A politikusok, a média és a polgárok is felelősek a szlovák társadalom jelenlegi állapotáért – véli Csáky Pál egykori politikus, aki 30 évvel a Csehszlovák Föderáció felosztása és a Szlovák Köztársaság létrejötte után a felelősségvállalás szükségességét és a demokráciáért folytatott állandó harcot hangsúlyozza.
„Csakis egy felelősségteljes társadalomnak van esélye a boldog fejlődésre.”
– mondta a TASR-nek. Csáky anno ellenezte Csehszlovákia felosztását. A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsában képviselt magyar pártok akkor nem szavazták meg a Szlovák Köztársaság alkotmányát, és ellenezték a föderáció kettéosztását. Sőt: Csáky szerint a polgárok többsége is ellenezte Csehszlovákia felosztását.
“Láttuk, milyen politikai erők állnak ennek a folyamatnak a hátterében. Aggódtunk, hogy Mečiar csoportosulása sem politikailag, sem gazdaságilag nem fogja tudni kezelni, és a szlovák nacionalizmus miatt is aggódtunk. Félelmeink nagyrészt beigazolódtak.”
– tette hozzá Csáky a TASR-nek. Kiemelte a magyar kisebbséghez tartozó politikusok szerepét, akik 1998-ban hozzájárultak a szlovákiai politikai irányvonal megváltoztatásához.
“A 1998-2006 közötti éveket tartom a legjobb időszaknak. A Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyetteseként Rudolf Schuster elnök mellett jelen voltam a Fehér Házban a Szlovák Köztársaság NATO-csatlakozása előtti utolsó tárgyaláson, illetve a második Dzurinda-kormány idején a Szlovák Köztársaság EU-csatlakozásának koordinálásáért voltam felelős.”
– mondta Csáky. Az 1995–1998-as és a 2016–2019-es éveket tartja a legrosszabb időszaknak, aláhúzva: a demokráciáért minden nap meg kell harcolni.
Teraz.sk nyomán
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »