Danko beleállt a „falovas Migaľba”, rendőrséggel fenyegeti, mert nem szavazta meg a sportalapot Lajos P. János2024. 12. 05., cs – 17:40 Pozsony |
Az SNS elnöke szerint a sportalapról szóló törvény megszavazásának bojkottálásával Samuel Migaľ és Roman Malatinec hlasos képviselők megsértették a koalíciós szerződést. Andrej Danko rendőrségi kihallgatással fenyegette Migaľt, mert szerinte „saját magának” követel 450 ezer eurót a sporttámogatásból.
Andrej Danko szerint minden határt átlépett Samuel Migaľ (Hlas), amikor megakadályozta a sporttörvény és a sportalapról szóló törvény elfogadását. Migaľ és társa, Roman Malatinec (Hlas) nem vett részt a szavazáson, ezért a parlament határozatképtelenné vált, és nem tudta elfogadni a SNS számára nagyon fontos jogszabályokat. A két képviselő bojkottja azért lehetett sikeres, mert a szavazást ugyanúgy bojkottálta az SNS frakciójából már korábban kilépett Rudolf Huliak és két társa.
Danko anyagi haszonleséssel vádolta Migaľt, aki azt szeretné elérni, hogy a sportalap a nem hagyományos sportokat is támogassa.
A képviselők ne követeljenek itt előnyöket saját rokonaik számára
– utalt Danko arra, hogy Migaľ lánya is egy nem hagyományos sportot, az úgynevezett hobby horse vagy hobby horsing sportot űzi, amihez a versenyzők falovat használnak.
Az SNS elnöke azt is felvetette, hogy itt valaki hivatalnokkormányról, vagyis Peter Pellegrini köztársaságági elnök által kinevezett kabinetről álmodik.
Olyan érzésem van, hogy ezek a középszlovákiaiak, Malatineccel és Huliakkal az élen nagyon koordináltan és furcsán viselkednek
– jelentette ki Danko.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
76-os többséggel dübörög a parlament, de a sporttörvénynél csütörtökön délben megakadt: az SNS hatáskörébe tartozó sportminisztérium által beterjesztett jogszabályt megakasztotta Samuel Migal és Roman Malatinec, a Hlas képviselői, akik határozatképtelenné tette a parlamentet. Hirtelen csak 74 képviselője volt a kormánykoalíciónak.
Határozatképtelenség miatt nem fogadta el a parlament a sporttörvényt, a szavazáson csak 74 képviselő vett részt. Samuel Migaľ (Hlas) már múlt héten bejelentette, hogy problémája van a jogszabállyal, és a sportminisztérium, Dušan Keketi (SNS) miniszter nem vette figyelembe módosító javaslatait.
A mai (csütörtök) szavazáson Roman Malatineccel együtt nem vettek részt, így csak 74 képviselője maradt a koalíciónak.
A törvényjavaslattal az SNS évi 60 millió eurós támogatást biztosítana az önkormányzatoknak, szervezeteknek a sporthoz kötődő infrastruktúra támogatására.
A Hlasos képviselőnek egyik javaslata egy autonóm, belsős sporthoz kötődő ügyekben döntő bíróság megalakításához kapcsolódott, a másikkal pedig kiszélesítette volna a sporttámogatásra jogosultak körét.
Az SNS vádjai szerint valójában csak a hozzá kapcsolódó sportszervezeteket szeretné jobb helyzetbe hozni.
Migaľ szerint tárgyalnak Dušan Keketi miniszterrel, néhány kérdésben már meg is egyeztek, de még néhány kérdés hátra van. Az SNS feltehetően megpróbálta megegyezés nélkül elfogadtatni a jogszabályt, de ez nem sikerült neki. A törvényről való szavazást későbbre halasztották.
Kapcsolódó cikkünk
Ízelítőt kapott a héten a koalíció abból, milyen módon zajlik majd a törvények elfogadása egy fős többséggel a parlamentben: egy ellenkező képviselő miatt nem sikerült elfogadtatni egy törvénymódosítási javaslatot – az új erőviszonyok közepette pedig mindenki könnyebben tudja zsarolni a koalíciót a saját ötleteivel.
A probléma ezúttal némileg különbözik attól, ami Rudolf Huliak háromfős csoportjának kilépésével keletkezett. Huliak ugyanis a koalíciós tanácson való jelenlét mellett leginkább egy minisztériumot szeretne kiharcolni a Nemzeti Koalíciónak. Ezúttal Samuel Migaľ (Hlas) azért döntött az engedetlenség és a szavazás kihagyása mellett, mert nem tetszett neki a sporttörvény – valamint a Sporttámogatási Alap – módosítására vonatkozó két SNS-es előterjesztés.
A Hlas képviselője szerint „mindössze” arra lenne szükség, hogy érdemben figyelembe vegyék a saját módosító javaslatait a témához, az SNS viszont nem érti, miért akar egy külsős szereplő beleszólni a tárcájukat érintő kérdésbe és erőből szeretné áttuszkolni a törvényt a parlamenten.
Sport: magánterület
Egy éve, a három koalíciós párt osztozkodása során a Smer, a Hlas és az SNS elvben lefektette, melyik párt hatáskörébe melyik terület tartozik. A sport (és az idegenforgalom) területe az SNS kezébe került, a pártnak korábban is voltak nagyratörő tervei ezen a téren, ráadásul a tisztviselői és a hozzá kötődő üzletemberek révén viszonylag jól be van kötve a sportéletbe. A területre szakosodott külön minisztérium 2024 elején alakult meg. A pozícióban nem egy, az SNS-hez gyengén kötődő káder ténykedik, mint Tomáš Taraba vagy Martina Šimkovičová, hanem Dušan Keketi miniszter égisze alatt Ján Krišanda államtitkár, akinek jó kapcsolata van a legtöbb sportszövetség vezetőjével.
A nemzeti párt egyik célkitűzése – ami nem kap túlságosan nagy teret a sajtóban, helyi szinten azonban komoly hasznot hozhat a pártnak – a sporthoz kapcsolódó mindennapi tevékenységek finanszírozásának javítása.
A sportra vonatkozó törvényi szabályozás már egy korábbi, a harmadik Fico-kormány alatt is változott: 2015-ben átláthatóbbá tették az állami támogatásokat és könnyítette a kisebb egyesületek adminisztratív feladatait, képlethez kötötték az egyes sportszakágak támogatását. Összességében azonban elmondható, hogy a szlovákiai sporttevékenységek továbbra is komoly forráshiánnyal küzdenek.
Ezen az állapoton kívánt volna javítni az SNS a saját törvényével, amelynek révén évi 60 millió eurós támogatást biztosított volna az önkormányzatoknak, szervezeteknek a sporthoz kötődő infrastruktúra támogatására – és aminek az elfogadását Migaľ a saját hatáskörében legalább decemberig leblokkolta.
Danko dühös sajtótájékoztatón reagált a koalíciós szerződés „durva megszegésére” és arra szólította fel a Hlas képviselőjét, hogy személyesen magyarázza el a sportszövetségek képviselőinek, miért lehetetlenítette el a jövő évi támogatásukat – a tervezetről egyébként az SNS a legfontosabb szövetségekkel egyeztetett, nem egy radikális átalakítást próbáltak megvalósítani. Amennyiben idén nem születik döntés, Danko szerint a források végleg elvesznek, miközben komoly eredménynek tartja, hogy a megszorítások közepette sikerült kiharcolniuk a soron kívüli támogatásokat.
A kormánykoalíciónak valójában egy hete van arra, hogy valamilyen módon döntést hozzon a kérdésben: valószínűleg nagyon nehéz lesz teljesen figyelmen kívül hagyni Migaľ követeléseit.
Az elégedetlenkedő Hlasos képviselőnek valójában két tervezettel van problémája – az egyik javaslata egy autonóm, belsős sporthoz kötődő ügyekben döntőbíróság megalakításához kapcsolódik, a másikkal pedig kiszélesítené a sporttámogatásra jogosultak körét. Az SNS vádjai szerint valójában a hozzá kapcsolódó szervezeteket szeretné jobb helyzetbe hozni.
A konfliktus valójában nem váratlanul robbant ki a november végi szavazáson. Migaľ különféle módokon már korábban is próbálta közvetíteni az elképzeléseit az SNS felé, hivatalos és kevésbé hivatalos csatornákon, csak épp akkor még úgy tűnt, a véleménye figyelmen kívül hagyásának nem lesz komolyabb következménye.
Képviselői káosz
Migaľ állítása szerint hajlandó tárgyalni a tervezetről és amennyiben figyelembe veszik a kéréseit, már támogatja az SNS által benyújtott javaslatokat. Kérdéses azonban, hogy születik-e bármiféle kompromisszum a hétfőre tervezett egyeztetésen.
A Hlas-t látszólag váratlanul érte az egyik képviselőjének engedetlensége, Róbert Puci frakcióvezető a szavazás után arról beszélt megpróbálja meggyőzni a képviselőt. A konfliktus valószínűleg megoldódik, de a lépés miatt tovább romlottak a Hlas és SNS közti egyébként sem harmonikus kapcsolatok.
Danko szerint értékelni kell, hogy a Hlas pártelnöke, Matúš Šutaj Eštok is biztosította a probléma megoldásáról, de mindentől függetlenül megerősítést nyert, hogy elég egyetlen engedetlen és önjáró képviselő az újabb válságok kiváltásához.
Migaľ már korábban is hangoztatta a különvéleményét, többek között a Hlas megállapodása ellenére sem volt hajlandó megszavazni Michal Šimečka leváltását a parlament alelnöki tisztségéből – akkor ez a lépés azért nem okozott problémát, mert Rudolf Huliak csoportja még a kormánykoalíció stabil részének számított. Később is akadhat egy törvénymódosítási javaslattal elégedetlenkedő képviselő és megismétlődhet a november végi forgatókönyv a kölcsönös vádaskodással és utólagos egyezkedéssel.
Ami a főügyésznek is feltűnhet
Egyben meg is fenyegette a képviselőt azzal, hogy büntetőeljárás indulhat ellene. „Néhány képviselő nem érti, legyen az Migaľ vagy Huliak, hogyha nyilvánosan kér valamit a szavazatáért valamit, az már nemcsak az erkölcs határán van, hanem a főügyésznek is feltűnhet” – figyelmeztette Migaľékat Danko. –
„Akkor fogják majd megérteni, hogy mit tesznek, ha behívják őket kihallgatásra.”
Danko szerint a hlasos képviselő 450 ezer eurót követel magának. Migaľ a női sportok és a nem hagyományos sportok támogatását kéri, Danko ezt magyarázza úgy, hogy a képviselő „magának kéri”. A hobby horse szövetség egyik alapítója valóban Migaľ.
Egy faló Migaľlal blokkolja a parlamentet
– panaszkodott Danko.
Jövő héten újra megpróbálják
Dusan Keketi (SNS) sportügyi miniszter bízik benne, hogy tárgyalással még megoldható a törvények elfogadása, amire jövő héten sor kerülhet. A törvényeket már múlt héten el kellett volna fogadni, de a hlasos képviselők akkor is leállították a folyamatot.
A miniszter szerint azért is fontos lenne a két törvény mielőbbi elfogadása, mert ezeknek köszönhetően 60 millió eurót fordíthatnak majd sportlétesítmények fejlesztésére.
Samuel Migaľ a szavazás után megerősítette, hogy valóban tárgyal a sportügyi miniszterrel, de mindenben még nem egyeztek meg. Ezért meglepte őt, hogy az SNS már most szavaztatni akart a törvényről, és nem várta meg, amíg minden vitatott kérdést lezárnak.
Kapcsolódó cikkünk
Ízelítőt kapott a héten a koalíció abból, milyen módon zajlik majd a törvények elfogadása egy fős többséggel a parlamentben: egy ellenkező képviselő miatt nem sikerült elfogadtatni egy törvénymódosítási javaslatot – az új erőviszonyok közepette pedig mindenki könnyebben tudja zsarolni a koalíciót a saját ötleteivel.
A probléma ezúttal némileg különbözik attól, ami Rudolf Huliak háromfős csoportjának kilépésével keletkezett. Huliak ugyanis a koalíciós tanácson való jelenlét mellett leginkább egy minisztériumot szeretne kiharcolni a Nemzeti Koalíciónak. Ezúttal Samuel Migaľ (Hlas) azért döntött az engedetlenség és a szavazás kihagyása mellett, mert nem tetszett neki a sporttörvény – valamint a Sporttámogatási Alap – módosítására vonatkozó két SNS-es előterjesztés.
A Hlas képviselője szerint „mindössze” arra lenne szükség, hogy érdemben figyelembe vegyék a saját módosító javaslatait a témához, az SNS viszont nem érti, miért akar egy külsős szereplő beleszólni a tárcájukat érintő kérdésbe és erőből szeretné áttuszkolni a törvényt a parlamenten.
Sport: magánterület
Egy éve, a három koalíciós párt osztozkodása során a Smer, a Hlas és az SNS elvben lefektette, melyik párt hatáskörébe melyik terület tartozik. A sport (és az idegenforgalom) területe az SNS kezébe került, a pártnak korábban is voltak nagyratörő tervei ezen a téren, ráadásul a tisztviselői és a hozzá kötődő üzletemberek révén viszonylag jól be van kötve a sportéletbe. A területre szakosodott külön minisztérium 2024 elején alakult meg. A pozícióban nem egy, az SNS-hez gyengén kötődő káder ténykedik, mint Tomáš Taraba vagy Martina Šimkovičová, hanem Dušan Keketi miniszter égisze alatt Ján Krišanda államtitkár, akinek jó kapcsolata van a legtöbb sportszövetség vezetőjével.
A nemzeti párt egyik célkitűzése – ami nem kap túlságosan nagy teret a sajtóban, helyi szinten azonban komoly hasznot hozhat a pártnak – a sporthoz kapcsolódó mindennapi tevékenységek finanszírozásának javítása.
A sportra vonatkozó törvényi szabályozás már egy korábbi, a harmadik Fico-kormány alatt is változott: 2015-ben átláthatóbbá tették az állami támogatásokat és könnyítette a kisebb egyesületek adminisztratív feladatait, képlethez kötötték az egyes sportszakágak támogatását. Összességében azonban elmondható, hogy a szlovákiai sporttevékenységek továbbra is komoly forráshiánnyal küzdenek.
Ezen az állapoton kívánt volna javítni az SNS a saját törvényével, amelynek révén évi 60 millió eurós támogatást biztosított volna az önkormányzatoknak, szervezeteknek a sporthoz kötődő infrastruktúra támogatására – és aminek az elfogadását Migaľ a saját hatáskörében legalább decemberig leblokkolta.
Danko dühös sajtótájékoztatón reagált a koalíciós szerződés „durva megszegésére” és arra szólította fel a Hlas képviselőjét, hogy személyesen magyarázza el a sportszövetségek képviselőinek, miért lehetetlenítette el a jövő évi támogatásukat – a tervezetről egyébként az SNS a legfontosabb szövetségekkel egyeztetett, nem egy radikális átalakítást próbáltak megvalósítani. Amennyiben idén nem születik döntés, Danko szerint a források végleg elvesznek, miközben komoly eredménynek tartja, hogy a megszorítások közepette sikerült kiharcolniuk a soron kívüli támogatásokat.
A kormánykoalíciónak valójában egy hete van arra, hogy valamilyen módon döntést hozzon a kérdésben: valószínűleg nagyon nehéz lesz teljesen figyelmen kívül hagyni Migaľ követeléseit.
Az elégedetlenkedő Hlasos képviselőnek valójában két tervezettel van problémája – az egyik javaslata egy autonóm, belsős sporthoz kötődő ügyekben döntőbíróság megalakításához kapcsolódik, a másikkal pedig kiszélesítené a sporttámogatásra jogosultak körét. Az SNS vádjai szerint valójában a hozzá kapcsolódó szervezeteket szeretné jobb helyzetbe hozni.
A konfliktus valójában nem váratlanul robbant ki a november végi szavazáson. Migaľ különféle módokon már korábban is próbálta közvetíteni az elképzeléseit az SNS felé, hivatalos és kevésbé hivatalos csatornákon, csak épp akkor még úgy tűnt, a véleménye figyelmen kívül hagyásának nem lesz komolyabb következménye.
Képviselői káosz
Migaľ állítása szerint hajlandó tárgyalni a tervezetről és amennyiben figyelembe veszik a kéréseit, már támogatja az SNS által benyújtott javaslatokat. Kérdéses azonban, hogy születik-e bármiféle kompromisszum a hétfőre tervezett egyeztetésen.
A Hlas-t látszólag váratlanul érte az egyik képviselőjének engedetlensége, Róbert Puci frakcióvezető a szavazás után arról beszélt megpróbálja meggyőzni a képviselőt. A konfliktus valószínűleg megoldódik, de a lépés miatt tovább romlottak a Hlas és SNS közti egyébként sem harmonikus kapcsolatok.
Danko szerint értékelni kell, hogy a Hlas pártelnöke, Matúš Šutaj Eštok is biztosította a probléma megoldásáról, de mindentől függetlenül megerősítést nyert, hogy elég egyetlen engedetlen és önjáró képviselő az újabb válságok kiváltásához.
Migaľ már korábban is hangoztatta a különvéleményét, többek között a Hlas megállapodása ellenére sem volt hajlandó megszavazni Michal Šimečka leváltását a parlament alelnöki tisztségéből – akkor ez a lépés azért nem okozott problémát, mert Rudolf Huliak csoportja még a kormánykoalíció stabil részének számított. Később is akadhat egy törvénymódosítási javaslattal elégedetlenkedő képviselő és megismétlődhet a november végi forgatókönyv a kölcsönös vádaskodással és utólagos egyezkedéssel.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »