A szovjet harckocsifejlesztésre jellemző volt az innováció. Ennek az egyik példája a gázturbinás T-80 harckocsi, amelyet napjainkban modernizálnak az orosz haderő számára. Ennek a típusnak a jellegzetességeit mutatjuk be cikkünkben.
Hajtómű
A T-80-as fő innovációja a gázturbina volt. Ennek vannak előnyei a hagyományosnak mondható dízelmotorhoz képest, bár erről nincsen minden haderő meggyőződve, és a jelenleg világszerte hadrendben lévő harckocsik többsége nem gázturbinás.
A fő oka, hogy gázturbinát alkalmazzanak, a Szovjetunió idején az volt, hogy könnyebb legyen üzemanyaggal ellátni a harckocsikat offenzív műveletek alkalmával. Mivel a szovjet harckocsikat Nyugat-Európa lerohanására tervezték, az volt az elképzelés, hogy a szovjet harckocsikat szinte bármivel újjá lehessen tölteni az előretörés során. Ezen a téren a gázturbinák előnyösebbek a dízelmotoroknál, mivel a gázturbinák esetében könnyebben meg lehet oldani, hogy mindenevők legyenek.
Napjainkban az oroszok inkább egy másik tulajdonságuk miatt kedvelik a gázturbinákat: a könnyebb téli üzemeltetés miatt. A T-80-as gázturbinái mínusz negyven fokos hőmérsékletig üzemeltethetők. Ilyen körülmények egy dízelmotor számára komoly problémákat okoznak.
Fagypont alatti hőmérsékleten egy T-72-es dízelmotorjának az indítása akár félóráig is tarthat. Ezzel szemben egy T-80-as gázturbinája néhány perc alatt menetkész.
Páncélzat: kvarcüvegbetétes
A hajtómű területén ugyan bizonyos szempontból előnyösebb a T-80-as, de a legmodernebb verzió, a BVM páncélzata nem a legerősebb.
Az oroszok napjainkban a T-80-as BV verzióját modernizálják a BVM szintre. Ez a verzió a 80-as években gyártott T-72-esekhez hasonlóan a tornyán kvarcüvegbetétes páncélzattal rendelkezik. Ez a 70-es években még hatásos volt, viszont 1991-ben már az amerikai harckocsik gond nélkül kilőtték.
A kvarcüvegbetétes páncél ugyan már a 80-as években sem volt a legerősebb, de a gyártási eljárás egyszerű, olcsó volt, és a szovjetek akkoriban elégségesnek tekintették. Emellett a T-80BVM toronypáncélzata ugyan nem a legfejlettebb, de attól még nagyon vastag. A T-80BVM ugyanúgy kvarcüvegbetétes toronypáncélzattal rendelkezik, mint a 80-as években gyártott T-72A és T-72M verziók, és azokon a páncélzat maximális vastagsága meghaladta a fél métert.
Emellett a harckocsit beborították egy új generációs, Relikt néven emlegetett reaktív páncélzattal. A Relikt elvileg védelmet nyújt a modern páncéltörő-rakéták tandem-robbanófejeivel szemben.
Továbbá a típus rendelkezik egy aktív ellentevékenység-rendszerrel is. Itt nem a magyar szakirodalomban aktív-védelemként emelgetett rendszerekről van szó, hanem a nyugati szakirodalomban „soft-kill active-protection” néven emlegetett rendszerekről. Az ilyen ellentevékenység-rendszerek nem azon az elven működnek, hogy lelövik a beérkező lövedékeket (mint az aktív védelmi rendszerek), hanem megzavarják azoknak a tűzvezetését. Az oroszok az évtizedek során több ilyen rendszert is kifejlesztettek.
Lőszer
Ami a BVM számára egy igen jelentős fejlesztés, az az, hogy kompatibilis az új generációs orosz harckocsilőszerekkel. Ez elvileg lehetővé teszi, hogy felvegye a harcot a legkorszerűbb nyugati harckocsikkal is.
Az 1991-es öbölháború egyik tapasztalata a szovjet-orosz harckocsik számára az volt, hogy gyenge minőségű lőszerekkel nem lehetett kilőni a nyugati harckocsikat. Ezért az oroszok a 90-es években kifejlesztettek új harckocsilőszereket. Viszont azokkal fellépett egy probléma: nem voltak kompatibilisek a meglévő harckocsiállománnyal.
A T-80 BVM viszont már képes ezeket az új lőszereket használni, ami egy minőségi előrelépést jelent. Az új lőszerek között találhatók a nyugati harckocsik lőszeréhez hasonló szegényítetturán-lőszerek is.
Újraindított sorozatgyártás
A legújabb hírek szerint az oroszok újraindították a T-80-as sorozatgyártását, már az idén. Pontosabban fogalmazva az orosz raktárakban található T-80-asokat modernizálják T-80BVM szintre.
Ez abból a szempontból nem meglepő, hogy a háború kitörése előtt a szibériai raktárakban 3000 vagy akár 4500 különböző verziójú T-80-as állt. Vagyis potenciálisan óriási és hozzáférhető az állomány.
A hivatalos indok a gyártás újra indítására az, hogy a típus a frontról pozitív visszajelzéseket kapott. Ezen visszajelzések közül kiemelkedik, hogy jónak tartják a védettségét.
(Olvasónktól)
Források:
https://thesovietarmourblog.blogspot.com/2016/02/t-80-gambol.html#engines
https://en.topwar.ru/173055-bronetehnika-dlja-arktiki-osnovnoj-boevoj-tank-t-80bvm-idet-v-vojska.html
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2016/10/russia-is-mass-producing-improved.html
https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html
https://www.militarytoday.com/tanks/t80bvm.htm
https://en.topwar.ru/225765-v-rossii-gotovitsja-vozobnovlenie-serijnogo-proizvodstva-tanka-t-80.html
Képek:
http://www.military-today.com/tanks/t80bvm.jpg
https://www.reddit.com/r/Warthunder/comments/bk0c1r/turret_armor_composite_cutout_from_an_ex_german/
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »