Élet a Szent szolgálatában – Kiállítás nyílik Kákonyi Asztrik ferences festőművész alkotásaiból

Élet a Szent szolgálatában – Kiállítás nyílik Kákonyi Asztrik ferences festőművész alkotásaiból

Freskók, táblaképek, ólomüveg-ablakok, liturgikus tárgyak, keresztutak őrzik országszerte mintegy hetven helyszínen Kákonyi Asztrik (1923–1990) ferences festőművész életművét, amelynek Esztergomban és Pilisszentléleken fellelhető darabjaiból nyílik kiállítás január 14-én Budapesten, az EWTN Galériában.

A kiállítás mottója – Élet a Szent szolgálatában – igen találó. Kákonyi Asztrik kettős hivatásban élte Istennek szentelt életét: a magyar egyházművészetet megújító munkásságában harmonikusan ötvöződött a ferences lelkiség és a modern képzőművészet eszköztára.

Asztrik atya Kákonyi Imre néven született 1923-ban, szülei nyolcadik gyermekeként – két idősebb testvére, Teréz (kalocsai iskolanővérként: Konstantina) és István ugyancsak képzőművészek lettek. Emiatt Kákonyi Asztrik sokáig nem mert képzőművészi pályára gondolni, habár alkotói tehetsége kora gyermekkorától fogva nyilvánvaló volt A kalocsai jezsuita gimnáziumban tett érettségi vizsgáját követően papnak jelentkezett, ám gyenge egészsége miatt kérelmét elutasították, így tanulmányait a Műegyetem Építészmérnöki Karán folytatta. A második világháború borzalmait átvészelve 1945-ben lépett be a ferences rendbe, ahol 1949-ben tett örökfogadalmat, majd 1951-ben szentelték pappá. Kis megszakításoktól eltekintve szerzetesi életének legnagyobb hányadát Esztergomban töltötte, ahol a rend teológiai főiskoláján 1953-tól 1971-ig teológiát is tanított: szentírástudományból doktorált.

Első jelentős alkotása 1962-ben, a II. Vatikáni Zsinat megnyitásának évében született: magában foglalta nemcsak önmagában a pilisszentléleki templom kifestését, de a teljes liturgikus tér megtervezését a legapróbb részletekig bezárólag, még az oltárterítők és más liturgikus tárgyak is Kákonyi Asztrik keze nyomát viselik magukon. Prokopp Mária egy tanulmányában így ír e munka jelentőségéről: „A Szentlélek kiáradásának ez a több mint hétszáz éve megszentelt kegyhelye a 20. századi hazai liturgikus megújulás bölcsője lett. A szentély keleti főfalát teljesen betölti a Szentlélek izzó vörös-sárga és fehér fénynyalábjainak a Mindenséget átható, körkörös áramlása.”

A pilisszentléleki templom elkészültét követően sorra érkeztek a megrendelések: Prokopp Mária szerint Kákonyi Asztrik 1990-ben bekövetkezett haláláig „mintegy hetven templomnak tervezte meg új liturgikus belső terét, és festette ki a falakat az Isten országának boldogságát megjelenítő fényekkel, s tervezte az üvegablakokat, gyakran az oltárt, a szentségházat, a papi székeket, és készítette a keresztút táblaképeit is”.

Hírdetés

A most nyíló kiállítás ebbe a páratlanul gazdag életműbe enged betekintést. Az alkotó Esztergomban és Pilisszentléleken fellelhető munkáiból válogató tárlat anyagában egyaránt megtalálhatóak lesznek Kákonyi Asztrik figuratív és nonfiguratív alkotásai, az előbbiek részben olyan bibliai témákhoz kapcsolódnak, mint az angyali üdvözlet, a karácsony, a vízkereszt vagy a kereszthalál és a feltámadás.

A kiállítás – amelynek kurátora Keppel Dániel és Kákonyi Júlia – február 28-ig lesz látogatható az EWTN Galériában (1086 Budapest, Szeszgyár u. 3.).

A tárlatot január 14-én 17 órakor nyitja meg Hidász Ferenc OFM, köszöntőt mond Sajgó Szabolcs SJ.

Szöveg: Kámán Veronika

Forrás és fotó: Ferences Média

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »