A magyar Országházban Szervátiusz Jenő szobrászművész születésének 120. évfordulója és a Szervátiusz Alapítvány húszesztendős működése alkalmából ünnepélyes díjátadásra került sor.
Szervátiusz Tibor (1930–2018) és édesapja, Szervátiusz Jenő szobrászművészeket is Erdélynek köszönhetjük.
A Szervátiusz Jenő-díjat a kuratórium évente adja át olyan művészeknek, akik a nemzeti kultúra gyökereiből merítő, magas színvonalú művészi értéket hoztak létre.
Szervátiusz Klára, az ünnepség szervezője, üdvözlő beszédében elmondta: „Dicsérni, sőt dicsőíteni óhajtok ma ünnepi lélekkel. Dicsőítem Istent, aki adta nekünk, s valamely részben nekem, Szervátiusz Jenőt és Szervátiusz Tibort. Hálatelt szívvel köszönöm a lehetőséget, a feladatot: úgy hordozni a művészetük iránti elkötelezettségemet, hogy az egyúttal a nemzet szolgálata is legyen.”
Szervátiusz Tibor a múlt század derekán ars poeticájában jelölte ki az alkotásra az utat: „Puszta formát létrehozni nem elég. Azt tartom alkotásnak, ha a művész nemcsak kísérletezik, de teremt… Ha szellemi erejét az anyagra tudja kényszeríteni. Ha az anyag kénytelen egy egész nép feszültségeit, az egész emberiség sorsát magába zárni és örökké hordozni.”
Szervátiusz özvegye így folytatta: „Hálásan köszönöm az utunkon segítőink támogatását: Kövér László házelnök úrnak, dr. Hammer Hilda ügyvédnek, akivel együtt fogalmaztuk meg, s indítottuk útnak a Szervátiusz Alapítványt.
Idén ezt az elismerést Bánky Zsuzsanna gyöngyékszerkészítő mester vehette át, aki „művészi szinten készíti el századok ékszerkincsét”. Az erdélyi származású Árkossy István grafikus- és festőművész kapta a képzőművészeti díjat.
A Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat 2018-ban alapította özvegye, Szervátiusz Klára, s az elismerést művészeti középiskolások nyerhetik el. Ez alkalommal Dregics Dániel, a marosvásárhelyi művészeti lícium diákja kapta meg az egy évre szóló ösztöndíjat.
Az évforduló alkalmából Szervátiusz Tibor Krisztus című domborművét az Országház alakuló imacsoportjának ajándékozták. A Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány pedig Szervátiusz Tibor fából készült, festett Színes Madonna című szobrát kapta meg.
Berhidai Piusz tartományfőnök kiemelte: az ajándékként kapott szobor emlékezteti őket, ferenceseket az identitásukra, azzal, hogy Szűz Máriát ábrázolja és azzal, ahogyan ábrázolja.
Az Országház Vadásztermében megrendezett ünnepségen részt vett Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára is.
A meghívott vendégek között voltak az eddigi díjazottak is, köztük Győrfi Lajos szobrászművész, a párkányi Sobieski-szobor alkotója. A múltban az alapítványtól díjat kapott a Felvidékről Nagy János szobrászművész és Szabó Ottó festőművész.
„Nem tudom, hogyan lesz a jövőben, csak remélem, hogy egyre kevesebb művésznek induló személy hallja meg a pusztulás szirénhangjait, és ismeri fel a valódi művészet útját. A máról pedig ezt a helyzetjelentést adom: „Él a magyar művészet és teszi a dolgát, amellyel a Mindenható megbízta. Gyógyítja a világ sebeit és előkészíti a magyarság feltámadását” – hangzott el Szervátiusz Klárától a zárszóban.
Az ünnepi pillanatokban Fülei Balázs zongoraművész előadásában elhangzottak Kodály- és Bartók-művek. Tímár Sára népdalénekes és Szabó Dániel cimbalomművész közreműködése igazolta Szervátiusz Klára gondolatait. S a Lázár Csaba színművész előadásában felhangzott Árpád imája akár mindennapi imánk is lehet napjainkban is.
A rendezvényen a Felvidéket képviselve hármunknak volt alkalmunk jelen lenni e rangos eseményen, a Nemzet Országházában – ahogy a szervező nevezte a rendezvény helyszínét.
(Dániel Erzsébet/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »