Elkezdődött a Robert Fico megbuktatására összehívott rendkívüli parlamenti ülés. Van esélye az ellenzéknek?

Elkezdődött a Robert Fico megbuktatására összehívott rendkívüli parlamenti ülés. Van esélye az ellenzéknek?

Kedden délelőtt 9 órakor elkezdődött az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülés, amit azért hívtak össze, hogy bizalmi szavazást tartsanak Robert Fico ellen. Egyelőre nem úgy fest, hogy az ellenzéknek van esélye Fico leváltására, de az elmúlt hónapok turbulens időszaka után könnyen előfordulhatnak meglepetések.

A bizalmi szavazást az ellenzék kezdeményezte Szlovákia külpolitikai irányultságának „megmentése” érdekében. Az ellenzéki narratíva most az, hogy Robert Fico és kormánya ki akarja léptetni Szlovákiát az EU-ból (ez nem igaz, de az ellenzék legfontosabb témája jelenleg az ország külpolitikai irányultsága).

Fico a múlt héten jelezte, ott akar lenni a parlamenti vitán, és ezért külföldi útjai miatt január 21-ét javasolta az rendkívüli ülés időpontjának.

A kormány kedd reggeli rendkívüli ülésén formálisan elutasította az ellenzék kezdeményezését, ami azért jelzi, hogy a koalíció nem annyira gyenge, mint amennyire az ellenzék igyekszik beállítani.

A HLAS rebellisei zátonynak csapódtak?

Persze, nem is olyan stabil, mint ahogy azt Fico szeretné. Két héttel ezelőtt még abszolút elképzelhető volt, hogy Fico egy bizalmi szavazásba belebukjon. Az SNS frakciójából hárman kiugrottak, és a HLAS négy képviselője is rebellis, progresszívokkal közösködő politikát folytatott.

Ez utóbbiak végül nem fordultak teljesen szembe a koalícióval, és néhány nappal ezelőtt jelezték, hogy nem fogják támogatni az ellenzék bizalmatlansági indítványát. A fogkrémet azonban már nem nagyon lehet visszatömni a tubusba, és Samuel Migaľ és társai pozíciója meggyengült – ahogy a HLAS-é is. Könnyen előfordulhat, hogy a HLAS frakciója is szétesik.

Hírdetés

A párt megyei szintű pártstruktúrái nyílt levélben fejezték ki nyugtalanságukat Samuel Migaľ és társai politikája miatt. Azt írják, hogy a képviselők eltértek attól az iránytól, amit Peter Pellegrini korábbi pártelnök szabott meg, és amit Matúš Šutaj Eštok jelenlegi pártelnök képvisel.

Ez a levél azért érdekes, mert néhány nappal ezelőtt a négy rebellis HLAS-os nyílt felhívásban követelt találkozót Šutaj Eštokkal, jelezve, hogy a párt „eredeti irányába való megreformálását” akarják elérni – jelentsen ez bármit. Valóban a párt iránya a kérdés, ám nem úgy, ahogy azt beállítja két a oldal: Migaľék nagyobb távolságtartást akarnak a Smertől – más szavakkal: megnyitnák az ajtót a PS-szel kötött jövőbeli szövetség előtt.

Migaľék feladata nagyjából az, ami Martina Holečková egykori KDH-s, ma már SaS-es képviselőé volt a KDH-ban: távol tartani a pártot a Smertől. Mikor pozíciója tarthatatlan lett, a liberális pártoknál talált magának helyet. Hasonló lehet a kimenetele a HLAS rebellis tagjainak. 2021-ben a Za ľudí Kolíková-féle szárnyának kiszakadása előtt is a megyei pártstruktúrák szólaltak fel, mintegy menteni a menthetőt – végül a nagypolitikai intrikák győztek és a Za ľudí szétesett majd kvázi kiírta magát a parlamenti tényezők közül.

Azt azért ne feledjük el, hogy Migaľék négyen vannak, így a kormány elveszítené a parlamenti többséget, ha az ellenzékhez pártolnának át.

Egyelőre a kormány bedőlése még várat magára. Sokat elárul, hogy a felszólalások idejének lerövidítéséről szóló határozatot Huliakék és Migaľék is támogatották. Az előbbiek pedig délután találkoznak az SNS frakció vezetőivel. Könnyen előfordulhat, hogy a bizalmi szavazás ahelyett, hogy gyengítené Fico pozícióit, véget vet a rebellisek kockázatos politikai játszmáinak és felgyorsítja a koalíción belüli feszültségek rendezését. Ha ez meg is történik, csak időleges lesz. Hamarosan kezdődik a kormány átszervezése, amely megint növelni fogja a kormány bukásának és az előrehozott választás esélyét.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/Tomáš Susko


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »