Az eddigi legszigorúbb járványügyi korlátozásokról döntött csütörtökön késő este a cseh kormány az egyre súlyosbodó koronavírus-járvány miatt.
Andrej Babiš miniszterelnök az ülés utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy hétfőtől kezdve három hétre betiltanák a lakosság szabad mozgását az egyes járások között, teljesen bezárnák az iskolákat, az óvodákat és a még nyitva tartó üzletek egy részét is.
Az iparvállalatok működését nem fogják korlátozni, de minden munkahelyen kötelező lesz a legalább FFP2-es kategóriájú légzésvédő maszk viselése. Minden munkahely maga fogja tesztelni az alkalmazottait, az állam havi négy tesztelést fizet a cégeknek – egy tesztre és alkalmazottra 60 koronát.
A bejelentett óvintézkedések bevezetésének feltétele, hogy a képviselőház pénteken jóváhagyja a kormány beadványát a szombat éjfélkor lejáró szükségállapot 30 napos meghosszabbítására, vagy új szükségállapot kihirdetésére.
A kormánykoalíciónak nincs többsége a képviselőházban, ezért a jogszabály elfogadásához szüksége van az ellenzék legalább egy részének támogatására is.
A vita megoldása érdekében Andrej Babiš reggel találkozik az ellenzéki pártok vezetőivel, akikkel ismerteti a kormány terveit, és megállapodnak a szükségállapot további sorsáról. Ezt követően ül össze a cseh parlamenti alsóház, hogy megvitassa a kormány kérését a szükségállapot meghosszabbítására.
Jan Blatny egészségügyi miniszter újságíróknak azt mondta, hogy a következő napokban az új napi igazolt fertőzések száma a járványügyi szakértők várakozásai szerint a jelenlegi 13 ezerről mintegy 20 ezerre emelkedhet, ezért feltétlenül szükség van a szigorításokra.
Tekintettel arra, hogy a cseh kórházak kapacitásaik felső határához érkeztek, a kormány Németországhoz és Lengyelországhoz fordul segítségért. Blatny szerint néhány tucatnyi cseh beteg elhelyezését kérnék a szomszédos országok kórházaiban. Berlin és Varsó is jelezték, hogy készek eleget tenni Prága kérésének.
A cseh kórházakban a legfrissebb kimutatások szerint mintegy 6900-7000 koronavírusos beteget kezelnek, közülük több mint 1400 személynek súlyos az állapota. Az intenzív osztályok ágykapacitásának már csak alig 14 százaléka szabad. A kórházak többsége az sürgős esetek kezelésén kívül gyakorlatilag minden más szolgáltatást leállított. A legfőbb problémát az egészségügyi személyzet leterheltsége jelenti – mutatott rá a miniszter.
(MTI/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »