A Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás (RDV ETT) az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program keretén belül meghirdetett Kisprojekt Alap első pályázati felhívás információs napját tartotta ma délelőtt Győrben, majd délután Dunaszerdahelyen. A közel két év után meghirdetett projektben fontos változások léptek életbe, jelentősen megkönnyítve a pályázatok beadási módját, illetve elszámolását.
A hat különböző helyszínen megvalósuló információs napok első, ma délelőtti helyszínén jelen volt Németh Zoltán, Győr-Moson-Sopron vármegye elnöke mellett Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke is, akit arról kérdeztünk, miért hasznos a Kisprojekt Alap Nagyszombat, illetve Nyitra megyék számára. Mint mondta, nagyon fontos programról van szó, mivel elősegíti az emberközi kapcsolatokat, illetve a két ország intézményei közti kapcsolatokat is. „Az elmúlt időszakban nagyon sok testvértelepülési kapcsolat jött létre a Dunaszerdahelyi, a Galántai járás és Győr-Moson-Sopron megye települései között ennek a programnak köszönhetően” – jegyezte meg, hozzátéve, a kitelepítések egyik történelmi hozadéka, hogy a felvidéki települések testvérvárosai azon magyarországi településekkel köttetett, akikkel ikresítették a szlovákiait, így nem alakulhattak ki testvértelepülési kötelékek a természetes régiókon belül.
Berényi József egyúttal megjegyezte, az előzőekben megismert Kisprojekt Alap elszámolása nehézkes volt, ezért sok kritika érte. „Örülök, hogy mindazt, amit a polgármesterek, szervezetek irányunkba tolmácsoltak, azt sikerült átültetni Brüsszelben is, és ennek köszönhetően jelentős mértékben egyszerűsödött a pályázati kiírás. A projekt a Duna két partján lévő emberközi és szervezetek közötti kapcsolatépítésről szól, amely erősíti és gazdagítja ezeket a természetes régiókat” – vélekedett.
A pályázásra jogosult 7 régióból (Magyarországon: Budapest főváros, Pest, Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megyék területe, Szlovákiában: a Pozsonyi, Nagyszombati és a Nyitrai kerület) az önkormányzatok, civil szervezetek, oktatási- és kutatási intézmények, egyházak, ETT-k, kormányzati szervek, valamint érdekvédelmi testületek határon átnyúló programjainak megvalósítását támogatja a projekt.
Vasi Emma, az RDV ETT igazgatója, a Kisprojekt Alap Monitoring Bizottság elnöke elmondta, a Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás immár második alkalommal nyerte el a Kisprojekt Alap lebonyolításának lehetőségét a nyugati programterületen, míg a programterület keleti részén a Kisprojekt Alap lebonyolítását a Via Carpatia ETT végzi.
Mint mondta, jelen felhívás reflektál az előző időszakban szerzett tapasztalatokra és megfogalmazott igényekre. Többek között bevezetésre került az egyszerűsített költségelszámolás (egyösszegű átalánydíj formájában), az Európai Uniós támogatás kiegészül a Nemzeti társfinanszírozással, így csökken az önrész mértéke. A nemzeti társfinanszírozás magyarországi pályázó esetében 15 százalék, míg a szlovákiai pályázók esetében 12 százalék, így az önrész az előbbiek esetében 5, míg a szlovákiai pályázók esetében 8 százalék.
A nyugati programterületről pályázók a tevékenységeiket kizárólag a nyugati programterületen valósíthatják meg, de a partnerszervezetek székhelye Szlovákia és Magyarország teljes területén lehet. „Ezekkel az intézkedésekkel törekszünk az előző programidőszakban felmerült igények, valamint az Interreg Programban megfogalmazott célok támogatására. Minimum egy határon túli partnerszervezet részt kell vegyen a végső kezdeményezett által szervezett eseményen. A partnerszervezetek száma és típusa nincs korlátozva, székhelyük Magyarország és Szlovákia teljes területén lehet.
A támogatható tevékenységek körébe tartoznak a fesztiválok, kulturális és sportesemények szervezése, szakmai konferenciák és programok, gyermek-és ifjúsági táborok szervezése, mutatott rá Vasi Emma. Specifikus feltétel, hogy a határ két oldalán működő intézményi vagy szakmai szereplők formálisan is találkozzanak.
A Kisprojekt Alap rendelkezésére álló ERFA támogatás teljes összege 5,16 millió euró, melyből az első felhívás alkalmával 1,45 millió euró kerül kiosztásra. A pályázók a teljes költségvetést illetően több mint 16 ezer eurótól közel 50 ezer euróig terjedő támogatásra nyújthatnak be kérelmet 2023. november 15-ig, a programokon résztvevő, regisztrált állampolgárok számától függően, akiknek minimum felének külföldi, azaz szlovák vagy magyar állampolgárnak kell lennie. Vasi Emma felhívta a figyelmet, hogy több napos vagy több programelemből álló esemény esetében valamennyi résztvevő csak egyszer számítható be az elszámolásba. Jelentős változás még, hogy a pályázatokat csak elektronikus formában kell benyújtani és csak egy nyelven (szlovákiai pályázók szlovák nyelven, magyarországi pályázók magyar nyelven).
Az elszámolható költségek tekintetében is egyszerűsödött a pályázat. Az átalánydíj fordítható személyi költségre, utazási költségekre és napi díjakra, szállásdíjra és terembérletre, tolmácsolásra, technikai berendezések kölcsönzésére, kommunikációs, koordinációs költségekre.
A Kisprojekt Alap célja a határon átnyúló társadalmi kohézió és partnerség erősítése, valamint a polgárok és a szervezetek ösztönzése arra, hogy részt vegyenek az Unió demokratikus és polgári életében és hozzájáruljanak ahhoz. Kulturális fesztiválok, sportesemények, szakmai rendezvények, gyermek és ifjúsági táborok megvalósítását támogatja, amelyek lehetővé teszik a határ két oldalán működő szervezetek képviselőinek és tagjainak találkozását, kapcsolataik erősítését.
A pályázati felhívás az Interreg HUSK Kisprojekt Alap nyugati programterületének internetes és közösségi oldalán lesz elérhető a következő napokban – hívta fel a figyelmet Vasi Emma. A pályázatok benyújtási határideje november 15., 15 óra. A kötelezően csatolandó mellékletek köre is szűkült. Az esemény részletes programterve mellett csatolni kell a végső kezdeményezett nyilatkozatát, az együttműködési szándéknyilatkozatot és a de minimis nyilatkozatot – ezek mindegyike sablon formájában elérhető lesz a pályázati felületen. További részletes információk az RDV EGTC oldalán találhatóak.
Szalai Erika/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »