2024. 12. 15.
Aszad elnök bukása után Németországban heves politikai vita robbant ki arról, hogy a szíriai menekülteknek vissza kellene-e térniük hazájukba.
Németország-szerte utcai ünneplésekkel fogadták a szíriaiak a korábbi elnök, Bassár el-Aszad bukásának hírét. Az öröm azonban gyorsan elmúlhat, mivel az eseményeket követően egyre több német politikus kezdi megkérdőjelezni a szíriaiak jövőjét az országban, foglalja össze az egyre inkább élesedő német belpolitikai vitákat a BBC.
Jelenleg mintegy egymillió szíriai útlevéllel rendelkező ember él Németországban. Közülük a legtöbben 2015-2016-ban érkeztek, amikor Angela Merkel kormánya úgy döntött, hogy megnyitja a határokat a szíriai polgárháború elől menekülők előtt. Akkoriban az uralkodó vélemény az volt, hogy Németország megbirkózik a helyzettel, de a jelenlegi közéleti hangulat már jóval borúsabb.
Politikai viták Aszad bukása után
A február 23-án tartandó előrehozott választások kampányában a migráció továbbra is a választók fő aggodalmai között szerepel. Egyes politikusok szigorúbb álláspontot képviselve próbálnak szavazatokat szerezni. Konzervatív, szélsőjobboldali és szélsőbaloldali politikusok is amellett érvelnek, hogy ha a szíriaiak Aszad elől menekültek Németországba, akkor most, hogy ő már nincs hatalmon, azonnal visszatérhetnek.
„Ha az ok, amiért menedéket kértek, megszűnik, akkor már nincs jogalap az országban maradásra” – mondta Markus Söder, Bajorország konzervatív CSU-s vezetője. Jens Spahn, a CDU parlamenti frakcióvezető-helyettese pedig azt javasolta, hogy charterjáratokkal szállítsák vissza a szíriaiakat, és 1000 eurós támogatást kapjanak a hazatéréshez.
Alice Weidel, a migrációellenes AfD vezetője szerint aki Németországban egy „szabad Szíriát” ünnepel, annak nyilvánvalóan nincs már oka arra, hogy itt tartózkodjon.
Sahra Wagenknecht, aki idén egy új, bevándorlásellenes pártot alapított, hasonlóan fogalmazott. „Elvárom, hogy azok a szíriaiak, akik itt az iszlamisták hatalomátvételét ünneplik, a lehető leghamarabb térjenek vissza hazájukba” – mondta a német Stern magazinnak adott interjújában.
Ellentétes vélemények
Baloldali és zöldpárti politikusok felháborodásukat fejezték ki és elítélték a kijelentéseket, felelőtlennek és populistának nevezve azokat, mivel a szíriai helyzet rendkívül bizonytalan.
„Aki megpróbálja a szíriai helyzetet saját pártpolitikai céljaira felhasználni, az elvesztette kapcsolatát a Közel-Kelet valóságával” – nyilatkozta Annalena Baerbock, Németország zöldpárti külügyminisztere.
Néhány baloldali politikus ennél is szókimondóbb volt. „Mindenki, aki most a Szíriába történő kitoloncolásokról kezd beszélni, és elnézést a kifejezésért, egyszerűen aljas gazember” – nyilatkozta újságíróknak Jan van Aken, a radikális baloldali Linke párt vezetője.
A napokban a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (BAMF) bejelentette, hogy felfüggeszti a szíriai menedékkérelmek elbírálását, mivel a helyzet túlságosan kiszámíthatatlan. Mindez 47 270 kérelmezőt érint.
Sokan már állampolgárrá váltak
A kutatások szerint az egy évtizeddel ezelőtt Németországba érkezett szíriaiak kiemelkedően fiatalok, átlagosan 25 évesek. Emellett általában magasan képzettek és jó a foglalkoztatási rátájuk, több mint ötezren közülük orvosként dolgoznak a német egészségügyben.
A szírek közül sokan már német állampolgárságot is kaptak: 2021 és 2023 között 143 ezer szíriai szerezte meg az állampolgárságot. Mégis, körülbelül 700 ezer szíriai továbbra is különböző típusú menedékkérő státuszokban van nyilvántartva, például politikai menedékjoggal vagy ideiglenes védelemmel.
A német kormány döntései arról, hogy hogyan kezelik a helyzetet, meghatározhatják a szíriaiak sorsát. Az elmúlt évtizedben Németország szívesen fogadta őket, de a jelenlegi polarizált politikai légkör fokozza a bizonytalanságot.
Hirado.hu
Megosztom:
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »