Egyre többen lesznek szerelmesek a mesterséges intelligenciába

Egyre többen lesznek szerelmesek a mesterséges intelligenciába

Az emberek egyre gyakrabban „szerelmesek” lesznek a mesterséges intelligenciába (AI vagy MI) – erre hívta fel a figyelmet a szlovák IPčko nevű civil szervezet. Pszichológiai szempontból ez nem furcsaság, hanem mély emberi szükségletekre adott válasz, amelyeket az MI részben képes kielégíteni. A szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek: a MI bár meggyőző lehet, mégiscsak egy érzések nélküli technológia.

Egyre több olyan applikáció és játék jelenik meg, ahol a MI-val úgy lehet beszélgetni, mintha partner, barát vagy bizalmas lenne. Sokak számára ezek az alkalmazások menekülést jelentenek a valóság elől, érzelmi támaszt nyújtanak vagy épp pótolják a valódi kapcsolatokat. Egyre több fiatalok él „kapcsolatban“ egy MI-chatbottal , nevet adnak neki, órákat beszélgetnek vele, és ugyanúgy érzelmeket élnek át, mintha ez valódi szerelem lenne.

Hírdetés

Ez megnyilvánulhat örömben, „pillangókban a gyomorban” vagy abban, hogy egyre több időt akarnak együtt tölteni. Gyakori a fantáziavilág bővítése, a mesterséges intelligencia „személyiségének” továbbgondolása, a megértés érzete és a valódi kapcsolatok helyettesítése is.

A mesterséges intelligencia mindig elérhető, nem vitatkozik, nem utasít el, és nem támaszt követelményeket – emiatt különösen vonzó lehet azok számára, akik épp nehéz időszakot élnek, alacsony az önbecsülésük, félnek az elutasítástól, vagy korábban traumatikus kapcsolataik voltak. Az agy ráadásul nem tesz különbséget ember és algoritmus között: ha oxitocin vagy dopamin szabadul fel, az élmény valós, így alakulhat ki az érzelmi kötődés.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »