Az ókor óta ismert és előszeretettel használt fűszer- és gyógynövényünkkel ismerkedjünk meg egy kicsit közelebbről. Hogy mennyire elterjed, az bizonyítja, hogy más hasonló növények nevében is szerepel. Így például a turbolyát édes petrezselyemnek, a koriandert cigány vagy kínai petrezselyemnek is nevezik.
A petrezselyem a világon mindenhol elterjedt, de eredetileg Dél-Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos.
Az ókorban az orvosok vizelethajtóként és a havi vérzések kezelésére alkalmazták. A középkortól lett belőle fűszernövény. Remek ízesítő. Gondoljunk csak egy isteni húslevesre vagy a petrezselymes újburgonyára. A szárának az aromája intenzívebb a levelénél. Szárítható is.
Egyébként mindenképpen vizet igényel, és akkor könnyen megterem a sziklás-köves területeken is. Talán innen ered az elnevezése, ti. a petrosz követ jelent, míg a szelion növényt.
Ami a petrezselyem hatóanyagait illeti, kiemelt C-viaminforrás, de E-vitamin, béta-karotint, valamint különféle ásványi anyagokat, illóolajokat és flavonoidokat is tartalmaz legfőképpen.
A petrezselyem jótékony hatásai:
csökkenti a magas vérnyomástemésztésserkentőenyhe nyugtató hatással bírértágítóétvágygerjesztőgyomorerősítőgyulladáscsökkentőhavi vérzést elősegítőhólyaghurutra teák alapanyagalégúttisztító elrágcsálvamájbetegségek esetén is szóba jöhetpuffadáscsökkentőrovarcsípésekre és zúzódásokra a friss levél alkalmazhatósimaizom-görcs csökkentővesetisztítóvizelethajtó
Felhasználási javaslatok:
Szárítva és fagyasztva egyaránt tárolhatjuk.
Kipréselhetjük a friss növény nedvét. Ilyenkor vízhajtóként válhat be.
Összezúzhatjuk a friss növényt és borogathatjuk vele a rovarcsípéseket, zúzódásokat és a megduzzadt nyirokcsomókat.
Gyógyteát is készíthetünk belőle:
Készíthetünk a petrezselyemből főzetet és forrázatot is. A leggyakoribb javaslat 20 g petrezselyemlevélhez 0,5-1 liter vizet ajánl. 10-15 perc alatt elkészíthető.
Illóolaja a kozmetika-, az élelmiszer- és a gyógyszeripar számára értékes.
Ha nem a kertünkből vagy a piacról szerezzük be, akkor érdemes külön odafigyelni, mert a mérgező és vadon termő mérges ádázzal sajnos könnyen összetéveszthető a metélőpetrezselyem.
Akit jobban érdekel a téma, mindenképpen javasolom, hogy olvasson utána és tudjon meg többet róla.
Alkalmazása mindig csak saját felelősségre ajánlott. Ahogy mondani szokás: Használatáról kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Nem árt, ha az orvos szakirányú természetgyógyász is!
Írta és szerkesztette: Száraz György
Engedd meg, hogy figyelmedbe ajánljam a napvallás eseményeit!
Részletes eseménynaptárunkat itt találod: https://napvallas.hu/programnaptar/
Részt vehetsz programjainkon:
Istentiszteletek http://napvallas.hu/programok/tudj-meg-tobbet-az-istentiszteletekrol-es-ami-mogottuk-van/Aurafejlesztő és Meditációs Klubok http://napvallas.hu/programok/aurafejlesztoi/Főnix-programok http://napvallas.hu/programok/fonix-pHYPERLINK “http://napvallas.hu/programok/fonix-program/”rogram/Egómentesítő kurzusok http://napvallas.hu/programok/egomentesito-kurzus/Karma Oldó Napok http://napvallas.hu/programokHYPERLINK “http://napvallas.hu/programok/karma-oldo-nap/”/karma-oldo-nap/Szer-napok (szent ünnepnapjainkon) https://www.facebook.com/napvallas/?fref=tsÉbresztő Táborok https://napvallas.hu/programok/holisztikus-tabor/Bel- és külföldi zarándoklatok https://www.facebook.com/napvallas/?fref=tsÍzisz Napjai https://napvallas.hu/programok/izisz-napjai/
Csatlakozz hozzánk minden elkötelezettség nélkül!
Járd velünk együtt önmagunk felszabadításának útját, melynek segítségével egységet teremthetsz önmagadban és a környezetedben, s hozzájárulhatsz a világ rendjének helyre állításához!
Száraz György
Boldog napot!
The post Életminőségjavítás: A petrezselyem appeared first on Boldognapot.hu.
Forrás:boldognapot.hu
Tovább a cikkre »