Csatahajót küldött Oroszország Szíria partjaihoz

A rakétákkal felszerelt hajó kivezénylése válasz az amerikai Tomahawk-rakétatámadásra. Az oroszok légvédelmi eszközökkel is támogatni akarják Aszad egységeit, hogy ne ismétlődhessen meg egy ilyen támadás újra. Putyinnak azonban kínossá válhat az esztelen mészárlás, így kapóra jöhet, hogy hamarosan találkozik az amerikai külügyminiszterrel.

Szíria partjainál csatlakozott a jelenlévő legalább hat orosz katonai hajóhoz egy irányított rakétákkal felszerelt csatahajó – számolt be több orosz lap.

A Guardian beszámolója szerint a Grigorovics admirális vezette hajó a Tomahawk rakéták orosz megfelelőjével, Kalibr cirkálórakétákkal van felszerelve.

Könnyen komolyabb baj lehet?

A lapnak orosz politikai elemzők azt is elmondták, hogy rossz irányt vett a szír konfliktus rendezése azzal, hogy Trump elrendelte  több mint 50 rakéta kilövését Homsz egyik légibázisa ellen, miután kiderült: a damaszkuszi rezsim nemzetközi egyezmények szerint tiltott mérges gázt vetett be, ezzel több tucat civil – köztük gyerekek – halálát okozva.

Hírdetés

Fjodor Lukjanov külpolitikai elemző szerint most olyan „erőfitogtatásnak” vagyunk szemtanúi, amely gyorsan fajulhat konkrét összetűzéssé a két nagyhatalom között, ennek viszont beláthatatlan következményei lennének. Egy másik olvasat szerint azonban pont ez a lépés hozhatja el a polgárháborús helyzet megoldását: Amerika eddig többnyire kerülte a közvetlen szerepvállalást, azonban most megmutatta az erejét, újra „számolni kell vele”, így Putyin és Bassár el-Aszad újra kénytelenek tárgyalni.

Az oroszok nem hagyják

A lap arról is beszámolt, hogy az orosz védelmi minisztérium megígérte, a legmodernebb technológiával felszerelt légvédelmi eszközöket juttatja el a szír rezsim hadseregéhez, hogy „kivédjenek egy újabb Tomahawk-támadást”. Felhívták viszont a Guardian megszólaltatott szakértői, hogy az oroszok bizonyára csínján bánnak majd az osztogatással attól tartva, hogy az eszközök terroristák kezébe kerülnek.

A kérdés az, hogy milyen lesz a hangulat Rex Tillerson amerikai külügyminiszter és Vlagyimir Putyin közelgő moszkvai találkozása. A szakértők szerint akár kapóra is jöhet a helyzet abban, hogy közeledjenek az érdekek, hiszen az Aszad által elrendelt gáztámadás még Putyin számára is nagyon kínos a nemzetközi színtéren, így igen hamar kihátrálhat a védence mögül.

A másik kérdés, hogy mi Donald Trump terve Szíriával. Sokan úgy gondolják, hogy az egyre népszerűtlenebb politikus elődeihez hasonlóan egy messze vívott harcot használ fel ahhoz, hogy visszanyerje támogatottságát, ahogy tette azt például Bush is Irakkal. Azonban mindenképp ki kell derülni az elkövetkezendő időben, hogy mire készül Szíriával az amerikai kormány, és a legrosszabb forgatókönyv az, ha tényleg csak erőfitogtatás volt a rakétatámadás.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »