Folytatódnak az izraeli hadsereg a Hamász iszlamista szervezet október 7. támadását követő megtorló akciói a Gázai-övezetben, ahol a bombázásoknak és más katonai akcióknak a Hamász egészségügyi minisztériumának közlése szerint már több, mint 8 és fél ezren estek áldozatul, köztük több, mint 3 és fél ezer gyerek. Izrael bombázta az enklávéban található Dzsabalíja menekülttábort is arra hivatkozva, hogy a palesztin iszlamista mozgalom egyik parancsnokát vette célba, a bombázásnak több tucat áldozata van. Közben több más vezető politikus után Josep Borrell, az EU diplomáciájának vezetője is azonnali fegyvernyugvásra szólított fel és elítélte, hogy a megszállt területeken, a Jordán nyugati partján izraeli telepesek palesztinokat támadtak és öltek meg.
A Jordán nyugati partján izraeli telepesek és az izraeli hadsereg támadásainak az elmúlt hetekben már legalább 122 palesztin esett áldozatul – közölte a Ramalláhban székelő palesztin egészségügyi minisztérium. A legutóbbi támadásokat határozottan elítélte Josep Borrell, az EU diplomáciájának vezetője is aki azonnali fegyvernyugvásra szólított fel a konfliktusban.
Szaúd-Arábia szerdán „a lehető leghatározottabban” elítélte a gázai palesztin enklávéban lévő Dzsabalíja menekülttábor elleni izraeli bombázást, amely több tucat halálos áldozatot követelt, és Izrael szerint a Hamász palesztin iszlamista mozgalom egyik parancsnokát vette célba. „A Szaúd-Arábiai Királyság a leghatározottabban elítéli az izraeli megszálló erők embertelen célba vételét az ostromlott Gázai övezetben lévő Dzsabalíja menekülttábor ellen, amelynek során számos ártatlan civil meghalt és megsebesült” – közölte a szaúdi külügyminisztérium az X közösségi oldalon. Szombaton az Öböl menti arab országok óva intették Izraelt minden újabb szárazföldi hadművelettől a Gázai övezetben, Szaúd-Arábia a nemzetközi jog indokolatlan megsértését rótta fel, Omán pedig háborús bűnökkel vádolta Izraelt.
Izrael a Gázai-övezetben megvalósított bombázásainak palesztin közlések szerint eddig már több mint 8 és fél ezren estek áldozatul, köztük több, mint 3 és fél ezer gyerek. Az AFP szerint az izraeli hadsereg közölte, hogy a gázai műveleteik során kedden 9 katonájuk halt meg, s ezzel már 326 izraeli katona halt meg október 7. Hamász támadás után.
Közben az AFP jelentése szerint ismét teljesen telefon és internetkapcsolat nélkül maradt a Gázai-övezetet, ahol a hetek óta tartó izraeli blokád következtében több mint kétmillió ember van villanyáram és folyóvíz nélkül, s az izraeli bombázások következtében már mintegy másfél millióan kényszerültek otthonaik elhagyására.
A bolíviai kormány megszakította a diplomáciai kapcsolatait Izraellel – jelentette az AP hírügynökség, Freddy Mamani külügyminiszter-helyettes bejelentésére hivatkozva, aki a lépést azzal indokolta, hogy Izrael emberiesség elleni bűncselekményeket követ el a palesztin lakosságú Gázai övezet elleni támadások során.
Mély aggodalmát fejezte ki kedden New Yorkban az ENSZ főtitkára az Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet közötti fegyveres konfliktus kiszélesedése és a nemzetközi jog megsértése miatt. „A nemzetközi humanitárius jog világos szabályokkal rendelkezik, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez nem a la carte menü, nem lehet válogatni” – hangsúlyozta António Guterres. „A civilek védelme mindkét oldalon mindenekfelett való, és minden időben tiszteletben kell tartani” – tette hozzá közleményében. A világszervezet főtitkára ismételten azonnali humanitárius tűzszünetet szorgalmazott, valamint felszólított a segélymunkások korlátlan gázai bejutásának a biztosítására.Határozottan elítélte Guterres a Hamász október 7-i terrortámadását, és megállapította, hogy a támadások indokolatlanok voltak. Elítélte ugyanakkor a polgári személyek megölését a Gázai övezetben is , és „döbbenetét” fejezte ki amiatt, hogy a palesztin övezetben az áldozatok kétharmada nő és gyermek.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »