Disznótor a sertéspestis és a Covid árnyékában

Disznótor a sertéspestis és a Covid árnyékában

Covid-19 és sertéspestis – az utóbbi időben e két betegség nehezítette, sokszor ellehetetlenítette a disznótor megszervezését. Ilyenkor, farsang idején sokan gondolkodnak disznóvágáson, és bár ennek elméletileg nincs törvényes akadálya, nem árt a fokozott óvatosság!

Év elején, a farsangi időszakban több helyen tartanak disznótort, ilyenkor találkoznak a barátok és a családtagok, és a disznóvágás helyenként akár 2-3 napig tartó összejövetellé, lakomává alakulhat át. A koronavírus-járvány miatt korlátozták a különböző családi ünnepségeket, az embereket távolságtartásra intették, és bár nem tilos disznót vágni, járványügyi szakértők szerint tanácsos minél szűkebb körben megszervezni. „Ha a disznótort nem nyilványos rendezvénynek szánják, hanem csak szűkebb családi akció, akkor ennek a koronavírus-járvány ellenéresincs különösebb akadálya. Ha a résztvevők úgy látják jónak, hogy végeznek valamilyen Covid-tesztet, az az ő dolguk, ezt hivatalosan senki nem követeli meg tőlük. Az odahívott hentestől is a saját belátásuk szerint kérnek vagy nem kérnek tesztet vagy oltási igazolást, legfeljebb nehezebben találnak majd hentest, mert nem mindenki hajlandó emiatt leteszteltetni vagy beoltatni magát. Ami viszont nagyon fontos: akár eladásra, akár saját használatra szánják a disznóhúst, mindenképpen meg kell róla győződni, hogy nem veszélyes-e az egészségre, hiszen megint itt van a sertéspestis! A disznóból mintát kell venni, és azt el kell juttatni hozzánk, illetve az illetékes regionális kirendeltségünkbe!” – tudtuk meg az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS) titkárságán.

Sertéspestis

Ismét felbukkant a sertéspestis: tavaly 9-10 sertéspestis-gócot azonosítottak az országban, decemberben az Érsekújvári járásban igazolták a fertőzést. Az afrikai sertéspestis miatt már 2018 novemberében szigorították a sertéstartási szabályokat. Korábban, aki csak disznótor miatt vett egyetlen malacot, annak nem volt bejelentési kötelezettsége. 2018-tól azonban mindenki köteles tájékoztatni a ŠVPS-t, hogy sertést tart. Ráadásul, nem elég csak felhívni a hivatalt és közölni, hogy disznótor céljából, saját felhasználásra beszereztünk egy állatot, többlépcsős ügyintézésről van szó, és a polgároktól begyűjtött adatokat a zsolnai székhelyű központi nyilvántartásba továbbítják. Természetesen ezt sokan nem tartották be, léteztek, illetve léteznek „fekete gazdaságok” és „feketén beszerzett malacok”. A sertéspestis mihamarabbi visszaszorítása érdekében tavaly megtiltották az állatok telepről telepre történő szállítását, és felszólították a tenyésztőket, hogy haladéktalanul jelentsék be a községi hivataloknál az általuk tartott sertések számát, a földművelésügyi tárca pedig amnesztiát hirdetett azoknak a tenyésztőknek, akik a hivatalok elől eltitkolták állatállományukat, és bírság nélkül utólag regisztrálhatták a malacaikat.

Mindent regisztrálnak

Hírdetés

A hatályos törvény értelmében gazdaságnak számít az is, ha valaki csak egyetlen állatot tart. Mielőtt beszerezzük a sertést, fel kell venni a kapcsolatot a központi nyilvántartóval, és be kell jelenteni, hogy gazdaságot létesítünk. Az ehhez szükséges kérvény beszerezhető a regionális hivatalokban. Nemcsak az állattartást, hanem az adásvételt is jelenteni kell. A vevő megegyezhet az eladóval, hogy csak az eladó veszi fel a kapcsolatot a hatósággal, és egyszerre elküldi a kitöltött űrlapokat.

Egy nappal a disznótor előtt ismét fel kell venni a kapcsolatot a lakhely szerint illetékes regionális ŠVPS-szel, és közölni kell, hogy disznóvágás lesz. A sertéshúsból pedig mintát kell küldeni ellenőrzésre. Az ügyintézés végig ingyenes, kivéve az utolsó lépést – a minta átvételekor helyenként 5-6 euró illetéket kérhetnek.

Mintavétel

Nem kell megvárni az állatorvost, a diónyi, azaz 5 x 5 cm nagyságú mintát a gazda vagy az odahívott hentes is kivághatja. A sertés máját tartó Y alakú rekeszizomból a legkönnyebb mintát venni, amit zacskóba kell tenni, hűtőszekrényben kell tárolni. Ha a disznótort a hétvégén tartják, a mintának legkésőbb hétfőn15.00-ig meg kell érkeznie az ŠVPS munkatársa által megadott legközelebbi gyűjtőhelyre vagy egyenesen a zólyomi laboratóriumba. Ha 3 munkanapon belül nem kapunk értesítést a beadott minta fertőzöttségéről, akkor a hús bátran felhasználható.

Magas pénzbírság

Aki nem tartja be ezt a menetet, megbírságolhatják. A disznótor jelentésének az elmulasztásáért 400–1000 euró büntetés fenyeget, a sertéstartási szabályok megszegéséért pedig a magánszemélyeket 100–400 euróra, a természetes személyeket 400–3500 euróra büntethetik. Nem tanácsos abban bízni, hogy az egyetlen, illegálisan vásárolt és tartott sertésről a hatóság nem szerezhet tudomást. Az ellenőrök saját maguktól is végezhetnek véletlenszerű ellenőrzéseket, lakossági bejelentésre pedig kötelesek kiszállni, a polgárok pedig az ellenőröket kötelesek beengedni. Szakemberek szerint a törvényt nemcsak a magas büntetés elkerülése végett kell betartani, hanem elsősorban azért, mert így veszélyes betegségeket lehet megelőzni. (sza)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »