Dehogy lesz itt hazatérés: Németországba menekülnének az Aszad-rezsim emberei

Dehogy lesz itt hazatérés: Németországba menekülnének az Aszad-rezsim emberei

Szíriában a 13 éve tartó polgárháború során elkövetett háborús bűnök több ezer tettesét keresik. Sokan közülük megpróbálkozhatnak Líbián keresztül Németországba jutni, hogy elkerüljék a felelősségre vonást.

Nem keltett nagy feltűnést Líbiában, amikor a Cham Wings szíriai privát légitársaság repülőgépe szombat délután leszállt a bengázi repülőtéren. A fedélzeten a szíriai hadsereg 200 tisztje tartózkodott, akik távozásukkal elősegítették a főváros vér nélküli átadását a lázadóknak. Líbiai újságírók szerint az Aszad-rezsimhez hű katonák most Németország felé tartanak – írja a Focus.

A német hírmagazin szerint ezt a kelet-líbiai milícia vezetőjének, Khalifa Haftarnak, Aszadnak és az orosz hadseregnek a szoros együttműködése tette lehetővé. Haftar ugyanis Aszadhoz hasonlóan megengedte az orosz hadseregnek, hogy csapatokat telepítsen országában, amelyek cserébe biztosították a hatalmát. (A Kreml egyébként a lap szerint Szíriában állomásozó repülőgépeinek, légvédelmi rendszereinek és katonáinak nagy részét Líbiába telepíti át.) 2023-ban, miután a szíriai ellenzék vereséget szenvedve visszavonult Idlíbbe, ez a hármas szövetség migrációs útvonalat hozott létre Damaszkuszból Líbián keresztül Észak-Rajna-Vesztfáliába – írja a Focus.

Hírdetés

Líbiai újságírók szerint azóta több száz, a rezsimhez hű harcost és családtagjaikat csempésztek Németországba Bengázin, Nyugat-Líbián és Szicílián keresztül. Aszad uralmának megszűnésével számuk drámaian megnőhet – figyelmeztet Lawand Kiki, a Syrian Reporting Centre szakértője.

A 13 évig húzódó szíriai polgárháború alatt elkövetett háborús bűnök miatt több ezer tettest keresnek. Nemcsak jogvédők, de maguk az állami hatóságok is gondosan dokumentálták az elkövetett kínzásokat, önkényes elítéléseket és gyilkosságokat.”

A széles körben elterjedt megbékélési retorika ellenére sok elkövető azért jön Németországba, hogy elkerülje a bosszút és a büntetőeljárást hazájában” – mondta a szíriai szakértő a német lapnak. A menekülés ráadásul nem is most kezdődött: tavaly nyár óta állítólag hetente kétszer 200 damaszkuszi utas száll le Bengáziban a Chams Wings repülőgép fedélzetéről.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »