Egy választási időszakban négy kormány?

Nem tudom, ki észlelte, hogy Szlovákiának jelenleg nincs is választott kormánya. Azt ugyanis lemondatta még decemberben a parlament, ezt követően pedig a köztársasági elnök hivatalosan is leváltotta Eduard Hegert és kabinetjét. Egyáltalán nem csoda, hogy ez alig tűnt fel valakinek, mivel a jelenlegi helyzetben éppolyan káosz uralkodik, mint amikor még Hegerék népakaratból voltak hatalmon. 

Zuzana Čaputová ugyanakkor egy hónapra ideiglenes megbízást adott a leváltott kormánynak, ennyi idejük maradt a megoldáskeresésre. Állítólag még az ünnepek alatt is tárgyaltak, de ebből egyelőre semmi jó nem származott, nincs konszenzus, csak blöffölés. Az időlegesen megbízott kormányfő szerint ebben a feszült helyzetben kockázatot jelentenének Szlovákiára az előrehozott parlamenti választások. Ez elkerülendő, ezért nem adják fel, megmaradnak a tisztségeikben és intenzíven dolgoznak. Biztosítani kell hozzá a parlamentben a kormányzáshoz szükséges 76 képviselőt, ami szerinte Boris Kollár házelnök feladata, aki viszont kijelentette, hogy ő egyáltalán nem tud egy kormányzáshoz szükséges újabb hetvenhatos képviselőcsoportról.

Ez így elég zűrzavaros, olyan kincs, ami nincs alapú tervszövögetés… Meg aztán ugye, nem mindegy, hogy ebben a kiélezett, választások előtti időszakban ki kivel áll össze, ki ment meg kit, vagy süllyeszt el, mert most minden félreérthető lépést számon kérhetnek, büntethetnek a választók.

Azt is, ha Hegerék foggal-körömmel ragaszkodnak ahhoz a hatalomhoz, amelytől megfosztották őket, és azt is, ha akadnak olyan ellenzéki oldalon tanyázó képviselők, akik ehhez hozzásegítik őket. Boris Kollár már csak azért sem fog eleget tenni a rábízott képviselőgyűjtési feladatnak, mert a házelnök a megoldást az előrehozott választásokban látja. Erre szerinte mihamarabb sort kell keríteni, és nem látja akadályát egy júniusi, legfeljebb szeptemberi időpontnak sem. Az azért elég fura, hogy pártjának alelnöke, Juraj Šeliga más véleményen van, szerinte közel állnak az új parlamenti többséghez. 

Mi lehet még itt?! Főleg, ha figyelembe vesszük a SaS elnökének, Richard Sulíknak a véleményét is, aki úgy reagált Šeliga kijelentésére, hogy az új parlamenti többség vélhetően nem érinti a SaS-t, mivel őket senki sem szólította meg.

Veronika Remišová, a legkisebb kormánypárt elnöke szerint a parlamenti többség elérése érdekében csak demokratákkal szabad egyezkedni, de félő, hogy a SaS-szal, amely gyakran változtat az álláspontján, nem lehet. Akkor pedig jöhet a másik forgatókönyv, az előrehozott választás.

Hírdetés

Matovič most a témával kapcsolatban elég szótlan, viszont még decemberben egy alkalommal kijelentette, hogy

Mindenki, aki az előrehozott választás gondolatával játszadozik, a sorsot kísérti. Az előrehozott választás a múlt század 30-as éveiben a lehető legrosszabbat hozta el Németországban, és ugyanez fog történni Szlovákiában.“

Nagyon úgy néz ki, hogy Heger kormányfő igyekezete ellenére a megoldás tekintetében Szlovákia közelebb áll az előrehozott választásokhoz. Nem feltétlen a Fico által kitalált referendummal, mert ennek az esetleges eredményessége, de már maga a megvalósulása is a Smer elnökének malmára hajtaná a választási vizet, ez pedig megakadályozandó.

Inkább valószínű, hogy a parlamentben fognak majd megoldást találni a hogyan tovább problémára.

A honatyák január 24-én úgy módosíthatják az alkotmányt (legalább 90 szavazat szükséges hozzá), hogy lehetővé tegye az előrehozott választások kiírását. A költséges népszavazás, amelyet január 21-re írták ki, egy hasonló alkotmánymódosításról szól…

Zuzana Čaputová államfő pedig izgatottan figyeli a fejleményeket, és várja, mikor rukkolhat ki az általa favorizált szakértői kormánnyal. Ez lenne az új szlovák csúcs: egy választási időszakban négy kormány!


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »