz!), lehetőség van arra, hogy az egyikkel tréningezzük a másikat. Néhányan például azt ajánlják, a reggeli kávé felett ülve képzeljük el, hogy érezzük az illatát. Ha eleget szugeráljuk, egy idő után tényleg érezni fogjuk. Hogy ez működik-e valójában, nem tudjuk. Egy próbát azért megér!
Kicsit komolyabb módszer az anozmiások nemzetközi társasága által javallott eljárás, melynek során illóolajokkal tréningezzük a szaglásunkat. Menta és citromfű például különösen alkalmas erre a célra, az ajánlás értelmében napi kétszer, 12 hétig érdemes „gyakorolni”. A szakértők azt ajánlják, teljesen ellazult, már-már meditatív állapotban álljuk neki szagolgatni az olajokat, mentális állapotunk ugyanis kihat az érzékelésünkre is. Segíthet az is, ha sok gyümölcsöt és zöldséget eszünk, valamint rengeteg B-vitamint, ezek jótékony hatással vannak az idegrendszerre is.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »