Elmélkedjünk együtt az Amoris laetitiáról – Jézus felé fordított tekintet: a család hivatása

Elmélkedjünk együtt az Amoris laetitiáról –
Jézus felé fordított tekintet: a család hivatása

Ferenc pápa Szent József ünnepén megnyitotta az Amoris laetitia-családévet. Szándéka szerint egy évet szánunk arra, hogy A családban megélt szeretetről kezdetű apostoli buzdításról gondolkodjunk, és elmélyítsük annak tartalmát. A pápai dokumentumról Bognár István, a győri Brenner János Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet spirituálisa és dogmatikatanára írt ismertető sorozatot.

Az apostoli buzdítás 3. fejezetéről szóló részt adjuk most közre.  

Miután alaposan szemügyre vettük a Szentatyával együtt a családok jelen helyzetét, most e soron következő 3. fejezetben felidézzük az Egyház Tanítóhivatalának a házasságra és a családra vonatkozó néhány lényeges elemét, hogy így – ugyancsak Ferenc pápa szándéka szerint – helyet készítsünk a szeretetről szóló két központi fejezetnek.

Egy személyes élményről azonban szeretnék rövid említést tenni. Június hónapot Székelyföldön, a csíksomlyói Jakab Antal Házban kezdtem, a Gyulafehérvári Főegyházmegye papjainak továbbképzési programján vettem részt. A kétnapos konferencián, melynek fő témája, célkitűzése éppen az Amoris laetitia buzdítás alaposabb megismerése, életre váltása volt, magam is tarthattam előadásokat az egybegyűlt papoknak, szerzeteseknek. Ami azonban a továbbképzés legszebb felütését jelentette, az Bíró László püspök atya nyitóelőadása volt. Sajnos személyesen nem vehetett részt a továbbképzésen, a jelenlévők mégis oly nagy áhítattal hallgatták a magyar családok tapasztalt és bölcs apostolát, mintha ez az online közvetítés egészen és valóságosan odavarázsolta volna őt közénk. Beszédének alapját és vázát éppen azok a magisztériumbeli állásfoglalások, vatikáni dokumentumok képezték, melyekben a zsinat, a szinódusok és a pápák egyre tisztábban és határozottabban merik megfogalmazni, mi is Egyházunk hivatalos tanítása e témában a házasságról és a családról. Bíró püspök úr az elmúlt évtizedek folyamán kiadásuk után frissiben végigolvasta és kijegyzetelte a legújabb vatikáni írásokat, és bátran megosztotta azokat az Új Ember hasábjain. Bár az én rövid írásom keretébe most részletesebb ismertetés nem fér bele erről az előadásról, kiemelem, amit a püspök atya nyomatékosan hangsúlyozott: fontos lenne mindnyájunknak elolvasni, nem egyvégtében kiolvasni, hanem végig is elmélkedni ezeket a megnyilatkozásokat. Akkor valóban Jézus mindig derűs tekintetével, a múlt havi írásunkban említett keresztény (babitsi) optimizmussal tekintenénk a vonuló felhők fölé, ahol örökké kék az ég.

– összegezte gondolatait Bíró püspök úr.

Mivel az Amoris laetitia kezdetű apostoli buzdításban ez az egyik legrövidebb fejezet, ezért most mi magunk is csak felsoroljuk, melyek a legfontosabb idézett dokumentumok, üzenetek, melyek mérföldkőként szolgálnak az Amoris laetitia felé. Az első alapmondat a szinódusi jelentésből való, és Jézus látásmódjára, irgalmas tekintetére utal: „Ő mindig szeretettel és irgalommal tekintett azokra a férfiakra és nőkre, akikkel csak találkozott, igazsággal, türelemmel és irgalommal kísérte lépéseiket, amikor hirdette Isten Országának követelményeit.” A második fontos gondolat, hogy

Különösen szép idézeteket találunk Isten végtelen irgalmáról, Jézus ingyenes szeretetéről Szent II. János Pál pápa Dives in misericordia kezdetű enciklikájában. Betlehem és Názáret üzenetéről, a csendes hétköznapok családi életének titkáról pedig Szent VI. Pál pápa 1964-ben elmondott názáreti beszédét idézi Ferenc pápa. A házasság szentségével kapcsolatos egyházi dokumentumok közül legtöbbet a II. vatikáni zsinat Gaudium et spes és Lumen gentium kezdetű konstitúcióját idézi a Szentatya. Különösen nagy jelentőséget tulajdonít azonban a zsinatot végigvivő nagy pápa, VI. Pál két enciklikájának, a Humanae vitae és az Evangelii nuntiandi kezdetűnek is. Természetesen nem marad el két közvetlen elődjének tanítása sem. Szent II. János Pál pápa szerelemről és házasságról szóló híres katekéziseit, a Gratissimam sane kezdetű apostoli levelet, de mindenekelőtt a Familiaris consortio kezdetű apostoli buzdítást emeljük ki. Ebben a szent pápa a házasság és a család máig érvényes átfogó szemléletét tárja elénk. Végül emeritus pápánk, XVI. Benedek első enciklikája a Deus caritas est és a későbbi Caritas in veritate kezdetű enciklika üzenetét ismerteti.

Hírdetés

Ferenc pápa nyomatékosítja továbbá, hogy a latin egyházi hagyomány szerint a házasság megkötésekor a szentség kiszolgáltatója a házasodó férfi és nő. Buzdít azonban arra is, hogy a házasságkötés szertartása során az isteni cselekvésről is még alaposabban elgondolkodjunk, ami a keleti egyházakban mindmáig igen nagy hangsúlyt kap.

A fejezet végén nagyon szép elmélkedéssort olvashatunk az élet továbbadásáról, a gyermekek neveléséről, valamint a család és az Egyház kapcsolatáról. Ferenc pápa szavai, melyek a Gaudium et spes zsinati konstitúcióra épülnek, nagyon szépen összegzik e viszonylag rövid fejezet fő üzenetét is:

Krisztus tekintete – akinek fénye megvilágosít minden embert – inspirálja az Egyház lelkipásztori gondoskodását azon hívők felé, akik egyszerűen együtt élnek, vagy csak polgári házasságot kötöttek, vagy újraházasodott elváltak.”

Szerző: Bognár István

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Az írás nyomtatott változata az Új Ember 2021. május 30-i számában jelent meg.


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »