Elárulták, mennyi autót gyártottak le tavaly Szlovákiában!

Elárulták, mennyi autót gyártottak le tavaly Szlovákiában!

Elárulták, mennyi autót gyártottak le tavaly Szlovákiában! Demecs Péter2025. 01. 16., cs – 12:23 Pozsony. |

Bár tavaly éves szinten kevesebb autót gyártottak le Szlovákiában, továbbra is világelsők vagyunk az ezer főre jutó legyártott gépkocsik számában – tájékoztattak a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) képviselői, hozzátéve: az ágazat a kormány tétlensége miatt hatalmas problémákba kerülhet. 

Tavaly Szlovákiában összesen 993 000 gépkocsit gyártottak le, ami 2023-hoz képest 87 000 autóval kevesebb. A csökkenésről javarészt a francia Stellantis konszern nagyszombati gyára tehet, amelynek lényegesen átalakult a portfóliója. Tavaly ugyanis leállították a Citroën C3 gyártását, amelyet három új modell, a C3 új generációja, a Citroën C3 Aircross valamint az Opel Frontera helyettesített. Az egyik modell gyártásának leállítása, valamint a három másik felfuttatása több időt vesz igénybe, így eltart, míg az üzem ismét eléri a teljes kapacitást. A ZAP becslései szerint a hazai autógyártók termelése idén újra túllépi az egymilliót, s nagy valószínűséggel eléri 1 150 000-et.

A Stellantis okozta kiesés ellenére is világelsők maradtunk az autógyártás terén, ezer főre tavaly 182 jutott. 

Az ágazat közvetlenül 165 ezer embert foglalkoztat, közvetve viszont a beszállítói hálózattal együtt több mint 244 000 embernek ad munkát. S annak ellenére, hogy a szlovák gazdaság húzóereje az autóipar, a ZAP képviselői szerint botrányos, milyen a jelenlegi kormány kapcsolata az ágazat képviselőivel.

Hova tartunk?

Míg a kormány megalakulása után 2023-ban a miniszterelnök is találkozóra hívott minket, és a megbeszélésen ígéretet kaptunk, hogy komolyan foglalkoznak majd a felvetéseinkkel, azóta gyakorlatilag nem történt érdemi előrelépés, sőt, év végén elfogadták a konszolidációs csomagot, melyet bárminemű egyeztetés nélkül dolgoztak ki

– nyilatkozta Alexander Matušek, a ZAP elnöke, hozzátéve: a számtalan, 2025-től érvényes új adómegterhelés rendkívül negatívan érinti az ágazatot és az egész vállalkozói közeget. 

Hírdetés

„Az egyes országok ipari kamaráinak jelentése szerint már most nyilvánvaló, hogy a konszolidációs csomag miatt az országban tevékenykedő cégek több mint fele törölte a Szlovákiában tervezett kisebb-nagyobb beruházásait, s itt nem csak az autóiparban tevékenykedő vállalatokra gondolok” – mondta Matušek, aki élesen bírálta a jelenlegi kormány képviselőinek orosz kapcsolatait, s azt, mintha a kabinet egyre inkább hátat fordítanak Nyugatnak.

A jövőbeni beruházások szempontjából az ország külpolitikai irányultsága is kulcsfontosságú. Csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy az elmúlt 15 évben az országba érkező külföldi beruházások 93 százaléka az Európai Unióból, Nagy-Britanniából és az USA-ból érkezett. Csupán 0,03 százalék jött Oroszországból és még kevesebb Kínából. Erre gondoljunk, amikor arról beszélünk, hova is kellene tartoznia Szlovákiának”

– tette hozzá a ZAP elnöke. 

Előny a klasszikus motor

Szlovákia az ágazatot érintő nehézség ellenére, mondhatni kivételes helyzetben van, mivel a hazai gyártás javarészt a belső égésű motorral rendelkező modellekre összpontosít. S míg nem is olyan régen ezt hátránynak tartották, jelenleg úgy tűnik, előnyünk származik belőle. 

A nyugat-európai országok nagy gyárai ugyanis a villanyautók jelentős elterjedésére készültek, és ehhez igazították a gyártási kapacitásaikat, most viszont az elektromos meghajtású autók iránti kereset visszaesett, ami komoly gondot okoz az gyáraknak. 

„Tehát nálunk mondjuk a következő két-három évben még aránylag stabilizált marad a helyzet, ám ha ezalatt az idő alatt a hazai gyárak nem kapnak új megrendeléseket, s nem fogják tudni, mit gyártanak mondjuk 2028-tól, akkor komoly gondokba kerülhetnek. Ha ugyanis az anyavállalat rossz állapotban van, azt a leányvállalatai is gyorsan megérzik. Nem mondom, hogy véget ér az autóipar az országban, de a jelenleginél sokkal rosszabb helyzetbe kerülhet” – állítja Matušek. 

Szlovákiában jelenleg négy autógyártó üzemel: a pozsonyi Volkswagen, a Nagyszombati Stellantis, a nyitrai Jaguar Land Rover, valamint a Zsolnai Kia. Ezekhez csatlakozik a Kassa melletti Volvo, amelyben a termelés 2027-ben gyorsulhat fel, így ebben az évben az országban legyártott gépkocsik száma nagy valószínűséggel eléri az 1 270 000-et. 

Azt, hogy milyen autókból, mennyi kelt el tavaly, a ZAP egy későbbi sajtótájékoztatóján fogják elárulni, az adatok összesítése még nem ért véget. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »