Ma tizenkét éve, 2013. március 13-án választották pápává Jorge Mario Bergogliót. A Szentatya példája és tanítása kapcsán Kuzmányi István diakónus, a Magyar Kurír igazgató-főszerkesztője a mai napon, a Kossuth rádió Napi jegyzet című sorozatában osztotta meg gondolatait.
A Ferenc pápa példája és tanítása kapcsán elhangzott személyes hangvételű gondolatoknak a leiratát adjuk közre az alábbiakban. Az adás IDE klikkelve hallgatható meg.
Az utóbbi időben sok hír szól Ferenc pápáról. Szeretettel gondolunk rá, különösen arra a három látogatására, amikor velünk, magyarokkal találkozott: 2019-ben Csíksomlyón, 2021-ben az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson és 2023-ban a magyarországi apostoli útján. Személyesen is több szálon kötődöm hozzá, ezért most két benyomásomat, vele kapcsolatos tapasztalatomat szeretném a kedves hallgatók figyelmébe ajánlani. Két olyan megnyilvánulását, amelyekből érdemes ellesnünk tőle valamit, mert ezáltal elmélyülhet Istenhez, önmagunkhoz és a másik emberhez fűződő viszonyunk.
Az első: Az eucharisztikus kongresszus alkalmával tagja lehettem a Ferenc pápát kísérő sajtódelegációnak. Ekkor tapasztaltam meg azt, hogy bárkihez fordul is a Szentatya, akár ha csak egy bemutatkozás erejéig is, mindig a másik ember szemébe néz, figyel rá.
Sőt, azt is megtapasztalhattam, hogy Ferenc pápa emlékezett a rövid beszélgetéseinkre. Első találkozásunk alkalmával, amikor bemutatkoztam neki, említettem, hogy Nagyváradon, Erdélyben születtem. Ő azonnal rávágta, hogy milyen gyönyörű Erdély, és mennyire szerencsés vagyok, hogy ott élhettem. – Ez a tapasztalata onnan származik, hogy amikor romániai látogatása során Csíksomlyóra igyekezett, a gépe a nagy vihar miatt nem tudott leszállni a közelben, ezért Marosvásárhelyről autóval vitték, keresztül azon a szépséges vidéken, amely mindannyiunkat magával ragad, ha arra járunk. Amikor két évvel később ismét találkozhattam vele, még mindig emlékezett rá, hogy erdélyi vagyok – ez külön figyelmesség volt a részéről.
Megvan-e bennünk a másik iránti figyelem és nyitottság a hétköznapjainkban, amikor a gyerekünktől, unokánktól elköszönünk az iskolánál, amikor a munkahelyünkön egy kollégánk hozzánk fordul, vagy amikor a vasárnapi ebédnél valaki meg akarja osztani velünk, ami fontos számára? Oda tudunk-e figyelni a másik emberre, vagy a szavába vágunk, és már ismét nálunk van a szó?
Figyeljünk jobban egymásra! Olyan jó volna, ha mi is több figyelmet szentelnénk egymásnak és a Jóistennek!
Lássuk most Ferenc pápa egy másik jellemzőjét, amely kapcsolódik az elsőhöz, és hasonlóan fontos, különösen napjainkban.
Ferenc pápa már a névválasztásával is kifejezte, és tanításában azóta is hangsúlyozza: legyünk olyan emberek, akik békében élnek nemcsak önmagukkal és a Jóistennel, hanem a teremtett világgal is. A pannonhalmi bencések is erre hívnak idén nagyböjtben, hogy a Szentatyát követve teremtményként tekintsünk magunkra, hiszen Isten vendégei vagyunk a Földön. Takarékoskodjunk az energiával! Vásároljunk tudatosabban! Töltsünk több időt a természetben! Táplálkozzunk egészségesebben!
A mások iránti figyelem és a teremtett világgal való harmonikusabb együttélés egyszerű, de tudatosságot kíván. Kicsi, de annál jelentősebb út.
Forrás: Hirado.hu
Fotó: Vatican News [A Jöjjetek és lássátok! – A budapesti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus a képek tükrében című kötetet átadása a Vatikánban (2021. december 15.)]
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »