Decemberben véget ér a kétpártrendszer

Decemberben véget ér a kétpártrendszer

Legalábbis Spanyolországban biztosan. Két új párt is 10% feletti eredményre számíthat.

Másfél hónappal az általános parlamenti választások előtt jelentős átrendeződést mutatnak a spanyol pártok támogatottságának sorrendjében a legfrissebb közvélemény-kutatások: a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) mögött a második helyen egy új párt, a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű középpárt tűnt fel, megelőzve az eddigi legnagyobb ellenzéki erőt, a szocialista pártot (PSOE).

A TNS közvélemény-kutató cég az Antenna3 országos televíziós csatorna megbízásából készített felmérése szerint ha most lennének a választások azt a jelenlegi kormánypárt, a PP nyerné a szavazatok 26,7 százalékával.

Újdonság, hogy

a második helyen a Ciudadanos végezne 19,8 százalékos támogatottsággal.

A szocialisták számára a szavazatok 19,3 százaléka a harmadik helyre lenne elég,

a radikális baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá!) pedig 15,4 százaléknyi vokssal a negyedik helyen jutna be a törvényhozásba.

Ugyanez a felmérés egy hónappal ezelőtt még a szocialista pártot hozta ki a másodikként 21,9 százalékos szavazataránnyal, és a Ciudadanos volt a harmadik 16,5 százalékkal. A Metroscopia nevű kutatócég ugyanezt a sorrendet állította fel

A Ciudadanos hétről-hétre erősödik,

jelentős aggodalmat keltve a hagyományos nagypártokban.

Hírdetés

Magát középpártként definiálja, de riválisai igyekeznek egyik illetve másik irányba tolni. A konzervatívok inkább baloldalinak, a szocialisták inkább jobboldalinak minősítik. A nemzetközi sajtó liberális pártként azonosítja, mivel az Európai Parlamentben képviselői a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) frakciójának tagjai.

Álláspontjuk bizonyos kérdésekben, mint például az abortusz vagy a melegek házasságának támogatása, egyezik a szocialista párttal, míg más ügyekben, mint amilyen a katalán függetlenség elutasítása, a konzervatív kormánnyal ért egyet. A párt fő támogatói bázisát azok adják, akiknek elege van a két nagy pártból, de tartózkodnak a radikális megoldásoktól, amelyeket a Podemos kínál.

A pártot 2006-ban alakították katalán civil értelmiségiek, és mára a katalán parlament második legnagyobb képviselőcsoportját alkotják. Az országos politikába egy évvel ezelőtt kapcsolódtak be, az első közvélemény-kutatási adatok akkor 8 százalék körüli támogatottságot mutattak. A párt vezető arcai fiatalok, főként a harmincas kororsztályból. José María Aznar, volt néppárti miniszterelnök már egy hónappal ezelőtt is arra figyelmeztette pártját, hogy választásokon a Ciudadanos lehet az igazi nagy ellenfelük.

A felmérések újfent igazolják azt, az elemzők által a májusi helyhatósági választásokkal kapcsolatban megfogalmazott véleményt, hogy

Spanyolországban véget ért a kétpártrendszer,

és a pártok közül egyik sem elég erős ahhoz, hogy önállóan abszolút többséget tudjon szerezni.

A TNS közvélemény-kutató cég ennek alapján készítette el felmérését a lehetséges kormányzati együttműködések támogatottságáról. Az eredmények tükrében nagyon nehéz lesz stabil támogatottsággal bíró koalíciót alakítani. A spanyolok nem csak a pártok támogatásában végletesen megosztottak, de abban is, hogy kedvenc politikikai erejük kivel fogjon össze a választások után.

A válaszadók legnagyobb része a PP és a Ciudadanos megállapodását támogatná, de még ők is csak 28,3 százaléknyikan vannak.  24,6 százalék a PSOE és a Podemos baloldali koalícióját látná szívesen kormányon. 20,3 százalék számára a szocialista párt és Ciudadanos együttműködése lenne szimpatikus

Szakértők szerint az országos választások eredményére befolyással lehet az is, hogy a következő másfél hónapban mi történik Katalóniában, ahol a függetlenségi pártok

a Spanyolországtól való egyoldalú elszakadást

szeretnék kinyilvánítani.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »