Donald Trump: az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát

Donald Trump: az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát

Az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát és át fogja nevezni a Mexikói-öblöt Amerikai-öböllé – jelentette ki hétfőn Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédében.

A frissen beiktatott republikánus párti elnök szerint a Panama-csatornát „ostoba módon” átengedték Panamának, miután az Egyesült Államok hatalmas összeget fektetett be, és 38 ezer ember életét vesztette annak építése során.

Hírdetés

A Panama-csatornát illetően leszögezte, hogy a latin-amerikai ország teljességgel megsértette „szerződésünk célját és szellemét”, az amerikai hajók, köztük a hadihajók áthaladását túlárazza. „Mindenek fölött Kína működteti a Panama-csatornát, mi pedig nem Kínának, hanem Panamának engedtük át és visszavesszük” – hangsúlyozta.

A Panama-csatornán áthaladó tengeri forgalom mintegy hetven százaléka az Egyesült Államok kikötőiből indul, illetve oda érkezik. Az Egyesült Államok geopolitikai okokból több mint száz évig őrködött a csatorna állandó semlegessége fölött, de erről a panamai állam immáron egyedül gondoskodik.

MTI


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »