Ed West: Magyarország jó úton jár

Ed West: Magyarország jó úton jár

A brit író szerint Közép-Európa képes alternatívát mutatni a Nyugaton elterjedt progresszív ideológiával szemben

Ficsor Márton/Mandiner

„Nagy-Britannia a mérsékelt totalitarizmus felé halad, amikor embereket a véleményükért hurcolnak meg” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ed West brit író, aki szerint a progresszív ideológiával szemben Közép-Európa alternatívát mutat. Az UnHerd című konzervatív portál korábbi munkatársa – aki szombaton az esztergomi MCC Feszten Szólásszabadság vagy gyűlöletbeszéd címmel tart előadást – úgy véli, az idő hamarosan arra is választ adhat, hogy a nyugati liberális társadalmaknak vagy a konzervatív közép-európaiaknak van-e igazuk.

– A progresszív ideológia mindenek felett álló erkölcsi küldetésének tekinti a világ felszabadítását, éppen ezért természetéből adódóan nem állhat meg, amíg fel nem szabadította a nyugati kultúra minden négyzetcentiméterét. A világ többi részével kevésbé törődik, mint ahogy azzal sem, hogy „felszabadító” törekvése során átgázol az olyan hagyományos liberális értékeken, mint amilyen a szólásszabadság vagy az egyesülési szabadság – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ed West brit író. Ed West a július 28–30. között Esztergomban tartandó MCC Feszten is fellép, előadásának témája a Szólásszabadság vagy gyűlöletbeszéd címet viseli.

– Érzelmi kommunizmusként tekintek a progresszív világnézetre – fogalmazott az író, aki szerint a „haladó gondolkodásúak” elnyomókra és elnyomottakra, jóra és rosszra osztják fel a világot, amiben szerintük a konzervatív erőket, a jobboldalt a fanatizmus és az elnyomás kultúrája határozza meg, ezért veszélyt jelentenek az emberek biztonságára. West szerint ezeket az elképzeléseket a legképzettebbek és legbefolyásosabbak vallják, akik lelkesen hirdetik világnézeteiket az egyetemeken. – Ezekre a zömében amerikai egyetemekről érkező radikális progresszív elképzelésekre Nagy-Britannia különösen érzékenynek mutatkozik. Azonban amíg a tengerentúlon az amerikai alkotmány első kiegészítése (vallásszabadság, szólás- és sajtószabadság, békés gyülekezéshez való jog és a polgárok államhoz való fordulásának joga – a szerk.) védelmet nyújt a rivális ideológia dominánssá válásához, ez a briteknek nem áll rendelkezésükre. Naivan nézünk szembe egy vírussal, ami ellen semmilyen immunitásunk sincsen – vallja a brit író.

Nagy-Britanniában a véleménynyilvánítás és gyűlöletbeszéd viszonyát West szerint kiválóan szemlélteti az, hogy a múlt hónapban húsz hét börtönbüntetésre ítéltek egy rendőrt, amiért egy privát üzenetben rasszista viccet osztott meg másokkal. Vagy az, amikor egy tinédzsert hat hétre ítéltek el, amiért rasszista üzeneteket küldött egy fekete futballistának. 

Hírdetés

– Az uralkodó osztály nézeteinek megsértésével az emberek az életüket teszik tönkre – állítja West, aki úgy folytatta: sokaknak nem szimpatikusak ezek az emberek, de mégis milyen világot élünk, amikor rendőrök kopogtatnak olyan nők ajtaján, akik teljes mértékben védhető, ámbár kritikus véleményeket fogalmaztak meg a transzneműségről.

Mindemellett West szerint a nyugati liberalizmus és Nagy-Britannia egyik legfőbb problémája az, hogy a kormányok csupán rövid távú elképzeléseket tudnak felmutatni. – 1997 óta soha korábban nem látott mértéket öltött a bevándorlás. Ennek a gazdaságot kellett volna felpörgetnie, de valójában csak mesterségesen fiatalabbá tette a lakosságot. A bevándorlók nem élnek olyan életszínvonalon, mint mi, és azzal, hogy egy sokszínűbb társadalmat alakítottunk ki, a problémáink nem oldódtak meg. Cserébe viszont a társadalmi bizalom mérséklődött, nőtt a társadalmi megosztottság és súlyosbodtak a lakhatási kérdések – fogalmazott.

Ed West úgy érvelt, hogy a társadalmi bizalmatlanság megnehezíti a lakásépítéseket, ami magasan tartja a lakhatási költségeket és így megakadályozza a családalapítást, tehát hosszú távon munkaerőhiányt okoz. Az MCC Feszten is felszólaló író beszélt arról is: Nagy-Britannia meglehetősen nehéz helyzetben van. „Évek óta stagnálunk, és ez folytatódni fog.

– Lengyelország például a következő hónapban megelőz minket az egy főre jutó GDP tekintetében. Szerintem Magyarország és Csehország is hasonló helyzetben lesz, bár mindez attól függ, hogyan viselkedik Oroszország – fogalmazott. Elmondta, sokkal előnyösebbnek tartja az elöregedő társadalom problémáját úgy orvosolni, hogy az országot a családalapításhoz igazítják, még akkor is, ha ez több munka, és csak hosszabb távon fizetődik ki. Véleménye szerint Magyarország jól választott, amikor a családalapításra helyezte politikai kultúrájának fókuszát.

– Sok brithez – és persze sok franciához, hollandhoz és némethez – hasonlóan én is úgy gondolom, hogy a szélsőséges sokféleség általánosan negatív hatással van társadalmunkra, de ami ezt valóban kétségtelenül bizonyítaná, az az, hogy léteznek más európai országok, amelyek nem ezen az úton haladnak. 

Magyarországot és Lengyelországot egyelőre nem nevezhetjük kontrollcsoportnak, mert a kommunizmus eredményeként egészen a közelmúltig ezek az országok túl szegények voltak, és alacsonyabb volt a társadalmi és civil tőkéjük is, és ennek visszaállításához időre van szükség. De amint a közép-európai országok felzárkóznak, könnyebb lesz megérteni, hogy vajon a nyugati liberalizmus jelenlegi formája – ami ráadásul már nem felismerhetően liberális – tekinthető-e a helyes útnak vagy sem – fogalmazott West. Hozzátette, az sincs kizárva, hogy Magyarország és Lengyelország látja rosszul, és a diktatúra felé sodródnak, illetve gazdaságilag sem tudnak majd növekedni, mert ez a modern liberalizmus függvénye, beleértve a magas bevándorlást és az ultraliberális szexuális nézeteket is. – Lehetséges, bár gyanítom, hogy nem. És önző módon azt szeretném látni, hogy igazam van, hogy Közép-Európának igaza van – zárta gondolatait Ed West.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »