Nem adott le vészjelzést a Sínai-félszigeten szombaton lezuhant orosz repülőgép egy egyiptomi pilóta szerint, aki nevének elhallgatását kérve nyilatkozott hétfőn az MTI-nek. Állásfoglalásával megerősítette a polgári légi közlekedésért felelős miniszter korábbi közlését.
Egyiptomi tisztségviselők ellentmondásos sajtónyilatkozatokat adtak a tragédia napján, ami zavart keltett a szerencsétlenség körülményeit taglaló médiajelentésekben. Szombaton a légi baleseteket vizsgáló egyiptomi bizottság igazgatója, Ajman el-Mokaddem azt mondta, hogy az orosz pilóta műszaki hibát jelentett, és kényszerleszállást akart végrehajtani a Sínai-félsziget északi kikötővárosában, el-Arísban. A gép el-Arístól körülbelül 70 kilométerre délre csapódott szikláknak az al-Haszana nevű sivatagi körzetben.
Később azonban a polgári légi közlekedésért felelős miniszter, Hoszám Kámel egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a pilóta nem adott le vészjelzést az irányítótoronynak. A tárcavezető szavai szerint “semmilyen rendellenesség nem történt a repülő lezuhanása előtt. Egyszer csak eltűnt a radarról.”
Az MTI-nek nyilatkozó pilóta a második forgatókönyvet erősítette meg. “Közeli barátom a miniszter, és teljes mértékben megbízom abban, amit mond. Az eddigi tapasztalataim szerint ugyanakkor csak a megtalált két fekete doboz adatainak kiértékelése után derülhet fény a katasztrófát kiváltó okokra” – mondta, és óva intette a sajtót az idegenkezűség lehetőségéről szóló spekulációktól, amelyek szerinte csak tovább mélyítik az áldozatok hozzátartozóinak fájdalmát.
“A pilótafülkében lezajlott párbeszédek hangfelvételeiből sok minden ki fog derülni, de fény derülhet a körülményekre a – jelenleg 15 négyzetkilométeres körzetben folyó – kutatóakcióval fellelt roncsok megvizsgálása során is. Más égési nyomokat hagy a darabokon a becsapódáskor keletkezett tűz, és mást egy rakéta vagy egy, a fedélzeten működésbe lépett robbanószerkezet” – mondta.
Az Iszlám Állam terrorszervezet egyiptomi ága, a főleg a Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő Vilajat Sinaa (Sínai Tartomány) mintegy nyolc órával a történtek után egy közleményt adott ki, amely szerint az orosz gépet “a kalifátus katonáinak sikerült leszedniük az égről”.
Ugyanakkor mind az egyiptomi, mind pedig az orosz hatóságok azonnal kizárták, hogy terrortámadás történt volna. Ezt a lehetőséget a legtöbb nemzetközi szakértő is valószínűtlennek tartja, elsősorban azért, mert a jelen ismeretek szerint a dzsihadistáknak csak olyan föld-levegő légelhárító rakéták állnak rendelkezésükre, amelyek hatótávolsága a gép 30 ezer lábnyi (több mint 9 ezer méter) repülési magasságának maximum feléig ér el. Hangsúlyozták ugyanakkor: a fekete dobozok adatainak kiértékeléséig sem az nem zárható ki, hogy a gép fedélzetén bomba robbant, sem az, hogy esetleg – amikor a gép technikai okokból alacsonyabbra ereszkedett – földről kilőtt rakéta találta el.
Az al-Maszri al-Jóm című egyiptomi napilap ugyanakkor hétfőn arról írt, hogy a szerencsétlenül járt, tizennyolc éve üzemben lévő légi jármű 2001-ben már szenvedett balesetet. Az akkor éppen Bejrútból érkező gép hátsó része landoláskor a kairói repülőtér betonpályájához csapódott.
Orientalista.hu – MTI
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »