Annak ellenére, hogy személy szerint elkötelezett vagyok az európai népek összefogása mellett, melyben a Kárpát-medencének véleményem szerint kulcsszerepe van, sajnos nem mindenki gondolkodik így most sem és a múltban sem. Augusztus 23-án volt a román átállás 78. évfordulója, amely a második világháború történetének talán legnagyobb árulása is egyben.
Mihály királyék fordulata alapjaiban ásta alá a szovjet ellen való hathatósabb védekezést, így azok gond nélkül nyomulhattak előre Románia területén. Sovány vigasz, de azért mégis valamiféle elégtétel, hogy az áruló király és köre sem örülhetett sokáig a „győzelmüknek”. Csakúgy, mint Magyarországon, Romániában is az erőszakos, ám annál motiváltabb kommunisták vették át az irányítást, így 1947 decemberében a Román Királyság megszűnt létezni, Mihályt és családját pedig újévi ajándék gyanánt kiutasították az országból, és állampolgárságuktól is megfosztották őket. Érdekesség, hogy Mihály egészen 2017-ig élt (ő volt az utolsó élő második világháborús államfő), 1997-től Romániába is visszatérhetett, a család végül a 2000-es évek elején költözött vissza, Mihály állampolgárságát és számos ingatlanát visszakapta, ám teljes kártérítést sosem kapott.
Az általam ezúttal szemlézett Magyar Futár-cikk sok más, a lapban található anyaggal ellentétben egyáltalán nem öregedett jól (minőségre természetesen ugyanolyan jó maradt), hiszen pontosan annak a szöges ellentéte történt, amit hitt. Azazhogy mégsem. Noha a háborúban nem az a végeredmény született, amit a főszerkesztő Rajniss Ferencék akartak, de egyfajta bűnös jelként mégis Mihályékon ragadt az, amit a Magyar Futárban leírtak: „Az árulók számításai nem mindig válnak be.” Kell-e ennél sorsszerűbb, bibliaibb bemutatása az árulás fogalmának? Hátba szúrod az egykori bajtársadat, a győztesek oldalára kerülsz, de végül mégis számkivetett leszel, és lényegében rosszabb sorsod lesz, mint annak, akit hátulról leszúrtál. Idén eredetileg nem terveztem évfordulós írást a román átállásról (ezt bizonyítja a kéthetes csúszás is), de úgy döntöttem, hogy ennek a cikknek mégis emléket állítok, mert a maga tévedései közepette is időtlen. Időtlen, mert, ha elvonatkoztatunk a konkrét témájától, ami miatt íródott, egy sor más egyéb, kisebb-nagyobb, jelenkori vagy múltbéli, közéleti vagy magánjellegű eseményre ki-ki megfeleltetheti azt ott, ahol gondolja. Szomorú, de igaz.
Ábrahám Barnabás – Kuruc.info
* Az Egy király, Bukarestben… című írás a Magyar Futár 1944. augusztus 30-ai lapszámában jelent meg, de megtalálható a Józsa Béla által 2000-ben szerkesztett és összeállított Magyar Futár-válogatásban is.
Korábbi Magyar Futár-lapszemléim:
– A honvéd a csatatereken – Magyar Futár-lapszemle (1944. október 18.)
– Németh Szilárd figyelmébe: Döntő harc a magyar földért! – Magyar Futár-lapszemle
– 1000 nap – Magyar Futár-lapszemle (1942. június 3.)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »