Szlovákiában a hétvégén előrehozott választásokat tartottak. A közvélemény szeme most a politikai tárgyalásokra és a lehetséges koalíció keresésére irányul, amely az országot a következő négy évben vezetné.
Az új kormány nagy valószínűséggel még jobban eladósítja az országot, sőt államosíthat is, magyarázza Lukáš Kovanda, a cseh Trinity Bank vezető közgazdásza a választási eredmények ismeretében. Véleménye szerint azonban jelenleg még van mihez nyúlnia Szlovákiának, az államcsőd valószínűsége csak 1%, írja a sita.sk portál.
Az új szlovák kormányt valószínűleg Robert Fico volt miniszterelnök alakítja majd. A Hlas-SD és a Szlovák Nemzeti Párt pedig valószínűleg potenciális koalíciós partnerek lesznek. Egy ilyen koalíciónak a 150-ből 79 képviselője lenne a parlamentben, ami elegendő a többséghez.
Ezeknek a pártoknak a választási programjait tekintve egy ilyen koalíciótól nem várható, hogy jelentős hangsúlyt kapjon az államháztartás konszolidációja”
– véli Kovanda.
Az államháztartási hiány problémája
Ugyanakkor Szlovákia várhatóan idén jelenti be a legmagasabb államháztartási hiányt az EU-tagországok közül, a GDP hat százalékát meghaladó mértékben. Az új kormányt alakító pártoknak tehát meg kell küzdeniük a magas hiány problémájával.
A közgazdász szerint azonban jelentős megszorítások nélkül ez nem megy.
„Kérdés azonban, hogy már a hivatalba lépő kormány elkezdi-e a megszorításokat. Simán átháríthatja ugyanis a problémát a további kormányokra, ami érthető módon még tovább rontaná a helyzetet” – figyelmeztet Kovanda. Szlovákia 430 000 embert foglalkoztat.
És a megszorítások nemcsak sokakat érintene ezek közül, hanem a családjaikat is negatívan érintené.
„Ezért a politikusok már a választások előtt is nagyon óvatosan beszéltek a megszorításokról, már ha egyáltalán tették” – jegyezte meg Kovanda.
Az államháztartás konszolidációja
Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője szerint az új kormány számára a legfontosabb kihívás az államháztartás konszolidációja lesz. „A lehető leghamarabb megtakarítási lehetőségeket kell keresni a költségvetésben, különösen a kiadási oldalon.
Az elköltött források hatékonyságának újraértékelése és a legmagasabb ár-érték arány keresése a konszolidáció első és alapvető lépése”
– véli Horňák.
Az európai szinthez való felzárkózásunk viszont megállt. Szlovákia az egy főre jutó európai GDP körülbelül 80%-át éri el. Horňák szerint az olcsó munkaerőre épülő gazdasági növekedési modell kimerülőben van, ezért más növekedési impulzusokat is be kell vinni a gazdaságba. Szerinte ezeknek elsősorban a kutatás-innováció támogatásából, a vállalkozói szellem vagy a startupok támogatásából kellene származniuk.
Szlovákiának ezért egy jelentős reformkormányra lenne szüksége, amelynek van bátorsága változásokat szorgalmazni, amelyek hosszú távú pozitív hatásokat hoznak.
Például az oktatási rendszer reformjáról vagy a digitalizálás támogatásáról is szó van”– szögezte le a Slovenská sporiteľna elemzője.
Hat milliárdot kell megtakarítani
Amint azt a Tatra Bank gazdasági elemzője, Tibor Lörincz a SITA hírügynökségnek hozzátette, a kormánynak nagyjából hatmilliárd eurót kell megtakarítania vagy adót kell emelnie ahhoz, hogy kordában tartsa az államháztartást. És minden más kiadási intézkedés csak hozzátesz a csomaghoz.
A választási programjában a Smernek több kiadást érintő javaslata is volt, például a jelzáloghitelek kamattámogatása, a megfizethető áru- és szolgáltatásárak, a teljes értékű tizenharmadik nyugdíj vagy a nyugdíjak bőkezűbb valorizálásának biztosítása. Ehhez a párt a jövedelmezőbb szektorok – például a bankok – megadóztatásával akar ehhez forrásokat szerezni.
A legnagyobb veszély a szlovák gazdaságra
„A bankadó magas kulcs mellett is legfeljebb több százmillió eurót hoz. Egyszóval a szükséges konszolidáció nagy, nem lehet egyetlen csoport vállára rakni, a konszolidációnak széles körűnek kell lennie, és mindenkit érintenie kell” – vélekedik Lörincz. Mint hozzátette, a kormánynak nem kell azonnal konszolidálnia, megvárhatja a pénzpiacok negatív reakcióját. De akkor még fájdalmasabb lesz a konszolidáció.
„Ez a legnagyobb veszély a szlovák gazdaságra is ebben a választási időszakban – hogyan lehet a hiányt a lehető legkisebb kárral kordában tartani” – zárta gondolatait az elemző.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »